Direttore: Roland Sejko, Roma, Anno II, N. 10, Tetor/Ottobre 2004

Giovanni Armillotta
KUR ITALIA ISHTE... SHQIPTARE

Traduzione in italiano

Ka njė rrethanė pak tė njohur, tė ditur vetėm nga specialistėt, qė dalloi njė epokė historike gjatė sė cilės njė pjesė e territorit italian u qeveris nga shqiptarėt

Shpesh, duke ndjekur kujtimet e historisė bashkėkohore mėsuar nė shkollė dhe ne universitet, sjellim ndėrmend se mbreti Viktor Emanueli III ishte mbret i Italisė dhe i Shqiperisė nga 16 prilli 1939 deri nė 25 tetor 1943. Por ka njė rrethanė pak tė njohur, tė ditur vetėm nga specialistėt, qė dalloi njė epokė historike gjatė sė cilės njė pjesė e territorit italian u qeveris nga shqiptarėt. Po ta shohim tani, e tė po tė pėrdorim metrin e tė drejtės sė sotme ndėrkombėtare, ishte mė shqiptare ajo pjesė e Italisė sė shek. XV mbajtur mė kėmbe nga ‘gli schipetari’ (Honor), sesa “italiane” Shqipėria e periudhės sė lartpėrmendur (Unione Personale).
Po le tė shohim si kanė rrjedhur ngjarjet, pa lenė mėnjane analizimin e rėndėsise sė madhe historike e strategjike tė krahi-nave tė interesuara.

Monte Sant’Angelo
Monte Sant’Angelo, qendra mė e madhe e Kepit Garganik, i famshėm qė nga Mesjeta e hershme pėr shenjtėroren e Shėn Mikelit Kryengjėll, qė u vizitua nga shumė papė, perandorė dhe princėr, u kthye nė nje nga etapat e shenjta tė pendesėtarėve qė shkonin nė pelegrinazh nė Tokėn e Shenjtė apo nė Kryqėzata. Edhe Shėn Franēesko i Asizit shtegtoi aty nga viti 1216 deri mė 1222. Tė njohura, historikisht e artistikisht, edhe kisha e Shėn Pietrit, i ashtuquajturi Varri i mbretit longobard Ròtari, Kisha e Shėn Marise sė Madhe dhe Kėshtjella madhėshtore Normane, nė ndėrtimin e tė ciles, siē do tė shohim edhe mė tej, shqiptarėt dhanė njė ndihmesė vendimtare.
Qyteti i ngritur rreth shenjtėrores mė tė lashtė tė Krishtėrimit pas Jeruzalemit dhe Romės, pati rėndėsi shumė tė madhe qė nga epoka romake e vonė dhe mesjetare e hershme. Pėr mėse njėmijė vjet kjo qytezė ėshtė fortifikuar vazhdimisht dhe depėrtimi i saj taktik-logjistik ėshtė pėrshkruar mė sė miri nė vitin 1500 me fjalėt e Markoldit: “Por duhet ditur se katėr janė vendet kryesore qė vėnė nė dyshim se turku mund tė shkelė ndonjėherė nė Mbretėri, domethėnė Taranto, Bari, Trani dhe Monte Sant’Angelo [...] Monte Sant’Angelo, i cili sipas Kavalerit, pėrfshin 60 milje nga tokat e Puljes, me njė pjese mbi det, me fortifikime”.

Honor
Honor-i i Monte Sant’Angelo-s u themelua nė shkurt tė vitit 1177 nga Guglielmo II, i Miri i Siēilisė (1166-89), si sundim “nė tė cilin ushtrohet njė autoritet mė i lartė se ai feudal” (P.F. Palumbo), nė mirėnjohje tė prestigjit tė Shenjtėrores, pra tė shenjtėrisė sė vendit.
Sundimi pėrfshinte, pėrveē kryevendit Monte Sant’Angelo, edhe Siponto, Vieste, Lesina, Peschici, Ritum (ndoshta Rodi Garganik i sotėm), Carpino, Cagnano, Sfilzi, Candelaro, Versentino, Lanzano, dhe manastiret e Shėn Gjonit nė Lamis, Shėn Maries tė Pulsanos si edhe pronat e tyre. Honor-i iu dha nė pajė Giovannės, vajzės sė Enrikut II mbret i Anglisė (1154-89), dhe grua e tė sipėrpėrmendurit mbretit Guglielmo.

Honor-i u kalon shqiptareve
Kur Ferdinandit I tė Aragonės, mbret i Napolit (1458-94), iu desh tė strehohej nė Barletta, pėr t’iu larguar sulmit tė Anzhuinėve, ai u gjend i rrethuar nė atė qytet dhe mundi tė shpėtonte falė ndėrhyrjes sė Skėnderbeut. Nė shenjė mirėnjohjeje, mė 1464, mbreti u dha princėrve shqiptarė dukatin e Monte San-t’Angelo-s, qė pėrfshinte edhe San Giovanni Rotondo-n, me njė fjalė Honor-in.
Tashmė ėshtė e qartė se Honor-i antik, me gjithė territorin e tij gjerė, ndėrpreu procesin e vet tė shpėrbėrjes, vendin e tij e zuri njė dukat me pėrmasa tė reduktuara dhe me juridiksion mė tė kufizuar nė krahasim me tė shkuarėn, por mė lehtėsisht i mbrojtshėm.
Sundimi i Skėnderbeut dhe i trashėgimtarėve tė tij zgjati rreth 20 vjet. Ferdinandi I kishte dashur t’i tregonte mirėnjohjen e tij princit shqiptar, duke i dhėnė, sė bashku me feudin, njė serė fuqish dhe tė ardhurash, si privilegjin e taksės detare, domethėnė vjeljen e taksave tė rėnda mbi mallrat e imbarkuara dhe zbarkuara, juridiksionin e drejtpėrdrejtė mbretėror qė pėrjashtonte gjithė tė tjerėt, mundesinė e eksportit tė mallrave tė ēfarëdo vlere nga bregdeti i Monte Sant’Angelo-s e nga porti i Mattinata-s, me heqjen e detyrimeve ndaj Manfredonia-s. Ndėrsa Skėnderbeu ishte nė Shqipėri, duke luftuar turqit, mė 1467, e shoqja, Andronika Komneno, erdhi nė Monte Sant’Angelo pėr tė marrė nė pronėsi Kėshtjellėn ku edhe banoi. Por pas disa muajsh iu desh tė shkonte nė Shqipėri pėr t’u pėrkujdesur pėr tė shoqin heroik tė sėmurė, që mė pas vdiq nė janar tė vitit 1468, nė moshen 65-vjeēare. E mbetur e ve, Andronika me tė birin Gjon Kastriotin, shkoi tė jetonte, nė Napoli me tė ardhurat qė merrte nga dukati i Monte Sant’Angelo-s, ku vilte edhe taksėn mbi kripėn.
Konsumimi nga koha dhe sulmet e pėsuara kishin lėnė prej vitesh shenjat e tyre mbi Kėshtjellėn Normane dhe mbi muret e fortifikuara. Ferdinandi I, qė mė 1475 u kthye nė Monte Sant’Angelo, jo si luftėtar por si pelegrin, kuptoi, ndoshta pikėrisht nė atė ēast, se ishte i nevojshėm restaurimi i pikave mė tė rėndėsishme tė fortifikatave. Nuk harroi tė jepte udhėzimet e duhura , nė brendėsi tė njė plani tė pergjithshėm, pėr tė cilin, mė 1483, urdhėroi Gjon Kastriotin tė merrte masat nė mėnyrė qė “tokat e bregdetit, tė malit dhe tė Viestes tė mos i tremben ushtrive armike”. Punimet e restaurimit vazhduan padyshim nė mėnyrė tė kėnaqshme pasi, mė 1484, rnbreti “u shkruan qytetarėve tė Monte Sant’Angelo-s, duke i falenderuar pėr zellin e tyre nė punėn pėr fortifikimet dhe pėr restaurirrun e mureve dhe tė rrugėve tė qytetit. Janė tė lutur tė ngulmojnė nė punėn e mirė, aq mė tepėr nė mungesė tė Fort tė nderuarit Gjon (Kastrioti), zotėria me vlerė, i cili shkon nė tokė te Otrantos, nė lufte kundėr armiqve” (N. Barone).
Nė pėrfundim tė punimeve, mė 1493, kėshtjella e Monte Sant’Angelo-s, ashtu siē ndodhi nė tė njėjtėn kohė edhe pėr atė tė Manfredonia-s, u pėrforcua nga dy kulla tė mėdha e hijerėnda trung-konike dhe me bastionin lindor, tė pajisur jo vetėm me mure tė qėndrueshme e tė larta por edhe me frėngji tė pėrshtatshme pėr tė plotėsuar kėrkesat e reja mbrojtėse, tė lindura nga pėrdorimi i artiljerisė, e nė pėrgjithėsi, i armėve tė reja tė zjarrit. Mbreti mori zemėr nga punimet e pėrfunduara dhe tek lajmėronte, mė 1492, Giacomo Pontano-n dhe tė tjerėt tė masave tė marra nga ai vetė pėr rastin nėse “Turku prish paqen”, udhėzoi qė “Messer Theodoro de Trivulci tė shkojė nė Monte Sant’Angelo me njėqind burra tė armatosur” (Trinchera).
Kjo ėshtė periudha kur Ferdinandi I filloi tė urdhėronte ngritjen e shume kullave vrojtimi kundėr saraēenėve, tė cilat tė ndėrtuara nė pjesėn me tė madhe gjatė periudhes spanjolle mund tė vėrehen edhe sot pėrgjatė bregut tė Garganos dhe tė gjithė Italisė jugore.
Le tė kthehemi nė historinė e feudit shqiptar, mė 1484, Gjon Kastrioti duke mos duruar dot shqetėsimin e treguar nga popullsia pėr taksat e nevojshme tė kėrkuara pėr fortifikimin e zonės, i kėrkoi dhe mori nga mbreti Fer-rante shkėmbimin e Monte Sant’Angelo-s e tė San Giovanni Rotondo-s me tokat e Soleto-s dhe tė San Pietro in Galatina, pranė Leēes, me titullin e Kontit.
Edhe sot e kėsaj dite nė komunėn Monte Sant’AngeIo prania e shqiptarėve kujtohet nė mėnyrėn mė tė mirė: ne stemėn zyrtare tė Bashkisė ėshtė shqiponja dykrenore, me njėrėn kokė qė shikon nga Roma e tjetrėn nga Kostantinopoli, duke theksuar pozicionin kyē dhe drejtpeshimin historik dhe gjeopolitik tė Shqipėrisė.


Lo stemma del Comune di Monte Sant’Angelo

Originale in albanese

Giovanni Armillotta
QUANDO L’ITALIA ERA... ALBANESE

C’č un aspetto poco noto, conosciuto solo dagli specialisti, che contraddistinse un’epoca storica in cui parte del territorio italiano fu governato dagli Albanesi

Spesso, inseguendo i ricordi di storia contemporanea appresa a scuola e all’universitą, rammentiamo come re Vittorio Emanuele III fosse re d’Italia e d’Albania dal 16 aprile 1939 al 25 ottobre 1943. Ma c’č un aspetto poco noto, conosciuto solo dagli specialisti, che contraddistinse un’epoca storica in cui parte del territorio italiano fu governato dagli Albanesi. Col senno di poi, se volessimo adoperare il metro dell’attuale diritto internazionale, era pił albanese quella parte d’Italia retta dagli schipetari nel XV secolo (Honor), che non l’Albania “italiana” nell’anzidetto periodo (Unione Personale).
Ma vediamo gli eventi come si sono svolti, non tralasciando di analizzare il grande rilievo storico e strategico delle regioni in questione.

Monte Sant’Angelo
Monte Sant’Angelo, maggior centro del Promontorio garganico, famoso sin dall’Alto Medioevo per il Santuario di San Michele Arcangelo, che fu visitato da numerosi papi, imperatori e principi, divenne una delle tappe sacre dei penitenti che si recavano in pellegrinaggio in Terra Santa o alle Crociate. Anche San Francesco d’Assisi si recņ in pellegrinaggio dal 1216 al 1222. Notevoli, storicamente ed artisticamente, anche la Chiesa di San Pietro, la cosiddetta Tomba del re longobardo Rņtari, la Chiesa di Santa Maria Maggiore, e l’imponente Castello Normanno, nella cui edificazione, come vedremo, gli Albanesi dettero un decisivo contributo.
La cittą sorta intorno al pił antico santuario della Cristianitą dopo Gerusalemme e Roma, ebbe notevolissima importanza sin da epoca tardoromana e altomedievale. Per oltre un millennio questa cittadina č stata ininterrottamente fortificata, e la sua permeanza tattico-logistica č stata ben descritta nel 1500 con le parole del Marcoldi: “Perņ č da sapere che quattro sono le parti principali, per le quali si dubita, che il turco possa mettere il piede nel Regno, cioč Taranto, Bari, Trani e Monte Sant’Angelo [...] Resta il Montesantangelo, il quale stando a Cavallero di tutta la Puglia circonda sessantamiglia, con una parte sopra il mare, di sito fortissimo”.

L’Honor
L’Honor di Monte Sant’Angelo fu costituito nel febbraio 1177 da Guglielmo II il Buono di Sicilia (1166-89), come dominio “in cui si esercita un’autoritą pił alta di quella feudale” (P.F. Palumbo), in riconoscimento del prestigio che era legato al Santuario, ovvero alla sacralitą del luogo.
Il dominio comprendeva, oltre alla capitale Monte Sant’Angelo, anche Siponto, Vieste, Lesina, Peschici, Ritum (forse l’attuale Rodi Garganico), Carpino, Cagnano, Sfilzi, Candelaro, Versentino, Lanzano, e i monasteri di San Giovanni in Lamis, Santa Maria di Pulsano nonché i loro possedimenti. L’Honor fu assegnato in dotalizio a Giovanna, figlia di Enrico II re d’Inghilterra (1154-89), e moglie del suddetto re Gugliemo.

L’Honor passa agli Albanesi
Quando Ferdinando I d’Aragona re di Napoli (1458-94) dovette riparare a Barletta, per sottrarsi all’attacco degli Angioni, egli fu assediato in quella cittą, e poté essere salvato per l’intervento di Skėnderbeu. Per riconoscenza il re, nel 1464, diede in feudo al principe albanese il ducato di Monte Sant’Angelo, che comprendeva anche San Giovanni Rotondo, ossia l’Honor.
Č chiaro, a questo punto, che l’antico Honor, con tutto il suo vasto territorio, interruppe il proprio processo di dissoluzione, e ad esso subentrņ un ducato di proporzioni molto ridotte e di giurisdizione pił limitata, rispetto al passato, ma pił facilmente difendibile.
La signoria di Skėnderbeu e dei suoi eredi durņ circa un ventennio. Ferdinando I aveva voluto dimostrare la sua gratitudine al principe albanese, concedendogli, insieme al feudo, ampiezza di poteri e di entrate, quali il privilegio della “marittima”, ovvero la riscossione di balzelli sulle merci imbarcate e sbarcate, la diretta giurisdizione regia, che ne escludeva ogni altra, la facoltą di esportare merce di qualsiasi valore dalla costa di Monte Sant’Angelo e dal porto di Mattinata, con esenzione dei diritti dovuti a Manfredonia. Mentre Skėnderbeu era in Albania, a combattere contro i Turchi nel 1467, la moglie, Andronica Comneno, venne a Monte Sant’Angelo a prendere possesso del Castello e a dimorarvi. Ma dopo pochi mesi essa dovette accorrere in Albania, per assistere l’eroico marito malato, che morģ nel gennaio 1468, a 65 anni. Rimasta vedova, Andronica, col figlio Giovanni Castriota, se ne andņ a vivere a Napoli con le rendite che ricavava dal ducato di Monte Sant’Angelo, dove aveva ottenuto anche la riscossione della tassa sul sale.
L’usura del tempo e gli assalti subiti avevano gią da anni lasciato i segni sul Castello Normanno e le mura fortificate. Ferdinando I, che nel 1475 tornņ a Monte Sant’Angelo, non da guerriero, ma in veste di pellegrino a Monte Sant’Angelo, si rese conto di persona, forse in quell’occasione, della necessitą di restaurare i punti pił importanti delle fortificazioni. Non tralasciņ di dare le opportune disposizioni nell’ambito di un disegno generale, per il quale, nel 1483, ordinņ a Giovanni Castriota di provvedere affinché “le terre di marina, della Montagna, di Vieste non abbiano a dubitare dell’armata nemica”. I lavori di restauro procedettero di sicuro in modo soddisfacente, se, nel 1484, il re “scrive ai cittadini di Monte Sant’Angelo, ringraziandoli della loro diligenza con la quale si attende alle fortificazioni e al restauro delle mura e dei passi di quella cittą. Si prega di perseverare nel bene, tanto pił che č assente l’Ill.mo Giovanni [Castriota], loro utile signore, il quale se ne reca in terra d’Otranto, contro i nemici” (N. Barone).
Al termine dei lavori, nel 1493, il castello di Monte Sant’Angelo, come avvenne nello stesso tempo per quello di Manfredonia, risultņ rafforzato dalle due grosse e maestose torri tronco-coniche e dal bastione orientale, oltre che munito di elevate cortine in robusta muratura e con feritoie idonee a fronteggiare le nuove esigenze difensive, nate con l’uso delle artiglierie e, in genere, delle nuove armi da fuoco. Il re si sentģ molto rinfrancato dai lavori compiuti e, nell’informare, nel 1492, Giacomo Pontano ed altri dei provvedimenti da lui adottati nel caso che “il Turco rompesse la pace”, dette disposizioni perché “Messer Theodoro de Trivulci vada ad lo monte de Sancto Angelo con cento uomini d’arme” (Trinchera).
Č questo il periodo in cui Ferdinando I cominciņ a fare erigere le numerose torri di guardia contro i Saraceni, le quali, costruite in maggior numero durante il periodo spagnolo, ancora si osservano lungo la costa del Gargano e di tutta l’Italia Meridionale.
Tornando alle vicende del feudo albanese, Giovanni Castriota, nel 1484, mal sopportando l’irrequietezza dimostrata dalla popolazione per il necessario fiscalismo inteso alla fortificazione della zona, chiese ed ottenne da re Ferrante la permuta di Monte Sant’Angelo e di San Giovanni Rotondo con le terre di Soleto e di San Pietro in Galatina, presso Lecce, col titolo di conte.
Tutt’oggi nel Comune di Monte Sant’Angelo la presenza albanese č ricordata nel migliore dei modi: nello stemma ufficiale del Municipio č disegnata la “shqiponja dykrenore”, con una testa che guarda a Roma e l’altra a Costantinopoli, sottolineando la centralitą e l’equilibrio storico e geopolitico dell’Albania.

Index

© Giovanni Armillotta, 2004