Shqip

Italiano

English

ALMANAKU I FUTBOLLIT SHQIPTAR 1930-2024 (pėrditėsime deri mė 31.12.2023)


Me rastin e kualifikimit tė ri tė Shqipėrisė nė Kampionatin e ardhshėm Evropian tė Futbollit nė Gjermani, unė sot botoj librin tim tė ri “Almanaku i futbollit shqiptar 1930-2024”, pas 54 vitesh mbledhje tė tė dhėnave: 664 faqe, 18×24×3,5 cm, pesha 1,2 kg.

Ēmimi i Almanakut ėshtė € 39,00 euro dhe ėshtė botuar me shpenzimet e mia. Transporti pėr nė Itali kushton vetėm € 4,70, ndėrsa pėr Shqipėrinė ėshtė € 13,95; dhe kushdo qė ka ndėrmend ta blejė, ju lutem tė mė kontaktojė direkt pėrmes emailit: ga57@yahoo.com. Nėse e blini nė librari apo diēka tjetėr, unė nuk do tė shoh asnjė qindarkė, ndėrsa synimi im ėshtė tė paktėn tė rifitoj shpenzimet dhe tė shkruaj libra tė tjerė kushtuar sporteve tė tjera shqiptare.

Nė kėtė Almanak janė pėrmbajtjet e mėposhtme:

1) Tregime tė shkurtra tė gati 400 klubeve shqiptare;

2) Tė gjitha renditjet dhe rezultatet e Serisė A (Kategoria e parė 1930/2002-03, Kategoria superiore 2003-04 deri mė 31 dhjetor 2023), tė gjitha renditjet e Serisė B (Kategoria e dytė 1930/2002-03, Kategoria e parė 2003-04 deri mė 31 dhjetor 2023), e Serisė C (Kategoria e tretė 1953/2002-03, Kategoria e dytė 2003-04 deri mė 31 dhjetor 2023) dhe e Serisė D (Kategoria e tretė nga 2003-04 deri mė 31 dhjetor 2023); tė gjithė fituesit e grupeve tė rretheve.

3) Statistikat dhe tabelat e pjesėmarrjes, e promovimeve dhe e rėnive nė Seritė A, B, C dhe D.

4) Tė gjitha rezultatet e Kupės sė Shqipėrisė (ish Kupa e Republikės).

5) Tė gjitha rezultatet e Spartakiadave Kombėtare dhe e Superkupės sė Shqipėrisė.

6) Tė gjithė trajnerėt fituesit tė titujve.

7) Formacionet e tė gjitha skuadrave qė fituan Serinė A, B, C dhe D.

8) Tė gjithė emrat e skuadrave qė kanė fituar tituj kombėtarė nė kampionatet dhe kupat e tė rinjve: Under 23, Under 21, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16.

9) Tė gjithė fituesit e turneve kombėtare tė vogla 1945-1991.

10) Tė gjitha ndeshjet e Kombėtares (me golashėnues pėr ēdo ndeshje, paraqitjet e pėrgjithshme dhe tabela krahasuese me kombėtaret e tjera tė takuara); e Kombėtares Olimpike, e Shqipėrisė B; e Pėrzgjedhjes Shqiptare/Lidhjes Shqiptare; e Pėrfaqėsueses sė Tiranės; e ekipeve kombėtare: Under 23, Under 21, Under 20, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16, Under 15, Under 14.

11) Tė gjitha ndeshjet e skuadrave shqiptare nė fushėn ndėrkombėtare nė turnetė nė vijim: Kupa e Kampioneve/Liga e Kampionėve, Kupa UEFA/Liga e Evropės, Kupa e Kupave, Liga e Konferencave, Kupa Intertoto, Kupa Ballkanike, Kupa Ndėrkontinentale e Vendeve Socialiste, Kupa e Atlantikut; dhe formacionet e finalistėve, dhe pėr ēdo ndeshje emrat e atyre qė shėnuan golat.

12) Tė gjitha ndeshjet miqėsore shtetėrore tė klubeve shqiptare nga viti 1945 deri nė vitin 1991.

13) Veprimtaria kombėtare dhe ndėrkombėtare e gjyqtarėve shqiptarė femra dhe meshkuj 1930-2023.

14) Tė gjitha stemat e skuadrave shqiptare tė Serive A, B, C dhe D; dhe stemat e lashta.

Dhe shumė gjėra tė tjera duke pėrfshirė bibliografinė.

Faleminderit tė gjithėve pėr vėmendjen tuaj! Index

* * *

ALMANACCO DEL CALCIO ALBANESE 1930-2024 (aggiornamenti al 31.12.2023)


In occasione della nuova qualificazione dell'Albania ai prossimi Europei di calcio in Germania, oggi pubblico il mio nuovo libro “Almanaku i futbollit shqiptar 1930-2024”/“Almanacco del calcio albanese 1930-2024”, dopo 54 anni di raccolta dati: 664 pagine, 18×24×3,5 cm, peso 1,2.

Il prezzo dell'Almanacco č di € 39,00  ed č stato pubblicato a mie spese. La spedizione in Italia costa solo € 4,70 (piego di libro raccomandato tracciabile), per l'Albania č 13,95 €; e chiunque intenda acquistarlo, č pregato di contattarmi direttamente tramite email: ga57@yahoo.com. Se lo comprate in libreria o altro non vedrņ un centesimo, mentre il mio obiettivo č almeno recuperare le spese e scrivere altri libri dedicati ad altri sport albanesi.

In questo Almanacco sono presenti i seguenti contenuti:

1) Storie brevi di quasi 400 club albanesi;

2) Tutte le classifiche e i risultati della Serie A (“Kategoria e parė” 1930/2002-03, “Kategoria Superiore” 2003-04 fino al 31 dicembre 2023), tutte le classifiche della Serie B (“Kategoria e dytė” 1930/2002-03, “Kategoria e parė” 2003-04 fino al 31 dicembre 2023), Serie C (“Kategoria e tretė” 1953/2002-03, “Kategoria e dytė” 2003-04 fino al 31 dicembre 2023) e Serie D (“Kategoria e tretė” 2003-04 fino al 31 dicembre 2023); tutti i vincitori dei gruppi distrettuali.

3) Statistiche e tabelle di partecipazioni, promozioni e retrocessioni in Serie A, B, C e D.

4) Tutti i risultati della Coppa d'Albania (ex Coppa della Repubblica).

5) Tutti i risultati della Spartakiade Nazionale e della Supercoppa d'Albania.

6) Tutti gli allenatori vincitori di titolo.

7) Formazioni di tutte le squadre vincitrici della Serie A, B, C e D.

8) Tutti i nomi delle squadre che hanno vinto titoli nazionali nei campionati e coppe giovanili: Under 23, Under 21, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16.

9) Tutti i vincitori dei tornei nazionali minori 1945-1991.

10) Tutte le partite della Nazionale (con marcatori per ogni partita, presenze generali e classifiche comparative con le altre Nazionali incontrate); della Nazionale Olimpica, dell'Albania B; della Selezione Albanese/Lega Albanese; della Rappresentativa di Tirana; delle Nazionali: Under 23, Under 21, Under 20, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16, Under 15, Under 14.

11) Tutte le partite delle squadre albanesi in campo internazionale nei seguenti tornei: Coppa dei Campioni/Champions League, Coppa UEFA/Europa League, Coppa delle Coppe, Conference League, Coppa Intertoto, Coppa dei Balcani, Coppa Intercontinentale dei Paesi Socialisti, Coppa dell'Atlantico ; e le formazioni dei finalisti, e per ogni partita i nomi di chi ha segnato i gol.

12) Tutte le partite amichevoli di Stato delle squadre albanesi dal 1945 al 1991.

13) Attivitą nazionale e internazionale degli arbitri donne e uomini dal 1930 al 31.12. 2023.

14) Tutti gli stemmi delle squadre albanesi di Serie A, B, C e D; e stemmi antichi.

E molte altre cose compresa la bibliografia.

Grazie a tutti per l'attenzione! Index

* * *

THE YEARBOOK OF ALBANIAN FOOTBALL 1930-2024 (updates as of 31.12.2023)


On the occasion of Albania’s new qualification for the next European Football Championships in Germany, today I am publishing my new book “Yearbook of Albanian football 1930-2024” (“Almanaku i futbollit shqiptar 1930-2024”/“Almanacco del calcio albanese 1930-2024”), after 54 years of data collection: 664 pages, 18×24×3,5 cm, weight 1, 2kg.

The price of the Yearbook is € 39.00 and it was published at my expense. Shipping to Italy costs only € 4.70; and anyone who intends to purchase it, please contact me directly via email: ga57@yahoo.com. If you buy it in a bookshop or something else I won't see a cent, while my goal is to at least recover the costs and write other books dedicated to other Albanian sports.

This Yearbook contains the following topics:

1) Short stories of almost 400 Albanian clubs;

2) All the rankings and results of Serie A (“Kategoria e parė” 1930/2002-03, “Kategoria Superiore” 2003-04 until 31 December 2023), all the rankings of Serie B (“Kategoria e dytė” 1930/ 2002-03, “Kategoria e parė” 2003-04 until 31 December 2023), Serie C (“Kategoria e tretė” 1953/2002-03, “Kategoria e dytė” 2003-04 until 31 December 2023) and Serie D (“Kategoria e tretė” 2003-04 until 31 December 2023); all district group winners.

3) Statistics and tables of participations, promotions and relegations in Serie A, B, C and D.

4) All the results of the Albanian Cup (formerly the Republic Cup).

5) All the results of the National Spartakiads and the Albanian Super Cups.

6) All title-winning coaches.

7) Lineups of all the winning teams in Serie A, B, C and D.

8) All the names of the teams that have won national titles in youth championships and cups: Under 23, Under 21, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16.

9) All the winners of the minor national tournaments 1945-1991.

10) All the national team's matches (with scorers for each match, overall appearances and comparative rankings with the other national teams met); of the Olympic national team, of Albania B; of the Albanian Selection/Albanian League; of the Representative of Tirana; of the national teams: Under 23, Under 21, Under 20, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16, Under 15, Under 14.

11) All matches of Albanian clubs on the international stage in the following tournaments: European Cup/Champions League, UEFA Cup/Europa League, Cup Winners’ Cup, Conference League, Intertoto Cup, Balkan Cup, Intercontinental Cup of Socialist Countries, Atlantic Cup; and the lineups of the finalists, and for each match the names of those who scored the goals.

12) All State friendly matches of Albanian clubs from 1945 to 1991.

13) National and international activity of female and male referees from 1930 to 31.12. 2023.

14) All the logos of the Albanian clubs in Serie A, B, C and D; and ancient logos too.

And many other things including bibliography.

Thanks everyone for your attention! Index