GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

Besnik Dizdari
Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vitet ’40 [The History of Albanian Football Championships. The Fourties, 2000]

FEDERATA SHQIPTARE E FUTBOLLIT
and ALBANIAN FOOTBALL CLUBS LOGOS
 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1945
National Championship
Republic Cup

National Championship
(start: September 2nd, 1945)

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Vllaznia Shkodër
10
8
1
1
26
2
17
2
Besa Kavajë
10
5
3
2
21
7
13
3
Teuta Durrës
10
5
2
3
10
8
12
4
Liria Korçë
10
3
2
5
16
15
8
5
Ismail Qemali Vlorë
10
3
1
6
12
22
7
6
Tomori Berat
10
1
1
8
7
38
3

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Sportklub Tiranë
10
7
2
1
30
6
16
2
Skënderbeu Korçë
10
6
0
4
26
15
12
3
Ylli Shkodër
10
5
1
4
29
15
11
4
Bashkimi Elbasanas
10
4
2
4
14
17
10
5
Apolonia Fier
10
3
1
6
8
28
7
6
Shqiponja Gjirokastër
10
2
0
8
6
32
4

Finals: Tiranë, December 23th
Sportklub Tiranë Vllaznia Shkodër 1-2  
Z. Barbullushi 70’-V, Xh. Juka 82’-V, V. Biçaku 88’-S
Shkodër, December 26th, 1945      
Vllaznia Shkodër Sportklub Tiranë 2-1  
Vasija 10’-V, Fagu (p) 28’-S, Smajli 86’-V

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
enrolled the year after: Erzeni Shijak, Spartaku Kuçovë
dissolved: Liria Korçë, Ylli Shkodër
goals: 211; 3,4 per match
top scorer: ?

Republic Cup
it didn't play

Index

© Giovanni Armillotta, 2000