GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

Besnik Dizdari
Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vitet ’40 [The History of Albanian Football Championships. The Fourties, 2000]

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1946
National Championship
Republic Cup

National Championship
(start: April 14th, 1946)

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Vllaznia Shkodër
10
10
0
0
32
3
20
2
17 Nandori Tiranë
10
8
0
2
26
7
16
3
Besa Kavajë
10
3
3
4
10
12
9
4
Skënderbeu Korçë
10
3
1
6
13
25
7
5
Ylli i Kuq Durrës
10
1
2
7
7
23
4
6
Apolonia Fier
10
1
2
7
7
25
4

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Flamurtari Vlorë
10
7
2
1
17
8
16
2
Bashkimi Elbasanas
10
7
1
2
18
7
15
3
Erzeni Shijak
10
4
4
2
14
11
12
4
Shqiponja Gjirokastër
10
3
2
5
12
16
8
5
Spartaku Kuçovë
10
2
2
6
16
20
6
6
Tomori Berat
10
1
1
8
7
22
3

Finals: Vlorë, July 7th
Flamurtari Vlorë Vllaznia Shkodër 0-2  
Mirashi 4’, Mirashi 58’
Shkodër, December 26th, 1945      
Vllaznia Shkodër Flamurtari Vlorë 3-0  
Halepiani 5’, Çoba 51’, Shaqiri 80’

 

Finals (July 7th and 14th, 1946)
Flamurtari Vlorë-VLLAZNIA SHKODËR 0-2 0-3

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
enrolled the year after: Partizani Tiranë
not enrolled the year after: Apolonia Fier, Besa Kavajë, Erzeni Shijak, Spartaku Kuçovë
goals: 184; 3,0 per match
top scorer: Xhevdet Shaqiri (Vllaznia) 11 goals

Republic Cup
it didn't play

Index

© Giovanni Armillotta, 2000