GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

Besnik Dizdari
Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vitet ’40 [The History of Albanian Football Championships. The Fourties, 2000]

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1948
National Championship
Republic Cup

National Championship
(start: March 21st, 1948)

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Partizani Tiranë (g.a.)
10
8
1
1
34
8
17
2
Vllaznia Shkodër
10
8
1
1
26
7
17
3
17 Nëntori Tiranë
9
4
2
3
9
9
10
4
Ylli i Kuq Durrës
9
3
2
4
12
16
8
5
Besa Kavajë
9
0
1
8
7
33
1
6
Dinamo Korçë
7
0
1
6
6
33
1

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Flamurtari Vlorë
14
8
4
2
47
19
20
2
Bashkimi Elbasanas
14
7
5
2
34
15
19
3
Apolonia Fier
14
7
5
2
31
20
19
4
Sqhiponja Gjirokastër
14
6
4
4
31
23
16
5
8 Nëntori Shijak
14
5
5
4
23
25
15
6
Traktori Lushnjë
14
4
2
8
22
34
10
7
Tomori Berat
14
3
3
8
18
32
9
8
Spartaku Kuçovë
14
1
2
11
17
55
4

Final: Tiranë, August 25th, 1948
Partizani Tiranë Flamurtari Vlorë 6-2  
Bezhani 8’-F, Biçaku 25’-P, Gjinali 29’-P, Gjinali 43’-P, Gjinali 56’-P, Gjinali 72’-P, Shaqiri 74’-P, Daija 88’-F

Champions of Albania: Partizani Tiranë
not enrolled in the aborted 1948-49 season: Apolonia Fier and Shqiponja Gjirokastër
relegated in 1949 new second division:
Sqhiponja Gjirokastër, Traktori Lushnjë, Tomori Berat, Spartaku Kuçovë
goals: 322; 3,8 per match
top scorer: Zihni Gjinali (Partizani) 11 goals

 

Republic Cup

SOON...!

Index

© Giovanni Armillotta, 2000