GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1960
National Championship
Second Division
Third Division
Republic Cup

National Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
18
15
2
1
44
9
32
2
Partizani Tiranë
18
12
4
2
41
12
28
3
17 Nëntori Tiranë
18
8
4
6
22
17
20
4
Skënderbeu Korçë
18
7
5
6
23
27
19
5
Besa Kavajë
18
6
6
6
18
19
18
6
Flamurtari Vlorë
18
5
6
7
18
17
16
7
Labinoti Elbasan
18
3
7
8
13
28
13
8
Tomori Berat
18
4
4
10
18
34
12
9
Vllaznia Shkodër
18
4
4
10
11
30
12
10
Lokomotiva Durrës
18
3
4
11
11
26
10

Champions of Albania: Dinamo Tiranë
relegated:
Lokomotiva Durrës
promoted:
Traktori Lushnjë
goals: 219; 2,4 per match
top scorer: Panajot Pano (Partizani) 12 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000