GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1962-63
National Championship
Second Division
Third Division
Republic Cup

National Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
PARTIZANI TIRANË
22
15
6
1
53
15
36
2
Dinamo Tiranë
22
11
10
1
43
25
32
3
Besa Kavajë
22
13
5
4
41
23
31
4
17 Nëntori Tiranë
22
7
10
5
33
28
24
5
Labinoti Elbasan
22
8
6
8
37
32
22
6
Lokomotiva Durrës
22
7
7
8
29
36
21
7
Flamurtari Vlorë
22
7
6
9
26
27
20
8
Skënderbeu Korçë
22
6
7
9
21
25
19
9
Vllaznia Shkodër
22
5
8
9
27
29
18
10
Tomori Berat
22
5
8
9
27
32
18
11
Traktori Lushnjë
22
4
7
11
17
42
15
12
Korabi Peshkopi
22
1
6
15
8
48
8

Champions of Albania: Partizani Tiranë
relegated:
Korabi Peshkopi
promoted:
Luftëtari Gjirokastër
goals: 362; 2,7 per match
top scorer: Robert Jashari (Partizani) 18 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000