GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1964-65
National Championship
Second Division
Third Division
Republic Cup

National Championship
(start: September, 1964; finished: June 20th, 1965)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
17 NËNTORI TIRANË
22
13
5
4
42
20
31
2
Partizani Tiranë
22
11
8
3
31
15
30
3
Dinamo Tiranë
22
12
6
4
36
21
30
4
Besa Kavajë
22
12
5
5
33
21
29
5
Lokomotiva Durrës
22
12
4
6
24
14
28
6
Flamurtari Vlorë
22
6
9
7
27
25
21
7
Traktori Lushnjë
22
5
9
8
27
29
19
8
Vllaznia Shkodër
22
8
3
11
27
31
19
9
Tomori Berat
22
6
7
9
18
26
19
10
Labinoti Elbasan
22
6
7
9
20
31
19
11
Skënderbeu Korçë
22
4
9
9
16
29
17
12
Ylli i Kuq Pogradec
22
0
2
20
6
45
2

Play-off between Skënderbeu Korçë, penultimate for goals average in 1st div., and Naftëtari Qyteti Stalin (2nd div. runners-up):
Skënderbeu K.-Naftëtari Q.S. 6-0 5-3

Champions of Albania: 17 Nëntori Tiranë
relegated:
Ylli i Kuq Pogradec
promoted:
Erzeni Shijak
goals: 307; 2,3 per match
top scorer: Robert Jashari (Partizani) 14 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000