GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1965-66
National Championship
Second Division
Third Division
Republic Cup

National Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
17 NËNTORI TIRANË
22
18
2
2
53
14
38
2
Partizani Tiranë
22
17
4
1
45
12
38
3
Dinamo Tiranë
22
11
7
4
40
17
29
4
Vllaznia Shkodër
22
7
9
6
29
20
23
5
Labinoti Elbasan (*)
22
7
8
7
29
32
22
6
Lokomotiva Durrës
22
5
10
7
14
21
20
7
Besa Kavajë
22
5
9
8
18
26
19
8
Skënderbeu Korçë
22
5
9
8
21
31
19
9
Flamurtari Vlorë
22
5
5
12
16
26
15
10
Tomori Berat
22
5
4
13
18
34
14
11
Traktori Lushnjë (*)
22
5
3
14
18
38
13
12
Erzeni Shijak
22
3
6
13
12
48
12

Play-off for title: 17 Nëntori T.-Partizani T. 2-1 (Tiranë)

Champions of Albania: 17 Nëntori Tiranë
relegated:
Erzeni Shijak
promoted:
Luftëtari Gjirokastër
goals: 316; 2,4 per match
top scorer: Saimir Dauti (Dinamo) 13 goals

Note
(*): by FShF decision match Labinoti E.-Traktori L. was proclaimed 0-3 loss for both clubs

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000