GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1971-72
National Championship
Second Division
Third Division
Republic Cup 

National Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
VLLAZNIA SHKODËR
26
15
10
1
48
15
40
2
17 Nëntori Tiranë
26
14
9
3
44
23
37
3
Dinamo Tiranë
26
13
10
3
45
20
36
4
Partizani Tiranë
26
13
8
5
35
21
34
5
Labinoti Elbasan
26
9
14
3
30
16
32
6
Besa Kavajë
26
10
11
5
36
20
31
7
Shkëndija Tiranë
26
12
5
9
36
33
29
8
Flamurtari Vlorë
26
9
8
9
28
36
26
9
Lokomotiva Durrës
26
9
7
10
27
31
25
10
Skënderbeu Korçë
26
6
12
8
23
23
24
11
Traktori Lushnjë
26
5
9
12
23
36
19
12
Luftëtari Gjirokastër
26
5
4
17
14
39
14
13
Tomori Berat 26
2
5
19
14
56
9
14
Studenti Tiranë 26
1
6
19
9
43
8

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
relegated:
Tomori Berat, Studenti Tiranë
promoted:
Apolonia Fier, Besëlidhja Lezhë
goals: 412; 2,3 per match
top scorer: Ilir Përnaska (Dinamo) 17 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Third Division
it didn't play

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000