GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1979-80
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

 

National Championship
(start: September 1st, 1979; finished: April 27th, 1980)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
26
14
9
3
41
23
37
2
17 Nëntori Tiranë
26
11
10
5
33
27
32
3
Vllaznia Shkodër
26
12
7
7
37
26
31
4
Partizani Tiranë
26
9
11
6
41
30
29
5
Flamurtari Vlorë
26
10
9
7
33
25
29
6
Skënderbeu Korçë
26
9
10
7
27
24
28
7
Luftëtari Gjirokastër
26
11
5
10
39
35
27
8
Lokomotiva Durrës
26
8
11
7
29
27
27
9
Labinoti Elbasan
26
7
13
6
27
25
27
10
Besa Kavajë
26
9
8
9
27
29
26
11
Naftëtari Qyteti Stalin
26
9
6
11
29
39
24
12
Tomori Berat
26
7
9
10
31
37
23
13
Shkëndija Tiranë
26
6
7
13
18
30
19
14
Apolonia Fier
26
0
5
21
15
50
5

Champions of Albania: Dinamo Tiranë
relegated:
Shkëndija Tiranë, Apolonia Fier
goals: 427; 2,3 per match
top scorer: Përparim Kovaçi (Tomori) 18 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000