GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1982-83
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

National Championship
(start: August 22nd, 1982; finished: May 29th, 1983)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
VLLAZNIA SHKODËR
26
12
10
4
39
19
34
2
Partizani Tiranë
26
13
8
5
32
17
34
3
17 Nëntori Tiranë
26
12
8
6
38
26
32
4
Flamurtari Vlorë
26
11
8
7
28
23
30
5
Luftëtari Gjirokastër
26
11
7
8
25
21
29
6
Lokomotiva Durrës
26
10
8
8
27
24
28
7
Skënderbeu Korçë
26
8
9
9
24
21
25
8
Dinamo Tiranë
26
8
9
9
29
30
25
9
Labinoti Elbasan
26
7
10
9
19
28
24
10
Tomori Berat
26
6
10
10
15
24
22
11
Besa Kavajë
26
6
9
11
28
35
21
12
Traktori Lushnjë
26
6
9
11
23
38
21
13
Naftëtari Qyteti Stalin
26
6
8
12
23
38
20
14
Besëlidhja Lezhë
26
5
9
12
16
22
19

Play-off between Naftëtari Qyteti Stalin and Minatori Tepelenë (runners-up in 2nd division), June 5th and 12th, 1983:
Naftëtari Q.S.-Minatori T. 4-1 1-2

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër (g.d.)
relegated:
Besëlidhja Lezhë
goals: 366; 2,0 per match
top scorer: Dashnor Bajaziti (Besa) 16 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000