GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1985-86
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

National Championship
(start: September 7th, 1985; finished: May 18th, 1986)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
26
15
8
3
49
20
38
2
Flamurtari Vlorë
26
15
8
3
42
20
38
3
17 Nëntori Tiranë
26
16
5
5
57
29
37
4
Partizani Tiranë
26
11
9
6
34
28
31
5
Lokomotiva Durrës
26
9
12
5
31
22
30
6
Vllaznia Shkodër
26
11
7
8
42
29
29
7
Apolonia Fier
26
9
8
9
35
40
26
8
Luftëtari Gjirokastër
26
7
8
11
22
34
22
9
Traktori Lushnjë
26
7
8
11
24
43
22
10
Tomori Berat
26
8
5
13
31
37
21
11
Labinoti Elbasan
26
8
5
13
26
36
21
12
Naftëtari Qyteti Stalin
26
7
6
13
32
46
20
13
Besëlidhja Lezhë
26
4
10
12
17
27
18
14
Shkëndija Tiranë
26
2
7
17
17
48
11

Champions of Albania: Dinamo Tiranë (g.d.)
relegated:
Besëlidhja Lezhë, Shkëndija Tiranë (the season after they will change club denomination in Studenti)
goals: 459; 2,5 per match
top scorer: Kujtim Majaci (Apolonia) 20 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2000