GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 1999-2000
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

Super Cup

 

National Championship
(start: September 18th, 1999; finished: May 24th, 2000)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1 SPORTKLUB TIRANË
26
16
4
6
40
14
52
2 Tomori Berat
26
15
7
4
35
22
52
3 Teuta Durrës
26
15
4
7
36
16
49
4 Vllaznia Shkodër
26
11
4
11
29
28
37
5 Bylis Ballsh
26
10
7
9
28
29
37
6 Lushnja
26
10
5
11
34
31
35
7 Shkumbini Peqin
26
10
5
11
21
31
35
8 Skënderbeu Korçë
26
10
4
12
33
33
34
9 Shqiponja Gjirokastër
26
8
9
9
21
21
33
10 Dinamo Tiranë
26
8
7
11
27
31
31
11 Apolonia Fier
26
9
4
13
22
41
31
12 Flamurtari Vlorë
26
9
3
14
25
35
30
13 Elbasani
26
8
5
13
19
32
29
14 Partizani Tiranë
26
6
6
14
21
37
24

Play-off for title: Elbasan, May 28th, 2000 
Sportklub Tiranë Tomori Berat 1-1 (p: 5-4)
Rizvanolli 57’-S, Dede (og) 88’-T; penalties: HasaT-, AlimehmetiS+, LakoT+, KeneseiS+, GegaT+, MemishiS+, ArbëriT+, SinaS+, MuzhaiT+, DedeS+: 4-5

Play-off for UEFA Intertoto Cup: Vllaznia Sh.-Bylis Ballsh 4-3 (Tiranë, May 28th, 2000)

Champions of Albania: Sportklub Tiranë
relegated: Elbasani, Partizani Tiranë
promoted: Besëlidhja Lezhë, Besa Kavajë
goals: 401; 2,2 per match
top scorer:
Klodjan Arbëri (Tomori) 18 goals

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

Third Division

SOON...!

Republic Cup

SOON...!

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

Index

© Giovanni Armillotta, 2000