GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2000-01
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

Super Cup

 

National Championship
(start: September 16th, 2000; finished: May 19th, 2001)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
VLLAZNIA SHKODËR
26
17
5
4
52
23
56
2
Sportklub Tiranë
26
16
6
4
56
13
54
3
Dinamo Tiranė
26
15
7
4
43
21
52
5
Bylis Ballshi
26
12
6
8
31
28
42
4
Shkumbini Peqin
26
12
5
9
40
36
41
6
Teuta Durrės
26
9
6
11
28
30
33
7
Besėlidhja Lezhė
26
9
6
11
34
41
33
8
Luftėtari Gjirokastėr
26
9
5
12
31
33
32
9
Lushnja
26
8
8
10
33
36
32
10
Apolonia Fier
26
8
6
12
28
42
30
11
Flamurtari Vlorė
26
8
5
13
26
33
29
12
Tomori Berat
26
8
4
14
33
48
28
13
Besa Kavajė
26
6
6
14
16
37
24
14
Skėnderbeu Korēė
26
5
5
16
25
55
20

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
relegated: Besa Kavajė, Skėnderbeu Korēė
promoted: Partizani Tiranė, Erzeni Shijak
goals: 476; 2,6 per match
top scorer: Indrit Fortuzi (Sportklub T.) 31 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2001