GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2001-02
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

Super Cup

 

National Championship
(start: September 22nd, 2001; finished: May 25th, 2002)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
26
19
6
1
55
15
63
2
Sportklub Tiranë
26
19
5
2
52
15
62
3
Partizani Tiranė
26
13
7
6
41
24
46
4
Teuta Durrės
26
12
6
8
31
19
42
5
Vllaznia Shkodër (1)
26
12
4
10
44
27
40
6
Shkumbini Peqin
26
10
3
13
32
36
33
7
Lushnja
26
8
7
11
32
32
31
8
Flamurtari Vlorė
26
8
5
13
26
32
29
9
Apolonia Fier
26
9
2
15
22
48
29
10
Besėlidhja Lezhė
26
6
10
10
20
25
28
11
Bylis Ballshi
26
7
7
12
28
42
28
12
Erzeni Shijak
26
9
1
16
31
54
28
13
Luftėtari Gjirokastėr
26
8
3
15
24
50
27
14
Tomori Berat
26
7
4
15
29
48
25

Champions of Albania: Dinamo Tiranë
relegated: Luftėtari Gjirokastėr, Tomori Berat
promoted: Elbasani, Besa Kavajė
goals: 467; 2,6 per match
top scorer:
Indrit Fortuzi (Sportklub T.) 24 goals

Note
(1): Vllaznia played home matches in Elbasan or Lezhė until round 11, while their home stadium was under reconstruction.

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2001