GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: January 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2002-03
National Championship
Second Division
Third Division and Districts Division
Republic Cup

Super Cup

 

National Championship
(start: September 21st, 2002; finished: May 24th, 2003)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
SPORTKLUB TIRANË
26
19
3
4
57
18
60
2
Vllaznia Shkodër
26
15
4
7
51
32
49
3
Partizani Tiranė
26
12
10
4
41
27
46
4
Teuta Durrės
26
12
4
10
38
27
40
5
Shkumbini Peqin
26
11
7
8
33
23
40
6
Dinamo Tiranë
26
10
8
8
29
24
38
7
Flamurtari Vlorė
26
10
6
10
27
28
36
8
Elbasani
26
10
6
10
33
35
36
9
Besa Kavajë
26
9
9
8
29
37
36
10
Lushnja
26
9
8
9
27
27
35
11
Apolonia Fier
26
10
5
11
27
33
35
12
Erzeni Shijak
26
6
6
14
23
37
24
13
Bylis Ballshi
26
3
7
16
19
61
16
14
Besėlidhja Lezhė
26
4
1
21
22
47
13

Play-off for tenth place: Lushnja-Apolonia F. 3-1 (Tiranë, May 28th, 2003)

Champions of Albania: Sportklub Tiranë
relegated in Liga 2 (A2: next year second division): Apolonia Fier, Erzeni Shijak, Bylis Ballshi, Besėlidhja Lezhė
promoted in Liga 2 (A2: next year second division): Egnatia Rrogozhinė, Tomori Berat, Laēi, Veleçiku Koplik, Naftėtari Kuēovė, Luftėtari Gjirokastėr
goals: 460; 2,5 per match
top scorer:
Mahir Halili (Sportklub T.) 20 goals

 

Second Division

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 


Third Division

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2002