GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2003-04
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)

(start: August 23rd, 2003; finished: May 22nd, 2004)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
SPORTKLUB TIRANË
36
24
8
4
90
36
80
2
Dinamo Tiranė
36
21
8
7
68
39
71
3
Vllaznia Shkodėr
36
21
5
10
77
51
68
4
Partizani Tiranė
36
20
7
9
65
39
67
5
Teuta Durrės
36
14
10
12
57
49
52
6
Lushnja
36
11
9
16
35
52
42
7
Shkumbini Peqin
36
12
5
19
44
61
41
8
Elbasani
36
10
10
16
47
55
40
9
Besa Kavajė
36
8
5
23
36
81
29
10
Flamurtari Vlorė
36
3
5
28
24
80
14

Champions of Albania: SPORTKLUB TIRANĖ
relegated in Level 2: Besa Kavajė, Flamurtari Vlorė
promoted from Level 2: Laçi, Egnatia Rrogozhinë
goals: 543; 3,0 per match
top scorer:
Vioresin Sinani (Vllaznia Sh.) 36 goals

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2003