GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2004-05
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 21rd, 2004; finished: May 20th, 2005)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
SPORTKLUB TIRANË
36
26
6
4
82
32
84
2
Elbasani
36
24
7
5
59
27
79
3
Dinamo Tiranė
36
18
8
10
51
30
62
4
Vllaznia Shkodėr
36
19
4
13
80
47
61
5
Teuta Durrės
36
16
4
16
47
49
52
6
Shkumbini Peqin
36
14
6
16
49
47
48
7
Lushnja
36
13
9
14
43
47
48
8
Partizani Tiranė
36
13
7
16
59
58
46
9
Egnatia Rrogozhinë
36
7
7
22
26
48
28
10
Laçi
36
0
2
34
13
124
2

Champions of Albania: Sportklub Tiranë
relegated in Level 2: Egnatia Rrogozhinë, Laçi
promoted from Level 2: Skėnderbeu Korēė, Besa Kavajė
goals: 509; 2,8 per match
top scorer:
Dorian Bylykbashi (Partizani) 24 goals

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2004