GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2005-06
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 27th, 2005; finished: May 13th, 2006)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
ELBASANI
36
21
10
5
50
22
73
2
Sportklub Tiranë
36
17
11
8
54
33
62
3
Dinamo Tiranė
36
17
10
9
53
35
61
4
Partizani Tiranė
36
18
6
12
51
35
60
5
Besa Kavajė
36
13
7
16
49
42
46
6
Vllaznia Shkodėr
36
13
6
17
39
45
45
7
Shkumbini Peqin
36
12
7
17
31
49
43
8
Teuta Durrės
36
11
9
16
32
45
42
9
Skėnderbeu Korēė
36
12
6
18
33
50
42
10
Lushnja
36
5
10
21
22
58
25

Relegation Playoff (Tiranė, May 17th, 2006)
Teuta Durrës-Skėnderbeu Korçë 1-0

Champions of Albania: Elbasani
relegated in Level 2: Lushnja, Skėnderbeu Korēė
promoted from Level 2: Flamurtari Vlorė, Apolonia Fier, Kastrioti Krujë, Luftėtari Gjirokastër
goals: 415; 2,3 per match
top scorer:
Hamdi Salihi (Sportklub Tiranë) 28 goals

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2005