GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 15th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2007-08
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup
 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 24th, 2007; finished: May 17th, 2008)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANĖ 33 21 7 5 56 14 70
2
Partizani Tiranë 33 18 11 4 47 22 65
3
Besa Kavajë 33 17 5 11 45 36 56
4
Elbasani 33 13 13 7 40 24 52
5
Shkumbini Peqin 33 14 8 11 35 28 50
6
Sportklub Tiranė 33 14 7 12 46 36 49
7
Vllaznia Shkodër 33 12 9 12 46 46 45
8
Flamurtari Vlorë 33 10 14 9 35 37 44
9
Teuta Durrës 33 9 8 16 32 45 35
10
Kastrioti Krujë 33 10 5 18 24 43 35
11
Besėlidhja Lezhė 33 9 7 17 31 52 34
12
Skënderbeu Korçë 33 3 2 28 26 80 11
Promotion/Relegation Playoffs:
Teuta-Burreli (4th in Level 2nd) 2-1 [aet] (Tiranė, May 24)
Lushnja (3rd in Level 2nd)-Kastrioti 0-0 [p. 4-2] (Tiranė, May 25)

Champions of Albania: Dinamo Tiranė
relegated in Level 2Kastrioti Krujë, Besėlidhja Lezhė, Skënderbeu Korçë, Besėlidhja Lezhė, Skënderbeu Korçë
promoted from Level 2: Bylis Ballsh, Apolonia Fier, Lushnja
goals: 463; 2,3 per match
top scorer:
20, Vioresin Sinani (Vllaznia)

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2007