GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: July 16th, 2009

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2008-09
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 24th, 2008; finished: May 23rd, 2009)

No.
Club

P

W

D

L

A

P

Pts

1
SPORTKLUB TIRANĖ

33

19

11

3

58

27

68

2
Vllaznia Shkodër

33

19

7

7

49

29

64

3
Dinamo Tiranė

33

14

10

9

48

34

52

4
Teuta Durrës

33

12

8

13

32

34

44

5
Shkumbini Peqin

33

12

8

13

32

38

44

6
Flamurtari Vlorë

33

10

12

11

33

33

42

7
Besa Kavajë

33

10

10

13

31

41

40

8
Apolonia Fier

33

11

5

17

36

43

38

9
Bylis Ballshi

33

9

10

14

28

38

37

10
Partizani Tiranë

33

9

9

15

27

36

36

11
Lushnja

33

8

12

13

25

35

36

12
Elbasani

33

7

14

12

28

39

35

Promotion/Relegation Playoffs:
Kastrioti Krujė (3rd in Level 2nd)-Partizani 1-0 (Durrės, May 29th)
Gramozi Ersekė (4th in Level 2nd)-Bylis Ballshi 5-2 [aet] (Tiranė, May 30th)

Champions of Albania: Sportklub Tiranė
relegated in Level 2Bylis Ballshi, Partizani Tiranë, Lushnja, Elbasani
promoted from Level 2: Laēi, Skėnderbeu Korēė, Kastrioti Krujė, Gramozi Ersekė
goals: 427; 2,2 per match
top scorer:
23, Migen Memelli (Sportklub Tiranė)

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

SOON...!

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2009