GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: December 20th, 2010

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2009-10
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 23th, 2009; finished: May 19th, 2010)

No.

Club

P

W

D

L

A

P

Pts

1

DINAMO TIRANĖ

33

19

4

10

56

42

61

2

Besa Kavajë

33

15

10

42

33

53

3

Sportklub Tiranė

33

15

7

11

38

32

52

4

Laēi

33

14

9

10

35

28

51

5

Flamurtari Vlorë

33

13

8

12

42

39

47

6

Vllaznia Shkodër

33

13

7

13

34

39

46

7

Shkumbini Peqin

33

13 

14

33

33

45

8

Teuta Durrës

33

13 

6

14

33

40

45

9

Kastrioti Krujė (*)

33

13

14

33

35

42

10

Skėnderbeu Korēė

33

11

9

13

41

41

42

11

Apolonia Fier

33

10

15

36

43

38

12

Gramozi Ersekė

33

6

8

19

25

43

26

Promotion/Relegation Playoffs:
Skėnderbeu Korēė-Dajti Kamėz (3rd in Level 2nd)1-0 (Elbasan, May 26th)
Kastrioti Krujė-Lushnja (4th in Level 2nd) 1-0 (Tiranė, May 27th)

Champions of Albania: Dinamo Tiranė
relegated in Level 2Apolonia Fier, Gramozi Ersekė
promoted from Level 2: Bylis Ballshi, Elbasani
goals: 448; 2,3 per match
top scorer:
18
, Daniel Xhafa (Besa Kavajė)

Note
(*): Kastrioti 3 points deducted for walking off in round 22

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

SOON...!

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2010