GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: February 18th, 2012

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2010-11
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: August 21th, 2010; finished: May 14th, 2011)

No.

Club

P

W

D

L

A

P

Pts

1

SKĖNDERBEU KORĒĖ

33

23

4

6

52

23

73

2

Flamurtari Vlorė

33

22

3

62

27

66

3

Vllaznia Shkodėr

33

17

8

8

41

27

59

4

Laēi

33

14

5

14

44

44

47

5

Sportklub Tiranė

33

11

11

11

42

31

44

6

Bylis Ballshi

33

13

4

16 

44

48

43

7

Teuta Durrės

33

11

9

13

38

40

42

8

Kastrioti Krujė

33

11

9

13

40

47

42

9

Shkumbini Peqin

33

12

6

15

43

54

42

10

Dinamo Tiranė

33

10

9

14

46

50

39

11

Besa Kavajė

33

10

14

35

47

39

12

Elbasani

33

4

3

26

30

79

12

Promotion/Relegation Playoffs:
Shkumbini Peqin
-Mamurrasi (6th in Level 2nd) 1-0 (aet, Durrės, May 25th)
Dinamo Tiranė-Besėlidhja Lezhė (5th in Level 2nd) 4-1 (Kavajė, May 26th)

Champions of Albania: Skėnderbeu Korēė
relegated in Level 2Besa Kavajė, Elbasani
promoted from Level 2: Pogradeci, Tomori Berat, Kamza, Apolonia Fier
goals: 517; 2,6 per match
top scorer:
19, Daniel Xhafa (Flamurtari Vlorė)

 

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

SOON...!

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2012