GIOVANNI ARMILLOTTA, PhD, ON LINE PËR SHQIPTARËT

Uploaded: October 27th, 2012

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

ALBANIAN FOOTBALL SEASON 2011-12
Kategoria Superiore-Premier League (Level 1)
Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division-Level 2)
Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division-Level 3)
Kategoria e Tretė-Third Division (Real Fourth Division-Level 4)
Republic Cup
Super Cup

 

Kategoria Superiore-Premier League
(Level 1)
(start: September 10th, 2011; finished: May 12th, 2012)

No.

Club

P

W

D

L

A

P

Pts

1

Skėnderbeu Korēė

26

17

6

3

45

16

57

2

Teuta Durrės

26

17

5

4

33

18

56

3

Sportklub Tiranė

26

16

5

5

33

21

53

4

Flamurtari Vlorė

26

13

7

6

42

20

46

5

Kastrioti Krujė

26

11

5

10

37

30

38

6

Bylis Ballshi

26

9

9

40

37

35

7

Vllaznia Shkodėr

26

10

5

11

39

33

35

8

Laēi (*)

26

11

8

26

28

34

9

Shkumbini Peqin

26

8

7

11

37

45

31

10

Tomori Berat

26

8

4

14

36

47

28

11

Kamza

26

7

6

13

22

32

27

12

Apolonia Fier

26

5

6

15

27

46

21

13

Pogradeci (**)

26

6

4

16

25

47

19

14

Dinamo Tiranė (**)

26

3

7

16

19

41

13

Promotion/Relegation Playoffs:
Besa Kavajė (4th in Level 2nd)-Kamza 2-0 (Korēė, May 18th)
Tomori Berat-Besėlidhja (5th in Level 2nd) 0-0 [p. 3-2] (Tiranė, May 19th)
Apolonia Fier-Lushnja (3rd in Level 2nd) 3-0 (Durrės, May 20th)

Champions of Albania Skėnderbeu Korēė
relegated in First Division:
Kamza, Pogradeci, Dinamo Tiranė
promoted from First Division: Luftėtari Gjirokastėr, Kukėsi, Besa Kavajė
goals: 461; 2,5 per match
top scorer:
20, Roland Dervishi (Shkumbini Peqin)

Note
(*): -6 points
(**): -3 points 

 

Kategoria e Parė-First Division (Real Second Division)
(Level 2)

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Kategoria e Dytė-Second Division (Real Third Division)
(Level 3)

SOON...!

 

Kategoria e Tretė-Third Division (Real Forth Division)
(
Level 4)

SOON...!

 

Republic Cup

SOON...!

 

Super Cup

SOON...!

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Index

© Giovanni Armillotta, 2012