Tiranë, VI , n. 131, 5 Maj 2004

Giovanni Armillotta
KĖRSHĖRI TĖ PABESUESHME TĖ FUTBOLLIT SHQIPTAR
MIDIS LEGJENDĖS DHE SĖ VĖRTETĖS
Raporti gola-ndeshje që dėnon Partizanin

Si ēdo gje qe hcn p|ese ne historinė shqiptare, qė shpesh kanė habitur kujtesėn e Popujve dhe Njerėzve tė Tokės, edhe futbolli ofron shėnime e rekorde me tė vėrtete nė shej tė “pafundėsisė” sėkujtimit.
Fillojme me tre episodet e Kupės sė Shqipėrisė.
Edicioni I952. Nė ēerekfundoret te njė ndeshje te vetme, e diele mė 5 tetor, do tė takoheshin Dinamo dhe Partizani dhe ndeshja pėrfundon 0-0. pas tri kohėve shtesė nga 15 minuta secila: sepse asokohe nuk pėrdoreshin 11-metėrshat, porvetėm monedha. Mirëpo, vetėm Federata Shqiptare e Futbollit e konsideroi tė padrejtė kėte zgjidhje “teknike”. Pėrsėritja e ndeshjes, gjithnjė nė Tiranė, bėhet dy ditė mė vonė me tribuna tė tejmbushura, Dinamo fiton ndaj Partizanit 3-2 nė fund tė njė takim tė shkėlqyer dhe të lodhshėm pas dy shtesave nga 15 minuta, nė tanėsi njė maratone 255 minutash! Kupa, mė pas qe fituar nga Dinamo nė fundore me Punėn e Tiranės (Sot Sportklubi, ish 17 Nėntori) 4-1.
Edicioni 1963. Njė te tretat e fundoreve, ndeshja e shkuarjes Apolonia Fier-Korabi Peshkopi 2-1: kthimi Korabi-Apolonla 2-1: mbas dy kohëve shtesė nga 15 minuta secila, shkohet tek 11-metėrshat. Kur tashma hijet e mbrėmbjes dibrane bien nė kėmbėt e Korabit, gjyqtari ndėrpret ndeshjen, pėr shkak tė errėsirės, gjatė gjuajtjeve tė 11-metėrshave qė i lė skuadrat ende nė barazim. Futbollistėt detyrohen tė shkojnė shpejt pėr tė fjetur. Ne mėngjezin e sė nesėrmes rifillojnė aty ku e kanė lėnė, nė serinė e pafund te nganjė 11-mertėrshi pėr krye: Apolonia fiton pėr 25 njėmbėdhjetėmetėrsha pėrballė 24 tė tė zotërve tė shtėpisė. Kupa u fitua nga 17 Nėntori pėrballė Besės: kavajasit fitojnė 3-2 nė Tiranë (e djelė 31 mars), ndėrsa tiranasit 1-0 nė Kavajė (e mėrkurė 17 prill), pas njėmbėdhjetėmetėrshave nė tė mirė tė kryeqytetit 3-2 ku shkon dhe Kupa.
Edicioni 1965, ėshtė e kundėrta! 1/8 fundore me ndeshje tė vetme: 20 qershor nė Tirane. Partizani-Flamurtari 1-1: shkohet tek 11-metėrshat pa kohė shtesė: pas dhjete gjuajtjeve nga pika e bardhė, rezultojnė 9 tė parealizuar ose pritje portjerash! Flamurtari fiton 1-0 me tė vetmin 11-metėrsh të realizuar ndėr dhjetė! Fundorja u fitua nga VIlaznia Shkodėr 1-0 ndaj Skenderbeut Korēë.
Kalojmė tashte Kampionati.
Edicioni 1961. Nė fund tė sezonit Partizani e Dinamo mbeten nė krye me nga 30 pike, tė dy me nga 14 fitore, 2 barazime. dhe 2 humbje: Partizani 46 gola tė shėnuar 13 tė pėsuar, Dinamo 41-12. Krejt nė kundėrshtim me vitin 1950 (Dinamo mbi Partizanin) si dhe me ate 1955 (prap Dinamo mbi Partizanin) nuk u pėrzgjodh menyra e pjestimit tė golave te shėnuar me ato te pėsuar, por si mė 1957 (Partizani-Dinamo 3-1) vendoset te zbatohet ndeshja plotėsuese. Ndeshje qė pėrfundon pas edhe dy kohëve shlesė 1-1. Resmja per Partizanin nė te 117’ dhe pas njė minute barazon Lubonja. Pėrseritja mbaron 0-0 mbas dy kohėve shtesė: dhe pėr kėte vendoset tė diskutohet një shtese e tretė, dhe Panajot Pano ne te 123’ shėnon golin e fitores. Pėrsėri pra 255 minuta lojė si ne ēerekfinalet e Kupės sė Shqiperisė me 1952.
Pėr tė plotesuar është mirë të themi se Partizani kishte koeficientin 3.53 tė golave pėrballė 3.42 tė Dinamos e megjithate njė epėrsi golash (+33 ndaj +29 te Dinamos). Ështė e rėndësishme tė thuhet pėr kėte se njė epėrsi me e mirė golash jo gjithmonė – pėr shkaqe matematike – jep edhe njė koeficient mė tė mirė pas pjestimit. Nė fakt nė kampionatin e vitit 1950, Partizani kishte 77 gola tė shenuar dhe 10 tė pėsuar (+67). ndėrsa Dinamo 60-6 (+54), por koeficienti pas pjestimit gola te shenuar gola tė pėsuar, Dinamo ishte 10.0 dhe Partizani 7.7.
E njėjta gjė nė kampionatin e vitit 1955: Partizani 96 gola tė shėnuar dhe 15 tė pėsuar (+81), Dinamo74-9 (+65), por koeficienti i pjesėtimit tė bardhe-bluve ishte 8.2, ndėrsa ai i të kuqve 6.4.
Siē ndodh shpesh, nuk ėshtė loja qė pėrcakton kush ėshtė mė i miri, por vendimet burokratike. Po tė pėrdorej epėrsia nė gola, sot Partizani do te kishte dy tituj mė tepėr se Dinamo dy mė pak... por punėt patėn shkuar krejt ndryshe nga llogjika njerėzore, qė perparėsonte gjithmonė takimin e drejtpėpėrdrejt qė do tė ishte ndeshja shtesė.

Index

© Giovanni Armillotta, 2004