GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

THE FRIENDLY INTERNATIONAL MATCHES
OF ALBANIAN FOOTBALL CLUBS SINCE 1913
(known to me)
Uploaded: December 12th, 2006

Dinamo Tiranë, Elbasani (former Labinoti), Partizani Tiranë, Skënderbeu Korçë (former Dinamo and Puna), Sportklub Tiranë (former Gjurmësia Republikane and 17 Nëntori), Teuta Durrës (former FCD and Lokomotiva), Tomori Berat, Vllaznia Shkodër (former Bashkimi Shkodran), Representative (XI) of Tiranë, and Miscellaneous

and the

DINAMO TIRANË

For participation: in Champion Clubs’ Cup see here; in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here

1951 DINAMO Spartak Moscow (Ussr)
0-3
1952 DINAMO Chemie Leipzig (Gdr)
1-0
1954 DINAMO Work Reserves Leningrad (Ussr)
1-2
1955 DINAMO Úpesti Dózsa Budapest (Hun)
1-1
1956 DINAMO Spartak Sofia (Bul)
0-0
XI of Prague (Cze) DINAMO
2-3
Baník Kladno (Cze) DINAMO
3-3
Baník Ostrava (Cze) DINAMO
2-1
SC Aktivist Brieske-Senftenberg (Gdr) DINAMO
1-1
Dynamo Berlin (Gdr) DINAMO
1-3
Zenit Leningrad (Ussr) DINAMO
1-1
Pakhtakor Taškent (Ussr) DINAMO
1-2
Spartak Erevan (Ussr) DINAMO
3-2
1957 DINAMO SC Aktivist Brieske-Senftenberg (Gdr)
0-0
1958 DINAMO Dynamo Berlin (Gdr)
4-2
DINAMO Dynamo Berlin (Gdr)
2-1
Spartak Hradec Králové (Cze) DINAMO
1-0
Karlovy Vary (Cze) DINAMO
0-0
Sparta Upice (Cze) DINAMO
3-1
PS Prerov (Cze) DINAMO
0-3
1959 DINAMO Lokomotiva Miskolc (Hun)
1-1
1960 DINAMO Admiraltejec Leningrad (Ussr)
1-0
DINAMO Petrolul Ploiesti (Rom)
1-2
1961 DINAMO XI of Beijing (Chi, Peking)
2-1
DINAMO Fenerbahçe Istanbul (Tur)
1-0
1965 1st August Beijing (Chi, Army Club) DINAMO
2-2
XI of Beijing (Chi, Peking) DINAMO
2-0
XI of Liaoning Province (Chi) DINAMO
2-3
XI of Jilin Province (Chi) DINAMO
1-2
XI of Fujian Province (Chi) DINAMO
3-1
XI of Shangai (Chi) DINAMO
3-0
1966 DINAMO PR of China “Juniores”
2-1
1973 DINAMO Petrolul Ploiesti (Rom)
2-0
DINAMO PR of China
1-2
1974 DINAMO ASA Târgu Mures (Rom)
1-2
DINAMO 1st August Beijing (Chi, Army Club)
0-0
DINAMO PR of China “B”
5-1
1980 DINAMO Kosova “Under 23” (Yug)
4-0
1991 FC Brasov (Rom) DINAMO
1-0
2002 Napredok Kicevo (Mac) DINAMO
1-2
2003 Norcia Winter Cup (Italy)    
Gr.B Dinamo Minsk (Bie) DINAMO
2-0
Gr.B Tienanen Tedah (Chi) DINAMO
2-1
Gr.B FC Brasov (Rom) DINAMO
0-0
Polonia Warsaw (Pol) DINAMO
3-1
  UTA Arad (Rom) DINAMO
2-0
Gostivar (Mac) DINAMO
1-5
  Makedonia Skopje (Mac) DINAMO
2-0
  Bashkimi Kumanovë (Mac) DINAMO
2-1
  Cementarnica 55 Skopje (Mac) DINAMO
0-1
  AOK Corfu (Gre) DINAMO
2-0

 

ELBASANI (former LABINOTI)

For participation: in Balkan Clubs’ Cup see here

1961 LABINOTI Vasas Budapest (Hun)
1-1
1963 LABINOTI Rapid Bucharest (Rom)
1-2
1970 LABINOTI Politehnica Iasi (Rom)
1-1
1971 LABINOTI Universitatea Cluj-Napoca (Rom)
3-1
1973 PR of China LABINOTI
1-1
  LABINOTI Petrolul Ploiesti (Rom)
0-1
  XI of Beijing (Chi, Peking) LABINOTI
2-2
  XI of Shangai (Chi) LABINOTI
3-4
  XI of Hunan Province (Chi) LABINOTI
0-2
  XI of Tianjin (Chi, Tientsin) LABINOTI
1-0
  XI of Shenyang LABINOTI
0-0
  LABINOTI PR of China “B”
2-2
  LABINOTI PR of China
0-2
1974 LABINOTI PR of China “B”
4-4
1975 LABINOTI CFR Cluj-Napoca (Rom)
1-0
1977 LABINOTI Vëllaznimi Gjakovë (Yug-Kosova)
0-0
1982 LABINOTI XI of the Piraeus (Gre)
2-1
1991 SK Gostivar (Mac) ELBASANI
2-2
2001 Cup of Salonika
Gr.B Amateurs Salonika (Gre) ELBASANI
0-2
Gr.B FC Stara Zagora (Bul) ELBASANI
1-0
Sem. Amateurs of Western Serbia (Yug) ELBASANI (2-4 after penalties)
0-0
Fin. Amateurs Salonika (Gre) ELBASANI
0-2
  Karaorman Strugë (Mac) ELBASANI
2-2
2002 Karaorman Strugë (Mac) ELBASANI
2-1

 

PARTIZANI TIRANË

For participation: in Champion Clubs’ Cup see here; in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here; in UEFA Intertoto Cup see here

1946 PARTIZANI Spartak Moscow (Ussr)
2-5
1947 PARTIZANI Partizan Belgrade (Yug-Serbia)
1-0
1948 Vardar Skopje (Yug-Macedonia) PARTIZANI
3-0
Radnicki Niš (Yug-Serbia) PARTIZANI
0-2
Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica) PARTIZANI
2-2
PARTIZANI Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica)
0-0
1950 PARTIZANI Hungarian Miners Budapest (Hun)
1-1
1951 PARTIZANI Spartak Moscow (Ussr)
0-2
1952 PARTIZANI Chemie Leipzig (Gdr)
3-1
1954 PARTIZANI CDNA Sofia (Bul)
2-2
Third Unofficial Championship of Communist Countries Army Clubs (in Bulgaria)
Gr. PARTIZANI 1st August Beijing (Chi)
3-1
Gr. ATK Prague (Cze) PARTIZANI
3-2
Gr. Honvéd Budapest (Hun) PARTIZANI
5-0
Gr. CDNA Sofia (Bul) PARTIZANI
3-1
1956 PARTIZANI Spartak Sofia (Bul)
0-0
1957 PARTIZANI Levski Sofia (Bul)
0-1
PARTIZANI Krilja Sovetov Kujbyšev (Ussr)
1-1
1958 PARTIZANI Progresul Bucharest (Rom)
1-1
First Spartakiada/First Official Championship of Communist Countries Army Clubs (in G.D.R))
Gr.1 PARTIZANI The Cong Hanoi (Vie) (Madgeburg)
5-1
Gr.1 PARTIZANI CCA Bucharest (Rom) (Madgeburg)
1-0
Quar. PARTIZANI Dukla Praha (Cze) (after extra time, Magd.)
1-0
Sem. PARTIZANI Vorwärts Berlin (Gdr) (Berlin)
2-1
Fin. CDNA Sofia (Bul) PARTIZANI (Leipzig)
1-0
  Levski Sofia (Bul) PARTIZANI
1-0
Spartak Pleven (Bul) PARTIZANI
1-2
PARTIZANI XI of Bucharest (Rom)
1-1
1959 PARTIZANI Vorwärts Berlin (Gdr)
1-1
1960 Vorwärts Cottbus (Gdr) PARTIZANI
1-4
Vorwärts Berlin (Gdr) PARTIZANI
0-0
Neue Brandeburg (Gdr) PARTIZANI
2-3
PARTIZANI Admiraltejec Leningrad (Ussr)
2-2
PARTIZANI Petrolul Ploiesti (Rom)
5-0
1961 PARTIZANI XI of Beijing (Chi, Peking)
1-2
Fenerbahçe Istanbul (Tur) PARTIZANI
2-3
1963 PARTIZANI 1st August Beijing (Chi, Army Club)
4-0
XI of Nanning (Chi) PARTIZANI
0-4
Third Official Championship of Communist Countries Army Clubs (in Hanoi)
Gr.1 PARTIZANI CDNA Sofia (Bul)
2-1
Gr.1 PARTIZANI Honvéd Budapest (Hun)
4-0
Quar. PARTIZANI Vorwärts Berlin (Gdr)
3-1
Sem. PARTIZANI Honvéd Budapest (Hun)
1-0
Fin. XI of CSKA M./SKA R.n.D. (Urs) PARTIZANI (after extra time)
2-0
XI of Hong Gai (Vie) PARTIZANI
0-6
The Cong Hanoi (Vie, Army Club) PARTIZANI
0-1
XI of Guangzhou (Chi, Canton) PARTIZANI
0-2
1964 XI of Shangai (Chi) PARTIZANI
0-1
1967 XI of Izmir (Göztepe+Altay, Tur) PARTIZANI
0-2
  In 1967 also two draws (0-0) and a win (2-0) of Partizani vs. three strongest Egyptian Clubs, played in then UAR
1970 PARTIZANI Politehnica Iasi (Rom)
4-2
1972 1st August Beijing (Chi, Army Club) PARTIZANI
1-2
XI of Beijing (Chi, Peking) PARTIZANI
2-1
PR of China PARTIZANI
2-1
XI of Jiangsu Province (Chi) PARTIZANI
0-2
XI of Guangzhou (Chi, Canton) PARTIZANI
0-2
XI of Hunan Province (Chi) PARTIZANI
0-1
1973 PARTIZANI PR of China
1-2
1974 PARTIZANI ASA Târgu Mures (Rom)
1-1
PARTIZANI 1st August Beijing (Chi, Army Club)
2-0
1976 PARTIZANI PR of China “Juniores”
5-2
1980 PARTIZANI Zonguldakspor (Tur)
1-0
1992 Larisa (Gre) PARTIZANI
0-0
Bakio Bilbao (Spa) PARTIZANI
1-2
Bermeo (Spa) PARTIZANI
3-1
Villareal de los Infantes (Spa) PARTIZANI
4-0
Mérida (Spa) PARTIZANI
3-1
Batoyos (Spa) PARTIZANI
3-2
Puertollano (Spa) PARTIZANI
0-2
2001 Spartak Plovdiv (Bul) PARTIZANI
1-0
2002 Göztepe Smyrna (Tur) PARTIZANI
3-1
2003 Zenit St. Petersburg (Rus) PARTIZANI
0-0
  Elzigspor (Tur) PARTIZANI
1-1
  Türk Telekomspor (Tur) PARTIZANI
1-1

 

SKËNDERBEU KORÇË (former DINAMO and PUNA)

For participation: in Balkan Clubs’ Cup see here

1926 Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola) SKËNDERBEU
5-2
  Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola) SKËNDERBEU
2-2
1930 SKËNDERBEU Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola)
0-2
1931 SKËNDERBEU Pyros Giannina (Gre)
6-0
  SKËNDERBEU Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola)
3-0
1934 SKËNDERBEU Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola)
5-2
1938 SKËNDERBEU Iraklis Kavála (Gre)
2-0
1947 Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola) DINAMO KORÇË
1-1
Balkan Monastir (Yug-Macedonia, Bitola) DINAMO KORÇË
1-2
1957 PUNA KORÇË Rúda Hvezda Brno (Cze)
1-1
1974 SKËNDERBEU 1st August Beijing (Chi, Army Club)
1-2
1977 SKËNDERBEU Trepça Mitrovicë (Yug-Kosova)
0-0
1987 SKËNDERBEU XI “Juniores” of Dráma (Gre)
0-0
1991 Kostur (Gre) SKËNDERBEU
4-1
  Agros (Gre) SKËNDERBEU
1-0
2000 Drita Gjilan (Yug-Kosova) SKËNDERBEU
0-0
  Drita Gjilan (Yug-Kosova) SKËNDERBEU
1-0

 

SPORTKLUB TIRANË (former GJURMËSIA REPUBLIKANE and 17 NËNTORI)

For participation: in Champion Clubs’ Cup see here; in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here

1927 Cetinje (Yug-Montenegro) GJURMËSIA REPUBLIKANE
3-1
1929 SPORTKLUB beat Crnagora Podgorica (Yug-Montenegro)
unk
1934 SPORTKLUB Hercegovac (Yug-Montenegro)
1-1
  SPORTKLUB Hercegovac (Yug-Montenegro)
3-0
1936 SPORTKLUB Zardi Imola (Ita)
5-1
  SPORTKLUB Zardi Imola (Ita)
2-0
  SPORTKLUB Crnagora Podgorica (Yug-Montenegro)
4-2
  SPORTKLUB Crnagora Podgorica (Yug-Montenegro)
1-0
1937 Crnagora Cetinje (Yug-Montenegro) SPORTKLUB
1-2
  Crnagora Cetinje (Yug-Montenegro) SPORTKLUB
0-7
  Crnagora Cetinje (Yug-Montenegro) SPORTKLUB
4-2
  Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro) SPORTKLUB
2-4
  Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro) SPORTKLUB
1-3
1938 SPORTKLUB US Bari (Ita)
0-2
  SPORTKLUB Iraklis Kavála (Gre)
7-0
  Sportklub-Iraklis was the first match broadcasted by Radio Tirana: speaker Anton Mazrreku
  SPORTKLUB Majstor s’Mora Split (Yug-Croatia)
5-1
  SPORTKLUB Majstor s’Mora Split (Yug-Croatia)
4-2
1945 Cup of First Congress of Balkan Youth (in Belgrade)
Gr. Crvena Zvezda Beograd (Yug-Serbia) SPORTKLUB
4-1
Gr. Levski Sofia (Bul) SPORTKLUB
1-1
SPORTKLUB Macedonia (Yug)
3-3
  SPORTKLUB Macedonia (Yug)
5-2
  SPORTKLUB Buducnost Podgorica (Yug-Montenegro)
6-1
1946 SPORTKLUB Metalac Belgrade (Yug-Serbia)
0-3
  SPORTKLUB Metalac Belgrade (Yug-Serbia)
2-1
17 NËNTORI (March 3rd: changed name) Zeljeznicar Sarajevo (Yug-Bosnia)
0-5
Zeljeznicar Sarajevo (Yug-Bosnia) 17 NËNTORI
1-1
Celik Zenica (Yug-Bosnia) 17 NËNTORI
1-2
Zeljeznicar Sarajevo (Yug-Bosnia) 17 NËNTORI
3-0
  Trade Unions of Macedonia Skopje (Yug) 17 NËNTORI
1-3
1948 17 NËNTORI Sloga Novisad (Yug-Vojvodina)
0-0
17 NËNTORI Sloga Novisad (Yug-Vojvodina)
3-0
1951 17 NËNTORI Hungarian Workers Budapest (Hun)
2-1
17 NËNTORI Hungarian Workers Budapest (Hun)
3-1
1952 17 NËNTORI Stalingrad Prague (Cze)
1-2
1956 17 NËNTORI Spartak Sofia (Bul)
1-4
17 NËNTORI Krilja Sovetov Kujbyšev (Ussr)
2-0
1958 17 NËNTORI Progresul Bucharest (Rom)
1-2
Cernomorec Odessa (Ussr) 17 NËNTORI
1-0
Lokomotiv Moscow (Ussr) 17 NËNTORI
5-1
Moldova Kishinev (Ussr) 17 NËNTORI
2-1
1959 17 NËNTORI Lokomotiva Miskolc (Hun)
2-0
1960 17 NËNTORI Admiraltejec Leningrad (Ussr)
1-1
17 NËNTORI Min’or Dimitrovo (Bul, Pernik)
3-1
17 NËNTORI Min’or Dimitrovo (Bul, Pernik)
2-1
1961 17 NËNTORI XI of Beijing (Chi, Peking)
0-3
17 NËNTORI Vasas Diósgyöri Miskolc (Hun)
1-2
1965 Algeria “Under 23” 17 NËNTORI
0-2
Mouloudia Oran (Alg) 17 NËNTORI
0-2
1966 17 NËNTORI PR of China “Juniores”
4-1
1970 Minerul Baia Mare (Rom) 17 NËNTORI
0-1
Gloria Bistrica (Rom) 17 NËNTORI
0-1
Foresta Falteceni (Rom) 17 NËNTORI
1-3
1972 17 NËNTORI Kosova (Yug)
1-1
1973 17 NËNTORI Buduçnosti Pejë (Yug-Kosova)
3-0
1974 17 NËNTORI ASA Târgu Mures (Rom)
1-0
1976 17 NËNTORI Dinamo Bacâu (Rom)
1-1
1977 17 NËNTORI Trepça Mitrovicë (Yug-Kosova)
1-1
1992 FC Szeged (Hun) SPORTKLUB
1-0
Szegeli (Hun) SPORTKLUB
1-1
1993 Vardar Skopje (Mac) SPORTKLUB
5-0
1999 Boluspor (Tur) SPORTKLUB
0-3
  Trabzonspor (Tur) SPORTKLUB
1-0
  Gaziantepspor (Tur) SPORTKLUB
0-1
2000 Újpesti TE Budapest (Hun) SPORTKLUB
2-0
  Györi ETO (Hun) SPORTKLUB
3-2
  Viceste (Hun) SPORTKLUB
0-1
  Monor (Hun) SPORTKLUB
1-7
2001 Siófoki Bányász (Hun) SPORTKLUB
1-3
  Ferencváros Budapest (Hun) SPORTKLUB
2-1
2002 Mokawloon al Arab Cairo (Egy) SPORTKLUB
0-2
  Al Tersana Cairo (Egy) SPORTKLUB
1-2
  Zamalek Cairo (Egy) SPORTKLUB
2-1
  Baladiyyat al Mehalla (Egy) SPORTKLUB
0-0
  Vëllaznimi Strugë (Mac) SPORTKLUB
0-7
  Vasko Ohrid (Mac) SPORTKLUB
0-5
2003 Videoton Székesfehérvár (Hun) SPORTKLUB
0-0
  Kispest-Honvéd Budapest (Hun) SPORTKLUB
1-5
  Videoton Székesfehérvár (Hun) SPORTKLUB
1-1
  Rákospalotai EAC (Hun) SPORTKLUB
0-3
  Ferencváros Budapest SPORTKLUB
1-2
  Al Sham Cairo (Egy) SPORTKLUB
2-3
  Al Masry Port Said (Egy) SPORTKLUB
1-0

 

TEUTA DURRËS (former FCD and Lokomotiva)

For participation: in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here; in UEFA Intertoto Cup see here

1929 Bari (Ita) FC DURRËS
8-0
Bari (Ita) FC DURRËS
9-2
1938 TEUTA Majstor s’Mora Split (Yug-Croatia)
2-4
1974 LOKOMOTIVA 1st August Beijing (Chi, Army Club)
0-3
LOKOMOTIVA PR of China “B”
3-3
1975 LOKOMOTIVA CFR Cluj-Napoca (Rom)
1-0
1978 Trepça Mitrovicë (Yug-Kosova) LOKOMOTIVA
1-1
  Crvena Zvezda Gjilan (Yug-Kosova) LOKOMOTIVA
1-2
  KF Prishtinë (Yug-Kosova) LOKOMOTIVA
1-1
1992 Mërgimi Kumanovë (Mac) TEUTA
0-0
  Bashkimi Kumanovë (Mac) TEUTA
0-1
  Shkëndija Tetovë (Mac) TEUTA
2-1
2000 Karaorman Strugë (Mac) TEUTA
1-3
  Jugohrom Tetovë (Mac) TEUTA
0-3
  Drita Gjilan (Yug-Kosova) TEUTA
0-1

 

TOMORI BERAT

For participation: in UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here

1938 TOMORI Debar (Yug-Macedonia)
2-1
1940 TOMORI Associazione Italiana di Kuçova (Ita)
3-1
1942 TOMORI Aviazione Italiana (Ita)
3-2
1943 TOMORI Guarnigione Italiana di Berat (Ita)
1-1
1973 TOMORI PR of China
1-2
1976 TOMORI PR of China “Juniores”
1-1
1977 TOMORI Trepça Mitrovicë (Yug-Kosova)
1-1
1980 Trepça Mitrovicë (Yug-Kosova) TOMORI
1-1
Buducnosti Pejë (Yug-Kosova) TOMORI
1-1
Liria Prizren (Yug-Kosova) TOMORI
3-1

 

VLLAZNIA SHKODËR (former BASHKIMI SHKODRAN)

For participation: in Champion Clubs’ Cup see here; in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here; in UEFA Intertoto Cup see here

1922 VLLAZNIA Esercito Italiano
1-6
Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
4-0
1924 VLLAZNIA Crnagora Podgorica (Yug-Montenegro)
1-0
1934 BASHKIMI SHKODRAN Nikšic’ (Yug-Montenegro)
2-1
  BASHKIMI SHKODRAN Hercegovac (Yug-Montenegro)
3-0
  BASHKIMI SHKODRAN Hercegovac (Yug-Montenegro)
3-3
1936 Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
2-2
1938 Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro)

VLLAZNIA

1-1
  Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro)

VLLAZNIA

0-1
  VLLAZNIA Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro)
3-0
  VLLAZNIA Jugoslavija Kotor (Yug-Montenegro)
0-2
  VLLAZNIA Arsenal Bar (Yug-Montenegro, Antivari)
8-1
  VLLAZNIA Arsenal Bar (Yug-Montenegro, Antivari)
4-0
1945 VLLAZNIA Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica)
4-0
  Prizreni (Yug-Kosova) VLLAZNIA
0-3
  Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
1-9
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-5
  VLLAZNIA Bar (Yug-Montenegro, Antivari)
6-0
  Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
1-3
1946 Prishtina (Yug-Kosova) VLLAZNIA
0-6
VLLAZNIA Hajduk Split (Yug-Croatia)
0-3
  VLLAZNIA Hajduk Split (Yug-Croatia)
2-1
1947 XI of Zagreb (Yug-Croatia) VLLAZNIA
7-0
  The match in Zagreb has been played by night at -20 °C
  VLLAZNIA XI of Skopje (Yug-Macedonia)
6-4
  VLLAZNIA XI of Skopje (Yug-Macedonia)
3-0
Kotor (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
3-2
  Kotor (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
3-1
1948 Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
1-2
  VLLAZNIA Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro)
4-1
  Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
3-1
1951 VLLAZNIA Spartak Moscow (Ussr)
0-9
  VLLAZNIA Hungarian Workers Budapest (Hun)
1-2
  VLLAZNIA Hungarian Workers Budapest (Hun)
3-3
1953 VLLAZNIA Katowice (Pol)
1-4
  VLLAZNIA Úpesti Dózsa Budapest (Hun)
0-0
1957 VLLAZNIA Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica)
0-0
  Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica) VLLAZNIA
2-1
  VLLAZNIA Krilja Sovetov Kujbyšev (Ussr)
0-0
1963 VLLAZNIA 1st August Beijing (Chi, Army Club)
1-0
1965 VLLAZNIA Cuba “Juniores”
2-0
1966 VLLAZNIA PR of China “Juniores”
0-0
  VLLAZNIA UTA Arad (Rom)
5-0
1967 VLLAZNIA Jiul Petrosani (Rom)
2-0
  Jiul Petrosani (Rom) VLLAZNIA
1-1
  Minerul (Rom) VLLAZNIA
5-3
1970 VLLAZNIA Politehnica Iasi (Rom)
2-1
1972 VLLAZNIA PR of China “Juniores”
1-0
  Dinamo Bacâu (Rom) VLLAZNIA
3-0
  Petrolul Ploiesti (Rom) VLLAZNIA
2-0
1973 VLLAZNIA PR of China “B”
2-2
1974 VLLAZNIA ASA Târgu Mures (Rom)
1-1
  VLLAZNIA PR of China
1-3
1975 VLLAZNIA Algeria “Under 23”
1-0
1976 VLLAZNIA Algeria
3-0
1986 VLLAZNIA Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica)
2-1
1987 Buducnost Titograd (Yug-Mont., Podgorica) VLLAZNIA
4-1
1989 VLLAZNIA “Juniores” Vëllaznimi of USA Universities
1-2
1991 Decic Tuz (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
1-5
1992 Ajaccio (Fra) VLLAZNIA
3-1
2000 Mladost 069 Podgorica (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-0
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-0
  Mornar Bar (Yug-Montenegro, Antivari) VLLAZNIA
0-0
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-2
  Mladost 069 Podgorica (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
2-0
  Zabjelo Podgorica (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
2-1
  Buducnost Podgorica (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
3-1
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-0
  VLLAZNIA Buducnost Podgorica (Yug-Montenegro)
1-1
2001 Albanian-Montenegro Sel. (Yug) VLLAZNIA
2-10
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
0-1
  Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
1-2
  Zeta Golubovci (Yug-Montenegro) VLLAZNIA
3-4
2002 Gebzespor (Tur) VLLAZNIA
2-1
  Sivasspor (Tur) VLLAZNIA
4-0
  Yelovaspor (Tur) VLLAZNIA
0-1
  FZ Süderäbes (Ger) VLLAZNIA
0-2
  WSW Neuendorf (Ger) VLLAZNIA
1-13
2003 Detroit Eagles (Usa) VLLAZNIA
1-3

 

REPRESENTATIVE (XI) of TIRANË

In the 40s and 50s, except Soviet Union, all the Communist States “masked” their Major National Representatives by XI (Representative) of Towns and by Clubs so that they would not be recognized, especially when they lost vs. small Countries as Albania. All the home and abroad victories of XI of Tiranë vs. the socalled XI of Capitals or Clubs, they are de facto but not de jure triumphes of Albania against the Major National Representatives of Bulgaria, PR of China, Czechoslovakia, German Democratic Republic, Hungary, Poland, Romania and Yugoslavia. Publishing these results on line, I destroyed the “politically correct” which hid and hides the great successes of Albanian soccer past

1920 XI of TIRANË Former Austro-Hungarian Imperial Army
unk
1942 XI of TIRANË Kosova (then same State)
2-0
1945 XI of TIRANË XI of Sofia (Bul)
1-1
XI of TIRANË Macedonia (Yug)
5-3
  XI of TIRANË Crvena Zvezda Belgrade (Yug-Serbia)
2-5
1946 Proleteri Prishtinë (Yug-Kosova) XI of TIRANË
1-4
1947 XI of Skopje (Yug-Macedonia) XI of TIRANË
1-4
  XI of Skopje (Yug-Macedonia) XI of TIRANË
1-0
  XI of Pishtinë (Yug-Kosova) XI of TIRANË
1-4
XI of TIRANË Partizan Belgrade (Yug-Serbia)
4-2
  XI of TIRANË Crvena Zvezda Belgrade (Yug-Serbia)
0-1
  XI of TIRANË Crvena Zvezda Belgrade (Yug-Serbia)
2-1
  XI of TIRANË XI of Skopje (Yug-Macedonia)
6-4
  XI of TIRANË XI of Skopje (Yug-Macedonia)
3-2
  XI of TIRANË Levski Sofia (Bul)
3-2
  XI of TIRANË CFR Timisoara (Rom)
4-3
  XI of TIRANË CFR Timisoara (Rom)
5-2
1948 XI of TIRANË XI of Budapest (Hun)
1-2
XI of TIRANË XI of Budapest (Hun)
3-1
  XI of TIRANË Labour Confederation Bucharest (Rom)
0-2
  XI of TIRANË Labour Confederation Bucharest (Rom)
2-1
1949 XI of Lódz (Pol) XI of TIRANË
0-1
1952 XI of TIRANË Chemie Leipzig (Gdr)
3-1
1953 Bucharest Youth Festival
1Rn Universidade de São Paulo (Bra) XI of “Juniores”TIRANË
0-4
2Rn Hungary “Juniores” XI of “Juniores”TIRANË
4-3
XI of Warsaw (Pol) XI of TIRANË
2-1
  XI of Poznan (Pol) XI of TIRANË
1-0
  XI of TIRANË XI of Warsaw (Pol)
2-0
1956 XI of Beijing (Chi, Peking) XI of TIRANË
1-5
  XI of Beijing (Chi, Peking) XI of TIRANË
1-4
1957 XI of TIRANË Rúda Hvezda Brno (Cze)
2-1
XI of TIRANË Rúda Hvezda Brno (Cze)
2-1
  XI of Prague (Cze) XI of TIRANË
1-2
  Stalinogrud (Pol) XI of TIRANË
0-3
  XI of Shenyang (Chi) XI of TIRANË
1-2
  XI of Shenyang Army (Chi) XI of TIRANË
1-2
  XI of Changchun (Chi) XI of TIRANË
2-2
  XI of Liuzhou (Chi) XI of TIRANË
0-1
  XI of Tianjin (Chi, Tientsin) XI of TIRANË
0-3
  XI of Shangai (Chi) XI of TIRANË
0-4
  XI of Nanjing Army (Chi, Nanking) XI of TIRANË
1-5
1980 XI of TIRANË Zonguldakspor (Tur)
1-0
XI of TIRANË Kosova “Under 21” (Yug)
1-0
1982 Turkey “Juniores” XI of “Juniores”TIRANË
0-1
  Turkey “Juniores” XI of “Juniores”TIRANË
5-2
  Turkey “Juniores” XI of “Juniores”TIRANË
0-1
  AEK Athens (Gre) XI of TIRANË
0-1
1999 Kosova (Yug) XI of TIRANË
0-2

 

MISCELLANEOUS

For BESA participation: in Cup Winners’ Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here
For FLAMURTARI participation: in Champion Clubs’ Cup see here; in Cup Winners’ Cup see here; UEFA Cup see here; in Balkan Clubs’ Cup see here
For LUFTËTARI participation:
in Balkan Clubs’ Cup see here
For SHKËNDIJA participation: in Balkan Clubs’ Cup see here

1913 INDIPENDENCA SHKODËR Austro-Hungarian Imperial Army
1-2
1918 XI of VLORË Marina Militare Italiana
unk
1927 Cetinje (Yug-Montenegro) STUDENTI SHKODËR
unk
ATDHEU DURRËS XI of British Royal Navy
2-1
  Crnagora Podgorica (Yug-Montenegro) STUDENTI SHKODËR
unk
  XI of Salonika (Gre) ZHGABA KORÇË
unk
  XI of Hermin (Gre) ZHGABA KORÇË
unk
  DJELMËNIA SHKODËR Bar (Yug-Montenegro, Antivari)
6-1
1939 AGIMI TIRANË Gioventù Albanese del Littorio (Ita)
7-0
1942 Albanian-Italian Civil-Military Tournament
Gr.A SHPREFEJA TIRANË (Shpresa+Rrufeja) Sanità Militare (Ita)
2-0
Gr.A SHPREFEJA TIRANË Sanità Militare (Ita)
4-0
Gr.A SHPREFEJA TIRANË Superalba (Ita)
2-0
Gr.A SHPREFEJA TIRANË Superalba (Ita)
2-0
Fin. SHPREFEJA TIRANË Aeronautica Militare Italiana
3-2
1946 XI of Northern Albania Clubs Spartak Moscow (Urs)
0-3
  XI of Southern Albania Clubs Spartak Moscow (Urs)
0-2
1955 DINAMO SHKODËR Úpesti Dózsa Budapest (Hun)
0-0
1971 SHKËNDIJA TIRANË Universitatea Cluj-Napoca (Rom)
2-1
1973 BESA KAVAJË PR of China
1-3
  FLAMURTARI VLORË PR of China
0-3
  TRAKTORI LUSHNJË PR of China
0-1
1974 FLAMURTARI VLORË Algeria “Under 23”
0-1
  FLAMURTARI VLORË 1st August Beijing (Chi, Army Club)
0-3
  BESËLIDHJA LEZHË KF Prishtinë (Yug-Kosova)
1-2
  NAFTËTARI QYTETI STALIN (Kuçovë) PR of China “B”
3-2
  LUFTËTARI GJIROKASTËR 1st August Beijing (Chi, Army Club)
1-1
  LUFTËTARI GJIROKASTËR PR of China “B”
0-2
1980 FLAMURTARI VLORË Kosova “Under 21” (Yug)
0-1
  YLLI I KUQ POGRADEC Sloga Skopje (Yug-Macedonia)
3-1
  DAJTI KAMËZ Sloga Skopje (Yug-Macedonia)
2-1
1985 BUTRINTI SARANDË XI of Corfu (Gre)
2-1
1986 LUFTËTARI GJIROKASTËR Pindos Kónitsa (Gre)
6-3
  XI of Corfu (Gre) BUTRINTI SARANDË
5-1
1987 BISTRICA DELVINË AO Parakalamos (Gre)
5-2
  ShM ‘LORO BORIÇI’ TIRANË XI of France Universities
1-1
  ShM ‘LORO BORIÇI’ TIRANË XI “Juniores” of Dráma (Gre)
4-1
1988 FLAMURTARI VLORË Cuba
3-0
1989 BESËLIDHJA LEZHË Vëllaznimi of USA Universities
3-3
1991 Ohrid (Mac) YLLI I KUQ POGRADEC
0-0
YLLI I KUQ POGRADEC Ohrid (Mac)
1-1
  FLAMURTARI VLORË Flamurtari Zürich (Swi)
3-2
  KORABI PESHKOPI Korabi Debar (Mac)
1-1
  Korabi Debar (Mac) KORABI PESHKOPI
unk
  BUTRINTI SARANDË Odiseu Avlotoni (Gre)
2-0
  XI of Ohrid (Mac) POGRADECI
0-1
  Panachaiki Patras (Gre) FLAMURTARI VLORË
1-0
1992 Flacara Moreni (Rom) KASTRIOTI KRUJË
2-0
  Titu (Rom) SELENICA
unk
  Tirgoviste (Rom) SELENICA
unk
  Petrolul Moreni (Rom) SELENICA
unk
  Fieni (Rom) SELENICA
unk
1993 ALBPETROL PATOS (former Punëtori) Kosova (Yug)
2-3
  POGRADECI Vëllaznimi Strugë (Mac)
4-2
1999 Vëllaznimi Gjakovë (Yug-Kosova) PËRPARIMI KUKËS
1-0
  Liria Prizren (Yug-Kosova) PËRPARIMI KUKËS
1-1
2000 Mornar Bar (Yug-Montenegro) BESËLIDHJA LEZHË
2-1
  Otrant Ulcinj (Yug-Montenegro) BESËLIDHJA LEZHË
0-7
2001 Lovcen Cetinje (Yug-Montenegro) ERZENI SHIJAK
1-2
Sutjeska Nikšic’ (Yug-Montenegro) SHKUMBINI PEQIN
2-0

Index

© Giovanni Armillotta, 2004