GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT


N. 112, Premte 4 tetor 2002, f. 9

Lettera in lingua italiana

DREJT NJOHJES SË TRE KAMPIONATEVE KOMBËTARE TË LUFTËS: 1939, 1940 DHE 1942 (1942: KAMPIONAT MBARËKOMBËTAR ME PJESËMARRJEN E PRIZRENIT, PEJËS E PRISHTINËS)

Reagimi i pare mberrin nga ltalia

Dr. Giovanni Armillotta: “Janė tė vlefshėm nga pikėpamja shkencore dhe analogjike, por dhe nga ana e tė drejtės ndėrkombėtare”

Gjithēka ėshtė identike me rastin e Kampionateve të Francës gjatë pushtimit nazist, të njohur nga Federata Franceze e Futbollit

Z. Drejtor tė “Futbollit Shqiptar”, DR. BESNIK DIZDARI-t

I dashuri Drejtor,
Dje kam tėrhequr nga Kutia Postare “Futbollin Shqiptar” dhe dua tė afirmoj se mendimet e shprehura nė artikullin tuaj ‘ZBULOHEN EDHE 3 KAMPIONATE KOMBËTARE TE SHQIPËRISË’ janė tė vlefeshme dhe shumė tė drejta. Jo vetėm nga pikėpamja shkencore dhe analogjike, por edhe nga ana e sė drejtės ndėrkombėtare, të demostrimit tė njohurive tuaja tė mėdha nė ēdo fushė tė dijes, qė shpesh pėr modesti nuk e bëni veten para ne, lexuesve tuaj.
Analogjia bazė, ajo e precedentit sportiv, mbi tė cilin mund tė bazoheni pėrballė atyre qė teknikisht mund t’iu kundershtojnė tezėn tuaj shkencore, ėshtė rasti i kampionateve franceze: Federata Franceze e Futbollit (FFF) edhe pas ēlirimit nga nazistėt, gjithmonė i njohu kampionatet e mėposhtëm zhvilluar gjatė okupacionit:
1940 FC Rouen (1)
1940 Olympique GC Nice (2)
1940 Girondins Bordeaux (3)
1941 Red Star Paris (1)
1941 Olympique Marseille (4)
1942 Stade Reims (1)
1942 FC Sčte (4)
1943 Racing Club Lens (1)
1943 Toulouse FC (4)
1944 Équ. Féd. de Lens-Artois (5)
1945 FC Rouen (6)
1945 Olympique Lyonnais (7)
(1):
Zona e Veriut (I papėrfunduar)
(2): Zona Jug-Lindje
(3): Zona Jug-Perėndim
(4): Zona e Jugut
(5): Kampionati federal
(6): Grupi Verior
(7): Grupi Jugor
Dhe tashma kjo mjafton.
Por ndokush do tė vėrente se Shqipëria nė periudhėn 7 prill 1939-29 nėntor 1944, nuk ishte e pavarur. Kjo ėshtė e vėrtete, por UEFA njeh federata tė vėndeve te pavarur, tė tipit tė Uellsit, Irlandės sė Veriut dhe tė Skocisė britanike, apo dhe tė danezėve tė Ishujve Faroe si dhe tė Konfederatave tė tjera qė veprojnė nė kėte mėnyrė.
Konfederata Aziatike e Futbollit (AFC) njeh Guamin e Shteteve tė Bashkuara, kinezėt e Hong Kongut dhe tė Makao, si dhe tė Autoritetit Palestinez (formalisht ende jo e pavarur).
Konfederata e Amerikės Veriore, Qendrore dhe e Shoqatės sė Futbollit tė Karaibeve (CONCACAF) njeh britanikėt e Anguilla, Bermudeve, Ishujt Cayman, Montserrat, Ishujt Virgjine dhe Ishujt Turks dhe Caicos, holandezėt e Aruba-s, shtetebashkuarit e Porto Rikos dhe Ishujt Vegjine Amerikane.
Konfederata e Futbollit tė Oqeanisė (OFC) njeh Ishujt e Samoa-s Amerikane dhe Ishujt Mariane Jugore, Ishujt neozelandeze Kuk dhe francezėt e Kaledonisė sė Re dhe tė Tahitit.
Jo vetėm kaq! Tė gjithė e dijnė se fashistėt pushtuan Shqipėrinė dhe se Populli Shqiptar nuk i ka ngatėrruar kurr italianėt me regjimin musolinian qė ka keqtrajtuar pavarėsinė e Shqipėrisė se dashur. Megjithate, siē e dini, e drejta ndėrkombėtare pėr tė stabilizuar kriteret e veta, bazohet nė formėn dhe jo nė substancen, pėr ēka duhet tė pranojmė thjesht institucionin e Bashkimit Personal midis Italisė dhe Shqipėrisė (1939-43), ēka e bėn mė tė pavarur Shqipėrinė se sa kolonitė e lartpėrmendura tė njohura nga Konfederatat e Futbollit dhe nga FIFA.
Nė tė vėrtetė, siē konfirmon Prof. Sadik ėshtė fjala pėr njė trajtim tė “Bashkimit Personal tė njėjtė me ate tė Britanisė sė Madhe dhe Hannover-it para vitit 1837, ose ai midis Holandės dhe Luksemburgut para vitit 1890” (H. Sadik, nė An Albanian letter, New York, 1941). Prof. Lucatello afirmon se “midis formacioneve qė paraqesin raste analoge me kėto tė Bashkimit italo-shqiptar, mund tė pėrmendim Perandorinė Ruse qė pėrfshiu Finlandėn nga 1809 deri mė 1899 dhe Perandorinė Britanike prej ndėrtimit tė Sundimit sė parė deri nė zbatimin e rezolutės sė Konferencės perandorake mbajtur mė 1926” (Lucatello, La Natura giuridica dell’Unione italo-albanese", Padova, 1943). Prof. Cansacchi, nga ana tjetėr, duke pėrqafuar tezėn e Bashkimit Real dhe jo personal, citon si “shembuj nga realiteti ndėrkombėtar” Austro-Hungarinė dhe pėrvojėn e bashkimit tė Suedisė me Norvegjinė (Cansacchi, ‘L’Unione fra Albania e Italia’“Rivista di diritto internazionale”, 1940, f. 113). Po ashtu Prof. Sibilia, duke pėrmbledhur analogjitė e lartpërmendura me Komunitetin Britanik dhe me Austro-Hungarinė si tė ishin ndryshe nga Bashkimi midis Danimarkės dhe Islandės (Sibilia, ‘L’unione italo-albanese’, në “Annali di diritto internazionale”, 1939, f. 76). Shembuj tė tjerė jane sjelle nga Prof. Federico Eichberg, në Il fascio littorio e l’aquila di Skanderbeg. Italia e Albania 1939-1945, APES, Roma, 1947, capitolo II: L’occupazione dell’Albania: aspetti militari, diplomatici, amministrativi, ff. 39-68.
Si pėrfundim, pasurimi me tre kampionate i Librit tė Artė tė futbollit shqiptar, i ka rrėnjėt nė vlerat dhe nė kėrkimin e vetė te vėrtetės historike! Nga ana tjetėr, duke pėrfituar nga rasti, ju ftoj tė bėheni promotor i futjes sė Kosovės nė UEFA.

Me nderim dhe respekt
Dr. Giovanni Armillotta

 

LETTERA IN LINGUA ITALIANA


N. 112, Venerdì 4 ottobre 2002, p. 9

VERSO IL RICONOSCIMENTO DEI TRE CAMPIONATI DEL PERIODO BELLICO: 1939, 1940 E 1942 (1942: CAMPIONATO DI TUTTA L’ALBANIA CON LA PARTECIPAZIONE DI PRIZREN, PEJA E PRISHTINA)

La prima reazione giunge dall’Italia

Dr. Giovanni Armillotta: “Le idee sono valide e giustissime non solo dal punto di vista scientifico ed analogico, ma anche da quello del diritto internazionale”

Tutto è identico al caso dei campionati francesi durante l’occupazione nazista, riconosciuti dalla Federcalcio Francese

Al Sig. Direttore di “Futbolli Shqiptar”, DR. BESNIK DIZDARI

Caro Direttore,
ieri ho ritirato in casella postale “Futbolli Shqiptar” e devo affermare che le idee espresse nel tuo articolo ‘ZBULOHEN EDHE 3 KAMPIONATE KOMBËTARE TE SHQIPËRISË’ sono valide e giustissime. Non solo dal punto di vista scientifico ed analogico, ma anche da quello del diritto internazionale, a dimostrazione delle tue grandi conoscenze in ogni campo del sapere, che spesso - per modestia - non mostri a noi, tuoi lettori.
L’analogia fondamentale - quella del precedente sportivo - su cui ci si potrebbe basare nei confronti di coloro che teoricamente posso opporsi alle tue tesi scientifiche č quella dei campionati francesi. La Fédération Franēaise de Football (FFF) anche dopo la liberazione dai nazisti ha sempre riconosciuto e riconosce i seguenti campionati, disputati durante l’occupazione:
1940 FC Rouen (1)
1940 Olympique GC Nice (2)
1940 Girondins Bordeaux (3)
1941 Red Star Paris (1)
1941 Olympique Marseille (4)
1942 Stade Reims (1)
1942 FC Sčte (4)
1943 Racing Club Lens (1)
1943 Toulouse FC (4)
1944 Équ. Féd. de Lens-Artois (5)
1945 FC Rouen (6)
1945 Olympique Lyonnais (7)
(1): Zona Nord (non concluso)
(2): Zona Sud-Est
(3): Zona Sud-Ovest
(4): Zona Sud
(5): Campionato federale
(6): Gruppo Nord
(7): Gruppo Sud
E gią questo basta.
Ma qualcuno obietterebbe che l’Albania nel periodo 7 aprile 1939-29 novembre 1944, non fosse indipendente. Č vero questo, ma l’UEFA riconosce federazioni di Paesi non indipendenti, tipo le britanniche Galles, Irlanda del Nord e Scozia e le danesi isole Fęr Ųer ed anche altre Confederazioni agiscono nello stesso modo.
L’Asian Football Confederation (AFC) riconosce la statunitense Guam e le cinesi Hong Kong e Macao, e l’Autoritą Palestinese (non ancora formalmente indipendente).
La Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football (CONCACAF) riconosce le britanniche Anguilla, Bermuda, isole Cayman, Montserrat, isole Vergini e isole Turks e Caicos, l’olandese Aruba, la statunitense Puerto Rico e isole Vergini Americane.
L’Ocean Football Confederation (OFC) riconosce le statunitensi isole Samoa Americane e isole Marianne Settentrionali, le neozelandesi isole Cook e Niue, le francesi Nuova Caledonia e Tahiti.
Non solo! Tutti sappiamo che i fascisti occupavano l’Albania, e che il Popolo Albanese non ha mai confuso gli Italiani con il regime mussoliniano che ha strappato l’indipendenza alla cara Albania. Perņ, come sai, il diritto internazionale nello stabilire i propri criteri si basa sulla forma e non sulla sostanza, per cui dobbiamo porre in evidenza l’istituto dell’Unione Personale fra Italia e Albania (1939-43), che de nomine rendeva pił indipendente l’Albania delle suddette semicolonie riconosciute dalle Confederazioni e dalla FIFA.
Infatti afferma il Prof. Sadik che si trattava di “Unione Personale, simile a quella tra Gran Bretagna ed Hannover prima del 1837, o fra Olanda e Lussemburgo prima del 1890” (H. Sadik, An Albanian letter, New York, 1941). Il Prof. Lucatello affermava che “tra le formazioni che presentavano caratteri analoghi a quelli dell’Unione italo-albanese possiamo menzionare l’Impero russo comprensivo della Finlandia dal 1809 al 1899 e l’Impero britannico dal costituirsi del primo Dominio all’attuazione delle risoluzioni della Conferenza imperiale tenutasi nel 1926” (Lucatello, La natura giuridica dell’Unione italo-albanese, Padova, 1943). Il Prof. Cansacchi invece, abbracciando la tesi dell’Unione reale e non personale, citava quali “esempi forniti dalla realtą internazionale” l’Austria-Ungheria e l’esperienza di unione tra Svezia e Norvegia (Cansacchi, L’Unione dell’Albania con l’Italia, in “Rivista di diritto internazionale”, 1940, p. 113). Nello stesso modo il Prof. Sibilia assumendo le predette analogie con la Comunitą Britannica e con l’Austria Ungheria, pone in rilievo come ve ne fossero state diverse anche con l’Unione fra Danimarca ed Islanda (Sibilia, L’unione italo-albanese, in “Annali di diritto internazionale”, 1939, p. 76). Altri esempi sono riportati dal Prof. Federico Eichberg, ne Il fascio littorio e l’aquila di Skanderbeg. Italia e Albania 1939-1945, APES, Roma, 1947, capitolo II: L’occupazione dell’Albania: aspetti militari, diplomatici, amministrativi, pp. 39-68.
Per cui l’arricchimento di altri tre campionati nell’albo d’oro del calcio albanese č fondamentale ai valori ed alla ricerca della veritą storica stessa! Tra l’altro, approfitto dell’occasione, per invitarti a farti promotore dell’entrata della Kosova nell’UEFA.

Con stima e rispetto
Dr. Giovanni Armillotta

Index

© Giovanni Armillotta, 2002