Vol. X, Nr. 178, 30 prill 2008, ff. 12-13

Giovanni Armillotta
CILI ISHTE SHQIPTARI PIRRO DHIMA NĖ SHQIPĖRI?

Shumė sportdashės – edhe shqiptarė, sidomos tė rinj – besojnė se Pirro Dhima tė ketė qenė njė qytetar i dėshpėruar, i cili gjatė krizės shqiptare tė vitit 1991, ka emigruar nė Greqi pėr t’i dhėnė fund njė dimri, dhe se atje ai ka zbuluar peshėngritjen, duke u bėrė njė nga sportistėt mė tė lavdishėm tė tė gjithė kohėrave: titullar i tri Medaljeve tė Arta rresht nė Olimpiada (Barcelonė 1992, kateg. 75-82.5 kg; Atlanta 1996, kat. 76-83 kg; Sidnei 2000, kat. 77-85 kg); dhe madje edhe Bronz nė Athina 2004: 77-85 kg – arritje qė i kanė shumė pak njerėz. Por gjithēka tjetėr kėtu ėshtė po aq e vėrtetė. Pirro Dhima kur i takoi tė binte nė pėrkdheljet e funksionarėve grekė, ishte prej kohėsh njė peshėngritės i afirmuar dhe plot vlerė nė atdhe dhe jashtė tij: njė peshėngritės i shkollės sė madhe shqiptare. Dhima dhe shqiptari tjetėr i emigruar nė Greqi, Luan Shabani (ky i fundit pėr mirė dhe jo) krijuan pres asgjāsė peshėngritjen helenike.
Ripėrshkojmė karrierėn e artė tė Dhimės nė Shqipėri.
Pirro Dhima ka lindur nė Tiranė mė 13 tetor 1971. Ndjek shkollėn “Bardhyl Popa” nė Elbasan. Fillon veprimtarinė e tij 11 vjeē (136 centimetra shtatlartėsia) nė skuadrėn e peshėngritjes “Studenti”. Nė fillim tė 1986 regjistrohet nė klubin “17 Nėntori” dhe debuton nė nivel kombėtar nė moshėn 14 vjeē e 6 muaj nė Turneun e tė Rinjve “Qemal Stafa”, zhvilluar nė Tiranė nga 22-25 pril 1986, nė kategorinė 52-56 kg pėr pionierėt, duke u renditur i dyti. Qysh atėherė, nė Shqipėri, Dhima nis ngjitjen drejt njė serie tė panumurt triumfesh mbresėlėnėse dhe rekordesh.
I shohim sė bashku: 

Tituj kombėtarė:

1. Kampion pėr pionierėt mė 1986 (Fier, 10-12 korrik): 52-56 kg (shkėputje, shtytje, dygarėsh).

2. Kampion i tė rinjve, 1986 (Elbasan, 18-19 nėntor): 56-60 kg nė tė tre ushtrimet.

3. Kampion i tė rinjve, nėntor 1987 (Elbasan, 25-26 nėntor): 60-67.5 kg nė tė tre ushtrimet. Qysh nga ky ēast dhe mė mbas, Pirro Dhima, me lejėn e Federatės Shqiptare tė Peshėngritjes edhe pse ėshtė i tė rinjve, merr pjesė edhe nė tė gjitha garat e tė rriturve.

4. Merr pjesė nė Kampionatin Kombėtar tė tė Rriturve pėr ekipet (Tiranė, 24-27 qershor 1988) dhe nė kategorinė e tij (67.5-75 kg: tre ushtrimet) renditet i dyti mbas Muharrem Berishė, duke lėnė mbrapa 24 vetė.

5. Kampion i tė rinjve, nėntor 1988 (Elbasan, 12-13 nėntor): 75-82.5 kg nė tė tre ushtrimet.

6. Nė Kupėn e Republikės tė tė rriturve me ekipe (Durrės, 27-30 mars 1989) fiton vendin e parė nė kategorinė 75-82.5 kg (nė tė tre ushtrimet) duke thyer rekordin kombėtar tė tė rriturve tė Erlin Nikollės, vendsour qysh mė 1984: 17 Nėntori i Dhimės fiton Kupėn e Republikės.

7. Nė Kampionatin Kombėtar vetjak (tė rritur) (Tiranė, 10-12 korrik 1989), Dhima tejkalon gjithēka, dhe prej tė rinjve vendos rekorde kombėtare edhe pėr tė rritur nė kategorinė 75-82.5 kg.

8. Nė garat e peshėngritjes pėr Spartakiadėn IV Kombėtare (Tiranė, 26-28 tetor 1989), Pirro Dhima fiton Medaljen e Artė nė kategorinė 75-82.5 kg.

9. Mė 2 shkurt 1990 mbėrrin vendin e 5-tė nė referendumin popullor 10 Sportistėt mė tė mirė 1989 tė tė dyhershmes nė javė «Sporti popullor» drejtuar nga Besnik Dizdari.

10. Renditet i pari nė Garėn Kombėtare (Tiranė, 6-9 mars 1990) né kategorinė 82.5-90 kg (nė tė tre ushtrimet).

11. Mė 12 prill 1990 Pirro Dhima (kategoria 82.5-90 kg) me 367 pikė fiton Kupėn e FSHF, midis 22 peshėngritėsve mė tė mirė tė tė gjitha peshave; i 2-ti Luan Shabani 366, i 3-ti Fatmir Bushi 359.

12. Renditet i pari nė Garėn Kombėtare (Tiranė, 26-28 qershor 1990) nė kategorinė 82.5-90 kg (nė tė tre ushtrimet).

13. Mė 12 shtator 1990, BFSSH i jep Pirro Dhimės titullin “Mjeshtėr Sporti”.

14. Mė 17 tetor 1990 Dhima merr pjesė vetėm me tė rriturit.

15. Nė Kampionatin Kombėtar ekipor (Durrės, 23-28 tetor 1990) Dhima diskuton garėn e tij tė parė vetėm si i rritur, duke fituar nė kategorinė 82.5-90 kg (nė tre ushtrimet); ekipi i tij “17 Nėntori”, fiton titullin kombėtar.

16. Kampionatit Kombėtar vetjak i tė rriturve (Elbasan, 21-23 nėntor 1990) Dhima fiton titullin e tij tė dytė tė kampionit kombėtar nė kategorinė 82.5-90 kg nė tė tre ushtrimet.

17. Mė 4 janar 1991 zė vendin e tretė nė referendumin popullor 10 Sportistėt mė tė mirė 1990 nga e pėrdyherėjavėshmja «Sporti popuIlor» drejtuar nga Dizdari.

Pjesėmarrja nė veprimtaritė ndėrkombėtare:

1. Pirro Dhima merr pjesė nė Kampionatin IV Ballkanik tė Rinjve (Selanik, 26-28 gusht 1988): renditet i 5-ti nė kategorinė 75-82.5 kg; Shqipėria ėshtė Nėnkampione, mbas Bullgarisė (grekėt hedhin vėshtrimin te Dhima).

2. Dhima fiton medaljen e artė nė kategorinė 67.5-75 kg nėTurneun e tė Rinjve ne Selanik (29-30 tetor 1988).

3. Dhima fiton tri medalje tė arta nė Kampionatin V Ballkanik tė tė Rinjve (Kladovo, Jugoslavi, 21-23 korrik 1989) nė tė tre ushtrimet e kategorisė 75-82.5 kg (22 korrik); mė 23 korrik Shqipėria e stėrvitur prej Ferid Berberit dhe Hektor Shaqirit, ėshtė Kampione e Ballkanit.

4. Nė Kampionatin e 62-tė Botėror (tė rritur) dhe nė tė Kampionatine 68-tė Evropian (Athinė, 16-23 shtator 1989), juniori Dhima nė kategorinė 75-82.5 kg renditet i 8-ti nė Evropė dhe i 12-ti nė botė, duke lėnė mbara shumė tė rritur dhe duke prėmirėsuar rekordet kombėtare; Shqipėria e stėrvitur nga Niko Bruneci dhe Zef Kovaēi, ėshtė 4-ta nė Evropė dhe 13-ta nė Botė, duke lėnė mbrapa edhe SHBA-nė.

5. Kupa e Evropės pėr kombet (Sofia, 16-17 dhjetor 1898) midis 6 shteteve mė tė fortė tė Evropės (nuk ishte Greqia), Dhima renditet i 5-ti nė kategorinė 75-82.5 kg; Shqipėria e stėrvitur nga Buneci renditet e treta me 1211.60 pikė, i dyti BRSS me vetėm 5.31 pikė mė tepėr, e para ėshtė Bullgaria. Nė kėte ēast, 18 vjeē dhe 65 ditėsh, ai kishte vendosur 40 rekorde kombėtare pėr tė rinjtė dhe 22 rekorde kombėtare tė tė rriturve.

6. Dhima fiton Medaljen e Artė nė Turneun Ndėrkombėtar “Tofalo Kakushi” (Athinė, 23-25 shkurt 1990) nė kategorinė 82.5-90 kg.

7. Nė Kampionatin e 69-tė tė Evropės pėr tė rritur (Alborg, Danimarkė, 13-20 maj 1990), juniori Dhima nė kategorinė 75-82.5 kg renditet i4-ti nė Evropė; Shqipėria e stėrvitur prej Bunecit dhe Kovaēit, i ēudit tė gjithė duke u renditur e 3-ta nė Evrope. Mbas Bashkimit Sovjetik dhe Bullgarisė. Agron Haxhihysenit, Fatmir Bushit dhe Pirro Dhimės, Federata Kontinentale iu jep titullin Mjeshtėr i Evropės nė peshėngritje.

8. Dhima fiton tri medalje tė arta nė Kampionatin IV Ballkanik tė tė Rinjve (Korēė, 20-22 korrik 1989) nė tė tre ushtrimet e kategorisė 82.5-90 kg (22 korrik); mė 22 korrik Shqipėria e stėrvitur prej Berberit dhe Shaqirit rikonfirmohet Kampione e Ballkanit (Greqia ėshtė e fundit).

9. Kupa Ndėrkombėtare nė Turqi (Salaria, 21-23 shtator 1990); Dhima fiton tri medalje tė arta nė tė tre ushtrimet e kategorisė 82.5-90 kg.

10. Kupa e Evropės pėr kombet (Antalia, Turqi, 1 dhjetor 1990) midis gjashtė Kombėtareve mė tė mira tė Evropės (nuk ėshtė midis tyre Greqia): Pirro Dhima, Luan Shabani dhe Fatmir Bushi, tė stėrvitur nga Kovaēi e Berberi e ēojnė Shqipėrinė nė vendin e dytė nė Evropė, duke sanksionuar madhėshtin shqiptare; Shqipėria zė vendin e dytė nė Evropė mbas Bullgarisė.

Mė 29 prill 1991, Nr. 34 i «Sportit popullor», shkruan nė aperturė si artikullin e parė (Peshėngritje – Fatmir Bushi mė i miri): «Pėr tė patur njė mendim tė kualifikuar, biseduam me kryetarin e Federatės Shqiptare tė Peshėngritjes, Vojo Dervishi, i cili na tha se megjithate eksodi mė tepėr se ēdo sport goditi peshėngritjen, kam besim pėr suksese tė reja».
Pirro Dhima kishte emigruar midis janarit dhe marsit 1991, por peshėngritja shqiptare vazhdonte tė kishte suksese. Tash prėr tash mund tė them vetėm se gjatė Kampionatit tė 70-tė Evropian (Wladyslawowo, Poloni, 24-31 maj 1991), Shqipėria pa Dhimėn, Shabanin e tė tjerė, arriti vendin e 8-tė (167 pikė), Greqia ishte e 12-ta (92 pikė), dhe Italia e 13-ta (91 pikė)... Mirėpo kėshtu kalojmė nė njė histori tjetėr qė kishte filluar qysh prej vitit 1948, saktėsisht 60 vjet mė parė...

Foto e parė e Dhimės nė shtypin shqiptar

«Sporti popullor», N. 17, 28 prill 1986, f. 2

Index
© Giovanni Armillotta, 2008