LIBRI SPORTIVI ALBANESI IN POSSESSO DI GIOVANNI ARMILLOTTA
(in ordine cronologico di pubblicazione)

ATLETICA LEGGERA

Luigi Mengoni-Pino Montagna, Track and Field in Albania 1945-1986, Grafiche Cesari, Ascoli Piceno 1987

Fiqiri Guri, Buletin informativ 1999-Atletika, Federata Shqiptare e Atletikės, Tiranė 2000

 

CALCIO

Skifter Kėlliēi, Historia e futbollit, 8 Nėntori, Tiranė 1980

Skifter Kėlliēi, Nga 2-3-5 nė 4-4-2, Shtėpia Botuese e Librit Shkollor, Tiranė 1987

Besnik Dizdari, Kupa e Botės, 8 Nėntori, Tiranė 1990 (1° vol.)

Besnik Dizdari, Historia e Kombėtares..., Dituria, Tiranė 1993(1° vol.)

Fatmir Efica, Besa e Kavajės 1925-1995. Njė histori…, Toena, Tiranė 1995

Petraq Hanxhari, Flamurtari i Vlorės, Naim Frashėri, Tiranė 1995

Bektash Pojani, SK Tirana. 75 viet futboll: 1920-1995, Shtypshkronja e Institutit Hidrometerologjik, Tiranė 1995

Anton Vane, 1930-1995 Besėlidhja, Gjergj Fishta, Lezhe 1995

Besnik Dizdari, Kupa e Europės. Kupa Henri Delaunay-Kampionati Europian, Ēabej MĒM, Tiranė 1996 (1° vol.)

Bujar Lubani, 5 Vjet. Departementi i tė rinjvė dhe i fėmijėve tė F.Sh.F-sė 1992-1997, Federata Shqiptare e Futbollit, Tiranė 1997

Skėnder Dedja-Mehmet Spahiu, 30 Vjet Shkėndija 1968-1998, Shkolla e Mesme e Futbollit ‘Loro Boriēi’, Tiranė 1998

Besnik Dizdari, Kupa e Botės. Nga Montevideo ’30 nė Francė ’98, Dituria, Tiranė 1998 (2° vol.)

Fatmir Efica, Futbolli Shqiptar pėr tė rinj, Shtypshkronja “Gutenberg”, Kavajė 1998

Vlashi Pambuku, Tomori Berat. Historiku i Futbollit, Mendimi i lirė, Berat 1998

Besnik Dizdari, Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. I: Vitet ’30, Albin, Tiranė 1999

Besnik Dizdari, Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. II: Vitet ’40, Albin, Tiranė 2000

Dhimitėr Bardhi, Futbolli nė Elbasan 1913-1998, Silver, [Elbasan] 2001

Besnik Dizdari, Libri i Kombëtares (1936-2001) ...Dhe historia statistikore e 166 ndeshjeve-The Book of The Albanian National Team, Futbolli Shqiptar, Tiranė 2001 (2° vol.)

Ismet Bellova-A. Lleshi, Loro Boriēi. Figurė e ndritur dhe simbol i futbollit e i sportit shqiptar. 80 Vjet: 1922-2002, Federata Shqiptare e Futbollit, Tiranė [2002]

Besnik Dizdari, Kupa e Botės, Nga Montevideo 1930 në KoreJaponi 2002, Ombra GVG, Tiranė 2002 (3° vol.)

Besnik Dizdari, Shqipëria Vjetari Futbolli 2002-2003-Albanian Football Yearbook 2002-2003, Futbolli Shqiptar, Tiranė 2002 (1° vol.)

Kristaq Shtėmbari, …Djemtė e “Apolonisė”. Panoramė futbolli, Toena, Tiranė 2002

Besnik Dizdari, Shqipëria Vjetari Futbolli 2004-Albanian Football Yearbook 2004, Ombra GVG, Tiranė 2004 (2° vol.)

Besnik Dizdari, Historia e Kampionatëve të Shqipërise. Vol. III: Vitet 1939-’42, Ombra GVG, Tiranė 2004

Besnik Dizdari, Historia e Kampionatëve të Shqipërise. Vol. IV: Vitet 1950-54, Logoreci, Tiranė 2005

Besnik Dizdari, Kupa e Botës/World Cup. Nga Montevideo 1930 te Gjermania 2006. Enciklopedia e vetme shqiptare e Kampionateve Botërore (Parathënia nga Joseph Blatter), Futbolli Shqiptar Magazine, Tiranë 2006 (4° vol.)

Besnik Dizdari, Ballkaniada 1946. Shqipëria - Kampione e Ballkanit në startin e “Luftës së Ftohtë” në Evropë, Rozafat, Tiranë 2007

Besnik Dizdari, Historia e Kampionatëve të Shqipërise. Vol. V: Vitet 1955-59, Rozafat, Tiranė 2007

Besnik Dizdari, Kupa e Europės. Kupa Henri Delaunay-Kampionati Evropian, Rozafat, Tiranė 2008 (2° vol.)

Giovanni Armillotta, Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar-Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese, Aracne, Roma 2009

Giovanni Nappi, Albanian Football Yearbook, Brescia (Italia): dal 1985-86 al 2008-09

 

PALLACANESTRO

Feti Borova, Nė gjurmė tė historisė sė basketbollit-Pjesa I: Historia e basketbollit qė nga lindia e tij, Toena, Tiranė 2004 

Xhorxhi Vasili-Gavrosh Kavaja-Spiro Kuvarati, Me basketbollin nėpėr vite. Libri i parė: 1919-1965. Historia e basketbollit shqiptar tė meshkujve, Milosao, Sarandė 2003

Xhorxhi Vasili - Gavrosh Kavaja - Spiro Kuvarati, Me basketbollin nėpėr vite. Libri i parė: 1966-1982. Historia e basketbollit shqiptar tė meshkujve, Milosao, Sarandė 2005

Xhorxhi Vasili - Gavrosh Kavaja - Spiro Kuvarati, Me basketbollin nėpėr vite. Libri i parė: 1983-2007. Historia e basketbollit shqiptar tė meshkujve, Milosao, Sarandė 2007

 

PALLAVOLO

Xhorxhi Vasili, Kur luante “Butrinti”, Milosao, Sarandė 2000

 

SCACCHI

Statuti dhe Rregulloret e Bashkimit tė Shahistave Shqiptarė, Shtypshkronja Kr. Luarasi, Tiranė 1933 [riproduzione anastatica]

Teodor Siliqi, Fitoret tona me shahistėt e 5 kontinenteve, 8 Nėntori, Tiranė 1980

 

SOLLEVAMENTO PESI

Haki Agalliu-Gudar Beqiraj, Bazat e teknikės sė peshėngritjes, 8 Nėntori, Tiranė 1982

 

SPORT VARI

Klubi Sportiv 17 Nėntori, “17 Nėntori”. Qendėr edukative, sportive, shkencore e pedagogjike, 8 Nėntori, Tiranė 1980

Besnik Dizdari-Ismet Bellova-Osman Pallushi, Sporti Ynė, 8 Nėntori, Tiranė 1981

Klubi Sportiv Partizani, KS Partizani, Tipografia Ushtarake, Tiranė [1981]

1944-1984. 40 Vjet-Spartakiada V Kombėtare dhe Programi 20-28 tetor 1984, [Tiranė] [1984]

Besnik Dizdari, Udhėve tė Sportit (Shėnim tė gazetarit), 8 Nėntori, Tiranė, 1987

Programi i Pėrfundimtareve tė Spartakiadės sė 6-tė Kombėtare (Tiranė 20-28 Tetor 1989), [Tiranė] [1989]

Toni Stefanllari-Petrit Spaho, 80 Vjet-Shoqėria Sportive “Vellazeria” [Skėnderbeu] e Korēės 1909-1989, Poligrafia «11 Shkurti», Tiranė 1989

Ismet Bellova-Lluka Heqimi, Visarė tė sportit shqiptar, Pjesa e I-rė, Erik, [Tiranė] 1999, 

Vlash Fili-Thanas Fili, Naftėtari nė vite, [spon.: Xhemil Hoxha], [Kuēovė?] [2000?]

Novruz Xh. Shehu, Tepelena Sport, Mbrothėsia, Tiranė 2000

Sotir Seferaj, Klubi Sportiv Dinamo, Edlor, Tiranė 2002

Ismet Bellova, Dibra sportive, Ilar, [Tiranė] [2003]

Eth’em Bejo, Sporti nė Pėrmet, Dudaj, Tiranė 2004

Haki Duka, Kultura fizike dhe sportet nė Dibėr (Shėnime historike 1921-1988), [Reklama], Dibėr [Peshkopi] 2004

Besnik Dizdari, Vasfi Samimi. Jeta & Vepra. Vol. 9: Themelues i madh nė sportin shqiptar, EMSN, Tiranė, 2009

 

Index

Visitatori: