Roma, Viti XII, N. 237, 1-15 qershor 2010

Giovanni Armillotta
SHQIPTARĖT NĖ SHTETIN PAPNOR

Versione in PDF

Su «L’Osservatore Romano»

Historia e Pianianos, njė fshat pranė Viterbos, ngulimi i vetėm shqiptar nė kufijtė politikė tė Shtetit Papnor

Ngulmimi i vetėm shqiptar nė kufijtė politikė tė Shtetit Papnor ėshtė njė qėndrim i pėrkohshėm nė njė fshat tė Viterbos. Tė pakėnaqur nga klima moēalore shqiptarėt e vendosur nė Viterbo do tė largoheshin pak vjet mė vonė drejt Mbretėrisė sė Napolit pėr tė themeluar, bashkė me tė huaj tė tjerė, qytetin e sotėm tė Poggio Reales

Angelo Masci nė Diskutimin mbi Shqiptarėt e Mbretėrisė sė Napolit (titulli nė origjinal Discorso sugli Albanesi del Regno di Napoli, 1807, ribotuar nga Marco, Lungro 1990), megjithėse kufizon kėrkimin nė atė mbretėri, prek shkarazi edhe praninė shqiptare nė Mbretėrinė e Siēilisė, por nuk pėrmend atė ēka kishte ndodhur mbi gjysmė shekulli mė parė nė Shtetin e Kishės.
I vetmi emigracion shqiptar nė kufijtė politikė tė Papės nuk pati jehonėn e duhur derisa studiuesi M. Puccini nė revistėn “La Lettura”, e pėrmuajshme e gazetės “Corriere della Sera” (prill 1915), nuk i tregoi vendit pėr ekzistencėn e kėtij ngulimi tė vogėl por homogjen: Fshatra shqiptarė nė Lazio.
Kaluan shumė vjet deri kur Gianni Ribeca, nė njė tezė diplome tė vitit 1948, tė gjetur nė vitin 2005 falė kėrkimeve tė Italo Sarros, trajtoi argumentin. Kaloi sėrish mėse ēerek shekulli dhe ēėshtja u shqyrtua pėrsėri nga Luigi Fioriti, qė ringriti problemin nė revistėn “Zjarri”: Komuniteti shqiptar i Pianianos (1975, Nr. 1-2) dhe Emigracion shqiptar nė Tuscia (1989, Nr. 33). Veē tyre, u botuan nga Elettra Angelucci, Shqiptarėt nė Pianiano (“Biblioteca e Societą”, VII/1985 e VIII/1986) dhe mė i fundit libėr Pianiano-Njė ngulim shqiptar nė Shtetin Papnor nga i sipėrpėrmenduri Prof. Sarro (S.Ed. Editore, Viterbo, 2004).
Le tė shohim nga afėr zhvillimin e atyre ngjarjeve qė sollėn nė jetė epokėn jetėshkurtėr tė Arbėrisė romane, thuajse tė panjohur.
Nė jug-perėndim tė liqenit tė Bolsenės, nė territorin qė shtrihet nga Montalto di Castro deri nė Viterbo, ndeshen me intervale tė rrallė fshatra tė vegjėl dhe kėshtjella. Ato i rrethon marema e Lazios. Kodra tė vogla, me shpella natyrore dhe pyje, qė i japin edhe sot e kėsaj dite aspekt tė egėr vendeve tė pabanuara.
Fshatrat e vegjėl tė zonės - shkruante Puccini - “qė kanė ndėrtesa krejtėsisht shqiptare quhen Ischia di Castro dhe Pianiano”. Kjo e fundit ėshtė njė lagje e vogėl dhe fraksion e bashkisė sė Celleres, vendlindje e banditit legjendar antisavojard Domenico Tiburzi. Pianiano ėshtė kėshtjellė e ngritur mbi njė shtresė shtufi me disa shtėpi. Ischia di Castro, edhe ky nė provincėn e Viterbos, ėshtė pranė Montefiascones (qytet i njohur pėr verėn Est est est). Ėshtė fshat i kėndshėm me rreth 2.500 banorė, mbi njė shtresė shtufi vullkanik, 384 metra mbi nivelin e detit; i parė nga lindja duket si njė anije e gjerė e bardhė. Kėshtjella e tij qė i pėrkiste familjes Farnese ėshtė ndėr mė tė bukurat dhe mė tė lashtat e krahinės. Le tė shohim historikisht marrjen e kėtyre fshatrave nga kolonia shqiptare.
Nė vitin 1753 njė tregtar shqiptar, Anton Remani, zbarkoi nė Senigallia. Kėtu, nė Marche, qė atėherė ishte qytet i Shtetit Papnor, zhvillohej dhe vazhdon tė zhvillohet ēdo vit, qė nga gjysma e parė e Gjashtėqindės, i famshmi Panair i Madalenės (Fiera di Maddalena). Remani, ēdo vit mbėrrinte me letra rekomandimi pėr autoritetet papnore tė Arqipeshkopit tė Barit dhe tė Peshkopit tė Shkodrės. Atė herė solli me vete, pėrveē rekomandimeve, njė numėr tė madh letrash shqiptarėsh qė donin tė braktisnin shtėpitė e tyre pėr shkak tė persekutimit otoman: ata i kėrkonin Papa Benediktit XIV (1740-1758) ndihmė dhe mbrojtje dhe ai pranoi t’ua japė. Me t’u kthyer nė Shqipėri, Remani mblodhi shqiptarėt mė nė rrezik dhe, me tė gjetur njė mjet lundrues - sot do tė thonim “skafistėt” - tridhjetenėntė familje shkodrane, gjithsej 218 vetė, u nisėn pėr nė drejtim tė brigjeve italiane. Udhėtimi i ndėrmarrė nė janar tė vitit 1756 zgjati 33 ditė deri kur mė nė fund mbėrritėn nė Ancona. I ngarkuari i Papės nė kryevendin markixhan, Corrado Ferretti, urdhėroi Golfalonierin, markezin Trionfi, t’u jepte strehė dhe ushqim tė ardhurve. Remanit - qė vinte nga njė fis bajraktarėsh tė zonės sė Velipojės pranė lumit Buna, dhe qė pėr aktin e kryer kishte humbur tė gjitha pasuritė e tij, si troje, shtėpi (mes tė tjerash edhe njė vilė nė Shkodėr) dhe mallra tė tregtueshėm - Papa i caktoi 8 skude nė muaj. Ndėrsa vėllai i tij prift, Stefani, qė ndodhej nė Romė nė Propaganda Fide (kongregacion qė kishte pėr detyrė organizimin e tė gjithė veprimtarisė misionare tė kishės), u zgjodh drejtues shpirtėror i komunitetit i shpėrblyer me 8 skude nė muaj.
Pas pak kohėsh kėto ēeqe nuk iu dhanė mė, dhe Anton Remani, i katandisur nė mjerim, vdiq duke lėnė pas shumė fėmijė. Pėr mėshirė Ferretti iu drejtua Kardinalit Giovanni Francesco Banchieri, Arkėtari i Pėrgjithshėm i tė Nderuarės Dhomė Apostolike (organi mė i lartė administrativ i Shtetit tė Papės), me letrėn e datės 14 tetor 1757, duke iu lutur tė ndihmojė nė njėfarė mėnyre familjen Remani dhe tė tjerat (nė atė kohė nė Ancona); kėshtu, Kardinali Banchieri mori nga e Nderuara Dhomė Apostolike nė pėrdorim tė pėrhershėm terrene djerrė nė lagjen e pabanuar tė Pianianos tė shtetit antik tė Castros. Lagje e braktisur krejtėsisht qė nga viti 1734 dhe qė sillte humbje tė mėdha pėr arkat e shtetit; situatė qė do tė rregullohej vetėm me mbėrritjen e shqiptarėve.
Studiuesi Puccini rigjeti instrumentin e kėtij koncesioni, me datė 29 nėntor 1757, mes dokumenteve tė Boncompagnit, noter i Capodimontes. Kopja u shpall publikisht nga noteri Salvatori mė 10 qershor 1758. Instrumenti i koncesionit ėshtė me vlerė tė vyer mė tepėr pėr pėrmbajtjen sesa pėr formėn. Nė fakt, dhurimi nuk ishte gjė e zakonshme pėr atė kohė: fakti qė u bė nė mėnyrė kaq tė thjesht ėshtė kuptimplotė. Pėr mė tepėr, refugjatėve shqiptarė iu dhanė “40 krerė bagėti, si dhe mjete pune pėr shpyllėzim, heqjen e rrėnjėve dhe pėr tė kthyer tokėn nga djerrė nė tė punueshme”.
Nė vitin 1759 u pėrhap fjala qė familjet shqiptare do tė ktheheshin nė atdhe kėshtu qė me njė instrument qiraje qė ato kishin lidhur nė favor tė zotėrinjve PietroPaolo dhe Benedetto Valdambrini, u hodh hapi i parė qė, pas largimit tė familjeve nga Shteti i Castros, tė ishte e ligjshme pėr qiramarrėsit marrja e terreneve.
Mė 28 nėntor 1760, pėr shkak tė kushteve tė pashėndetshme tė zonės, qė u kishte marrė jetėn 76 vetėve, shqiptarėt nuk u kthyen nė Shqipėri por, me ndihmėn e Papa Klementit XIII (1758-1769), emigruan drejt Capitanatės nė Mbretėrinė e Napolit, dhe bashkė me italianė e tė huaj tė tjerė themeluan qytetin Poggio Imperiale, siē dėshmojnė dokumentet e Peshkopit tė asokohe tė Lucerės, Imzot Giuseppe Maria Foschi. Dua tė kujtoj qė edhe nė Qefti-n (italisht: Chieuti), dy hapa nga Capitanata, kishte njė komunitet shqiptarėsh qė prej shekullit XV. Poggio Imperiale lindi falė Placido Imperiales, Princ i Sant’Angelo dei Lombardi (nė Avellino) dhe Signore i Gjenovės qė jetonte nė Oborrin e Napolit.

II

Princi Placido Imperiale pėrqafoi idetė iluministe tė kohės dhe nisi njė eksperiment tė madh kolonizimi, duke bujtur falas familje tė shumta italiane dhe tė huaja. Ndėrkohė trojet e Pianianos u kthyen sėrish nė pronėsi tė Valdambrinėve qė i dhanė me qira.

"Erdhėn ndėrkohė shqiptarė nė Poggio Imperiale me dy priftėrinj tė ritit grek, Simone Bubici e Stefano Teodoro: por emigruan pas njė viti ndoshta pėr shkak tė tė korrave tė kėqia tė vitit 1762 me ngrica. Morėn rrugėn pėr nė Romė, e kėtu mbetėn vetėm Simone Bubici me gruan dhe pesė djemtė e tij, Giuseppe Teodoro me tre djemtė e tri vajzat dhe Giovanni Bubici me tė shoqen dhe tė ėmėn. Mė pas erdhėn familja Mauricchi i Shkodrės nga Barletta, dhe tė tjerė nga tė tjera vise. Ruajtėn gjuhėn dhe ritin grek, por edhe favoritet. [...] Prej tyre, i fundit qė vdiq kėtu mė 15 shkurt 1832 qe Gregorio Mauricchi nga Shkodra, qė la djalin Michele dhe tre vajza" (Matteo Fraccacreta, Teatro Topografico Storico-Poetico della Capitanata, Tomo IV, Tip. A. Coda, Napoli 1834).

Me t'u kthyer nė Pianiano shqiptarėt kėrkuan tė rimerrnin tokat. Nisėn njė gjyq qė zgjati shumė. Mė nė fund me ndėrhyrjen e hirėsisė Ferdinando Spinelli - i dėrguar i Vatikanit dhe mė pas, nga viti 1785, Kardinal i emėruar nga Papa Pio VI (1775-99) - ēėshtja u mbyll nė vitin 1770, me anė tė njė kontrate qė rifuqizonte paktet e vitit 1757. Dhe shqiptarėt ndenjėn aty. Priftit Remani iu besua shpirtėrisht komuniteti qė me kalimin e viteve u rrit, u shtua dhe u zgjerua nė territor. Pas vdekjes sė Remanit, ngelėn nė Pianiano njė motėr e tij, e martuar me njė tė familjes Mida, shqiptar edhe ai, dhe familje tė tjera. Deri nė gjysmėn e shekullit XIX ruajtėn ritet e lutjet e tyre dhe tė njėjtat zakone qė kishin nė atdhe; edhe pse nė vitin 1844 nuk u emėrua asnjė pėr rolin e drejtuesit spiritual. Nė famullinė e Pianianos kushtuar San Sigismondos, ku ndodhej njė Shėn Mari e gdhendur nė trung lisi nga njė shqiptar: imazh i breshtė, por jo pa vlera. Shqiptarėt e kishin zakon ta merrnin nė procesion nėpėr fusha, ēdo tė diel tė parė tė majit, duke kėnduar lutjet e tyre nė gjuhėn mėmė. Deri nė fillim tė shekullit XX ajo nderohej si mrekullibėrėse dhe nė epokėn e festės, e celebruar deri gjysmėn e dytė tė shekullit XIX, mblidhte shumė e shumė njerėz. Pak nga pak bijtė harruan vendlindjen, akoma mė shumė nipėrit. Nė vitet Dhjetė tė shekullit XX, pasardhėsit e fundit tė kolonisė ishin tė shpėrndarė nė fshatra tė ndryshėm tė provincės sė Viterbos. Traditat e tyre nuk dallonin mė nga ato tė vendasve: dhe disa prej tyre harruan edhe origjinėn e tyre ballkanike. Por deri disa vjet para luftės sė parė botėrore, nė rrugėn kryesore tė lagjes - Via degli Albanesi - mund tė dėgjohej, veēanėrisht gjatė orėve tė mbrėmjes, zėri i mprehtė i njė zonje tė moshuar tė familjes Mida qė merrte njė kėngė qė pak a shumė thonte:

“Pėrse bir ke frikė nga nata? Yjet shihen nė qiell, por shikimi dhe dridhja e i tyre nuk kanė shkak frikėn apo dhimbjen. Skėnderbeu luftėtari hero. Nuk do ta shohim mė kurrė atė qė armėt i kishte tė arta dhe zemrėn tė ēeliktė, oh ai nuk dridhej! Dhe natėn, mbi kalin e zjarrtė, fitonte mbi tė gjithė armiqtė dhe liqenin qė egėrsohej tek e shihte e kapėrcente nė fluturim. Dridheshin yjet, bir; por shikimi dhe dridhja e i tyre nuk kishin shkak frikėn apo dhimbjen. Skėnderbeu, heroi, i gjallėronte me dritė yjet; dhe ato me t'u prekur prej asaj drite, si prej puthjes sė parė tė agimit, zbeheshin nga lumturia”.

Plaka e vogėl e familjes Mida qė kėndonte akoma nė gjuhėn e kadencėn e tė parėve tė saj, njė nga kėngėt antike tė atdheut, ndodhet nė varreza, larg liqenit tė Shkodrės dhe vendeve ku heroi i paharrueshėm tė cilit i kėndonte, kishte kryer bėmat e tij. Nė duart e familjes Mida - qė si pasardhės tė Remanit, patėn pronat mė tė mėdha - mbetėn edhe dokumentet e aktet notariale. Por asnjė prej tyre nuk u kthye mė nė Shqipėri.

 

SHTETI PAPNOR

Nė kohėn kur grupi i parė i shqiptarėve vendoset nė territoret e Shtetit Papnor, Italia ishte e ndarė nė rreth njėzet mbretėri, republika, dukate, veskovate, e principata. Kufijtė e shtetit papnor shtriheshin kryesisht nė Lazio dhe Umbria, nė atė zgjerim e tkurrje shekullore qė kishin pėsuar territoret. Fillimi i shtetit tė papėveve (quajtur ndryshe edhe Shteti Kishtar, Stato Ecclesiastico, apo Shteti i Kishės, Stato della Chiesa) e ka nismėn nė Donacionin e Konstandinit qė i dha mundėsinė Papės sė Parė, Silvestro I, tė pėrcillte pronėsinė e dhuratave qė i bėheshin, Njė ndėr tė parat qė nėj dhuratė e vetė Konstandinit, Pallati Lateran nė Romė. Nė shekuj donacionet vijuan pėr ta shndėrruar qė nė shekullin VII papatin nė pronarin mė tė mėdhenj tė tokave e pronave nė Itali. Shteti Papnor pėrfundoi sė ekzistuari mė 20 shtator 1870, me marrjen e Romės nga Viktor Emanueli II i Savoiave. Krisja mes Kishės dhe shtetit italian zgjati deri mė 1929 kur me nėnshkrimin e PAkteve Lateranensė u krijuan Selia e Shenjtė dhe Qyteti i Vatikanit.

 Anno CXLVI - N. 100 (44.242) - Sabato 29 aprile 2006

POPOLI
Uno studio storiografico fa luce sulla poco conosciuta ricostruzione dell’immigrazione schipetara in Italia
LE LONTANE ORIGINI DEI CENTRI ALBANESI NELL’ANTICO STATO PONTIFICIO

di Giovanni Armillotta

Su «Bota Shqiptare» (testo completo)

Angelo Masci nel suo Discorso sugli Albanesi del Regno di Napoli (1807, riedito da Marco, Lungro 1990), pur limitando la ricerca al reame partenopeo riferisce accenni alla presenza schipetara nel Regno di Sicilia, ma non fa menzione di quella avvenuta poco pił di mezzo secolo prima nello Stato della Chiesa. L’unica emigrazione albanese nei confini politici del Papa non ebbe un’eco appropriata sino a quando lo studioso M. Puccini ne «La Lettura» – rivista mensile del «Corriere della Sera» (aprile 1915) – non svelņ al Paese l’esistenza di questo piccolo ma omogeneo insediamento: Paesi albanesi nel Lazio.
Trascorse un lungo periodo di tempo e Gianni Ribeca, in una tesi di laurea del 1948, rinvenuta nel 2005 dalle ąlacri ricerche di Italo Sarro, trattņ l’argomento. Ancora ad oltre un quarto di secolo e la questione fu nuovamente affrontata da Luigi Fioriti, che risollevņ il problema in «Zjarri»: La comunitą albanese di Pianiano (1975, N. 1-2) e Un’emigrazione albanese nella Tuscia (1989, N. 33). Inoltre furono pubblicati di Elettra Angelucci, Gli Albanesi a Pianiano («Biblioteca e Societą», VII/1985 e VIII/1986) e il recentissimo Pianiano-Un insediamento albanese nello Stato Pontificio del predetto Prof. Sarro (S.Ed. Editore, Viterbo, 2004).
Vediamo da vicino lo svolgersi di quegli eventi che originarono l’effimero tempo dell’Arbėria romana, sconosciuta ai pił. A sud-ovest del lago di Bolsena, nel territorio che si estende fra Montalto di Castro e Viterbo s’incontrano a rari intervalli piccoli paesi e rocche. Li circonda la maremma laziale. Collinette con grotte e grotticelle naturali e boschi, che le dąnno tuttora l’aspetto selvaggio dei luoghi disabitati.
I piccoli paesi della zona – scriveva Puccini – «che hanno costruzioni perfettamente albanesi si chiamano Ischia di Castro e Pianiano». Quest’ultimo č un piccolo borgo e frazione del comune di Cellere, patria del leggendario brigante antisavoiardo Domenico Tiburzi. Pianiano č una rocca sollevata su un banco di tufo con una corona di alcune case. Ischia di Castro, Comune sempre in provincia di Viterbo, č a poca distanza da Montefiascone (la cittą del noto vino Est est est). Č un paese grazioso di circa 2.500 abitanti, situato su un banco di tufo di origine vulcanica e si eleva a 384 metri sul mare; visto da levante esso appare come una larga nave bianca. Il suo castello che apparteneva ai Farnese č tra i pił belli e antichi della regione. Ricostruiamo storicamente la presa di possesso di questi paesi da parte della colonia albanese.
Nel 1753 un mercante albanese, Antonio Remani, approdņ a Senigallia. Qui, nelle Marche ed allora cittą dello Stato Pontifģcio, si svolgeva e si svolge tutti gli anni, e fin dalla prima metą del Seicento, la rinomata Fiera della Maddalena. Il Remani, ogni anno vi giungeva con lettere commendatizie per le autoritą papali dell’Arcivescovo di Bar (Antivari) e del Vescovo di Shkodėr (Scutari). Quella volta recņ con sé, oltre le commendatizie, un gran numero di missive di albanesi che volevano abbandonare le loro case per le persecuzioni degli ottomani: essi invocavano da Papa Benedetto XIV (1740-58) aiuto e protezione, ottenendoli. Tornato in Albania, Remani radunņ in consiglio gli albanesi pił in pericolo e, trovato l’imbarco – diremmo oggi gli «scafisti» – trentanove famiglie scutarine e 218 persone in tutto, salparono alla volta delle coste italiane. Il viaggio intrapreso nel gennaio 1756 durņ trentatré giorni fra soste e maltempo, fin quando non arrivarono ad Ancona. L’addetto pontificio nel capoluogo marchigiano, Corrado Ferretti, dette disposizione al Gonfaloniere, marchese Trionfi, di offrire ricovero e vitto ai profughi. A Remani, che proveniva da una stirpe di bajraktarėt della zona di Velipojė presso il fiume Bunė (Bojana), e che per quell’impresa aveva perduto tutti i suoi averi, consistenti in terreni, in case (tra cui una villa a Shkodėr) e in beni negoziabili, il Papa assegnņ otto scudi al mese, e il fratello sacerdote, Stefano, che si trovava in Roma in Propaganda Fide, fu eletto direttore spirituale della comunitą con nove scudi al mese.
Dopo poco tempo questi assegni furono tolti e Antonio Remani, ridotto in povertą, morģ lasciando vari figli. Ferretti, impietositosi, si rivolse al Cardinale Giovanni Francesco Banchieri, Tesoriere Generale della Reverenda Camera Apostolica, con lettera del 14 ottobre 1757, pregandolo di aiutare in qualche modo la famiglia Remani e le altre (per il momento ad Ancona); perciņ il Cardinale Banchieri ottenne dalla Reverenda Camera Apostolica l’investitura o enfiteusi perpetua di alcune estensioni di terreno incolte situate nell’estinto borgo di Pianiano dell’antico Stato di Castro (Terra di Canino). Borgo che dal 1734 era del tutto abbandonato e che comportava gravi perdite erariali; situazione che si sarebbe protratta fino all’arrivo degli albanesi, che lo avrebbero rimesso in sesto.
Lo studioso Puccini ritrovņ lo strumento di questa concessione, datato 29 novembre 1757, in atti Boncompagni, notaio di Capodimonte. La copia fu esibita per pubblica fede in atto del notaio Salvatori il 10 giugno 1758. Esso č notevole non tanto per la forma quanto per il contenuto. La donazione, infatti, non era comune in quel periodo: e l’averla fatta con cosģ grande semplicitą di mezzi, ha un significato importante e non marginale. Furono inoltre assegnati ai profughi albanesi «quaranta capi di bestiame, nonché ferramenti e ordegni necessari per sboscare, sterpare e ridurre a stato di coltura i terreni».
Nel 1759 si sparse la voce che le famiglie albanesi sarebbero ritornate in Patria e quindi in uno strumento di affitto che esse avevano stipulato a favore dei signori Pietro-Paolo e Benedetto Valdambrini, si appose il passo che, lasciando queste famiglie lo Stato di Castro, fosse lecito agli affittuari di entrare in possesso dei terreni. Il 28 novembre 1760, a cagione delle insalubri condizioni della zona, che aveva mietuto gią settantasei vittime, gli schipetari non tornarono in Albania ma, col permesso di Papa Clemente XIII (1758-69), emigrarono verso la Capitanata nel Regno di Napoli, e, con altri italiani e stranieri fondarono Poggio Imperiale, come documentano le carte dell’allora Vescovo di Lucera, Mons. Giuseppe Maria Foschi. Ricordo che nella vicina Chieuti (Qefti), v’era di gią una presenza albanese dal XV secolo. La nascita di Poggio Imperiale era stata dovuta a Placido Imperiale, Principe di Sant’Angelo dei Lombardi (Avellino) e Signore di Genova che viveva alla Corte di Napoli.

Index
Home (Italiano)
Home (English)

© Giovanni Armillotta, 2006