"METODO", N. 23/2007 

Visar Zhiti
INTERVISTA: MES POEZISĖ DHE AMBASADĖS


Visar Zhiti, poet dhe nėpunės i ambasadės shqiptare nė Romė. Dy profesione nė pamje tė parė tė papajtueshme. Ku nėpunėsi i merr kohėn poetit dhe poezive tė tij qė rrinė nė sirtar, tė pabotuara .Pėr tė cilat, para pak ditėsh nė Romė, Zhitit i ėshtė dhėnė ēmimi i mirėnjohur i poezisė “Mario Luzi”.

Ceremonia e ndarjes sė ēmimeve letrare ndėrkombėtare “Mario Luzi” mblodhi afėr mesit tė kėtij qershori nė teatrin “Valle”, ndėr mė tė njohurit nė Romė, (ku dikur ka interpretuar dhe Aleksander Moisiu), shumė personalitete tė kulturės, jo vetėm italiane, por edhe asaj botėrore. Mes emrave tė vendeve tė ndryshėm nė kėtė edicion tė dytė, ishte edhe ai i Shqipėrisė. Visar Zhitit, njė prej zėrave mė origjinal tė letėrsisė bashkėkohore shqiptare, iu akordua nga juria ēmimi i parė pėr poezi tė pabotuara. Po kėtė ēmim mori dhe nobelisti amerikano-indian Derek Walkot pėr dramėn e tij nė vargje “Odisea”. Poetėt e njohur italianė Claudio Damiani dhe Cesare Viviani u vlerėsuan me ēmime tė para pėr librat e tyre poetikė. Pėr esenė mė tė mirė u vlerėsua zvicerania Sarah Bernasconi. Kryetare e jurisė ishte poetja e njohur Maria Luisa Spaziani. Veprimtaria kryhej nėn patronazhin e Senatit Italian, me President edhe tė ēmimit, zotin Franco Marini. Ai tha se poeti i madh Mario Luzi, njėkohėsisht dhe Senator i Pėrjetshėm, solli poezinė, me tė gjitha kuptimet, nė senatin italian. Objektivi i kėtij organizimi ėshtė percjellja e vlerave humane dhe letrare tė poetit Mario Luzi, patriarkut tė poezisė italiane nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX, zė i fuqishėm nė poezinė europiane. Franco Marini theksoi gjithashtu se politika duhet tė adaptojė njė vizion strategjik afatgjatė nė lidhje me letėrsinė, nė mėnyrė qė ngjarje tė tilla tė konsiderohen si njė shans, njė potencial dhe jo si detyra pėr senatin. Ndjenja e qytetarisė, devocioni civil e politik duhet tė karakterizojnė ēdo poet, nė mėnyrė qė poezia tė ushtroje funksionin e saj thelbėsor: edukimin shpirtėror tė njė kombi. Vlera qė karakterizon aktivitetet e ndryshme tė ēmimit duhet kėrkuar te kujtesa historike. 

“Ne jemi ajo qė kujtojmė, tė treguarit ėshtė kujtim dhe kujtimi ėshtė jetė”- kėto vargje tė poetit Luzi duhet tė jenė motoja e bėmave tona, pėrfundoi zoti Marini. Njė ēmim qė rizbulon rėndėsinė e tė folurit me brezat e rinj, me njė gjuhė universale dhe tė pakohė, nė mėnyrė qė ata tė mund tė rizbulojnė duke filluar qė nga diktimi poetik ato vlera dhe ndjeshmėri qė janė shpresė konkrete pėr tė ardhmen. 

Pėr poetin shqiptar Visar Zhiti, ky ēmim me emrin e Mario Luzit, i kujton njohjen me poetin italian, ca letra tė shkurtra, njė zė impresionues nė telefon, njė viaitė nė shtėpinė e tij. Menjėherė pas ceremonisė sė ndarjes sė ēmimeve, Zhiti, flet pė kėtė njohje, pėr poezinė qė ėshtė njė forcė e madh nė jetėn e tij dhe shumė detaje qė e lidhin me kėtė botė 

Intervista


Z. Zhiti, si e pėrjetoni marrjen e njė ēmimi nė Itali? 

Pėrveē tė tjerave, ėshtė njė kėnaqėsi tė bėhesh mbartės i vlerave tė kulturės sė vendit tėnd nė njė vend tjetėr. Ndėrkohė emri i Mario Luzit mė impresionon. Ėshtė njė nga zėrat mė tė fuqishėm tė poezisė moderne evropiane. Kam patur fatin ta takoj, madje edhe ta pėrkthej nė gjuhėn tonė, gjė qė mė bėn tė mendoj se ēdo akt nė jetė ėshtė i kthyeshėm e i shpėrblyeshėm. Thellė-thellė mendoj se shpirti i tij po mė shpėrblen nė njė farė mėnyre. 

Cilat kanė qenė kontaktet tuaja me kėtė poet dhe ēfarė mbresash ka lėnė tek ju? 

I kam qenė nė shtėpi nė Firence. Kam letra tė shkurtra prej tij. Jam shkaku qe ai ka shkruar njė poezi edhe pėr Shqipėrinė. Kam folur nė telefon me tė. Njė zė i thellė njeriu, panteonik. Mund tė them se ai ka ndikuar qė unė tė ndryshoj konceptin pėr poetėt. S’kishte nė tė as arrogancė, as rebelizėm, as eksebicionizėm, por kjo nuk do tė thotė qė ishte modest. Perkundrazi. Hijerėndė, serioz, mė shumė me dinjitetin e pėrzemėrt tė njė njeriu tė lartė. 

Si ėshtė e mbushur jeta e poetit Zhiti nė Ambasadėn e Shqipėrisė nė Romė?

Eshtė e mbushur me punė. Pėr sė dyti jam kėtu ministėr kėshilltar, merrem me kulturėn, arsimin, diasporėn, studentėt, ē’mė ngarkohet. 

Studentėt janė ata qė janė shtuar nė krahasim me tetė vite mė parė kur latė Ambasadėn e Romės

Po, janė shtuar shumė. Dhe ambasada po pėrpiqet qė t’iu gjendemi, t’i ndihmojmė, por duhet tė jeni tė sigurtė, se ata na ndihmojnė mė shumė, janė ambasadorėt e vėrtetė, imazhi i vendit. Do tė ishte mirė qė e gjithė kjo mrekulli, t’i rikthehej vendit pėr t’u bėrė ashtu siē e ėndėrrojnė ata. A s’do tė ishte i bukur njė libėr pėr sudentėt shqiptarė kėtu, marrėdhėniet e tyre me njėri-tjetrin, me ambasadėn, me botėn.

Nga ndryshon angazhimi juaj i tanishėm me atė tė para tetė vjetėve, po nė tė njėjtėn ambasadė?

Tani, mė shumė se mė parė, ambasada ėshtė e pėrkushtuar pėr njė imazh gjithnjė e mė tė mirė tė Shqipėrisė. Thenė shkurt dhe thjesht, duam qė tė na njohė Italia dhe Evropa ashtu siē e njohim, tė na duan siē i duam. Punė e bukur, por kjo ėshtė njė bėmė kolektive, do tė vleresohemi sa ē’e vlerėsojmė veten. Pra fillon qė nga ne. Sa mė tė kulturuar tė jemi, aq mė shumė kulturė do tė pėrēojmė dhe po aq do tė dimė tė marrim pėr ta sjellė nė atdhe. 

Njė nga aktivitete e fudnit solli mė nė fund edhe ekspozitėn me foto tė Marubit 

U prit shumė mirė. Vepra fotografike e shkollės “Marubi” ėshtė njė thesar, qė fokuson histori kombėtare, shpirt tė saj. Ambasadori deshi qė njė pjesė e kėtyre fotografive tė hershme tė jenė permanente nė mjediset e ambasadės shqiptare nė Romė. Mund tė them se me kulturen tonė, letėrsinė, muzikėn, pikturėn, ne jemi nė Evropė. Vetėm duhet tė dimė ta shpalosim. 

Do tė doja qė tė shkeputeshim pak nga e tashmja dhe tė ktheheshim pas nė kohė, a ju vjen ndėr mend poezia e parė? 

Po. Nė fillimet e shkollės tetėvjeēare duhet tė kem kėrkuar rimat e para, por tė them tė vertetėn, me shpesh kujtoj poezitė e para tė dėgjuara, kjo ka mė rėndėsi pėr mua, tė recituara nga im atė, mesues i apasionuar i Normales sė Elbasanit, dhe autor poemash e veprash dramturgjike, por i pa fat. Nga ai mėsova Naim Frashėrin e vėrtetė dhe Gjergj Fishtėn akoma mė tė vėrtetė. I dinte pėrmendėsh. Dhe mė dha mua kėshtu ndjesinė e bukur tė ritmit poetik, si ritėm zemre, shumė tė rėndėsishėm pėr jetėn. 

Dhe nė kohėn kur kėtė ritėm tė tjerėt deshėn ta frenojnė? Ju futen nė burg pėr poezitė… 

Po. Edhe unė i futa nė poezinė time. Gjithmone u mundova tė ruaj brenda vetes atė ritėm, pėr tė cilin folėm. Koha asnjėherė nuk ka qenė e imja. Gjithmonė kundėr. Unė gjithnjė jam pėrpjekur ta sfidoj, duke gjetur rrugėn time, ashtu siē bėra pėr t’i nxjerrė fshehurazi poezitė e mia nga burgu. Tani kam botuar mjaft prej tyre. Pas rėnies sė diktaturės pothuajse ēdo vit kam botuar nga njė libėr, poezi e prozė. E them si triumf tė tė dėnuarve tė ferrit. Ashtu si Prometeu qė u vodhi zjarrin perėndive, unė u vjedh tiranėve kohėn, atė pjesė qė mė takon, jo mė shumė. 

Sa ėshtė ndikuar krijimtaria juaj nė pėrgjithėsi nga vuajtjet qė ju rezervoi jeta? 

Vuajtja dhe padrejtėsitė tė kalisin mbase mė shumė si njeri, por si poet me pak. Tė shtojnė pėrvojėn, temat, pėrgjegjėsinė qytetare, e njeh mė mirė tjetrin, vendin, vlerėn e gjithēkaje, ndėrsa Poezia qėndron pėrsipėr tė gjithave. Por dua t’ju kujtoj, meqenese jemi nė ditėn e Mario Luzit, se ai thoshte qė poezia duhet tė jetė e lidhur me jetėn. Shoqeria duhet ta kuptojė qė poezia duhet tė jetė e pranishme, duhet tė perhapet ashtu siē shkon uji dhe drita nė ēdo shtėpi, nuk duhet tė mbetet privilegj i disave, begati e atyre tė pakteve qė e lexojnė, por i tė gjithėve. Sepse tė gjithė meritojmė tė jetojmė mė bukur. 

Ēfare roli i atribuoni kėshtu poetit nė shoqėri? 

Njė rol aktiv nė mėnyrėn mė absolute. Me kėtė dua tė them “dashuri aktive”. Oskar Ujaldi thoshte se ligjbėrėsit mė tė mirė janė poetėt. Po edhe i burgosuri i madh, titani i letėrsisė, Dostojevskij, besonte se e bukura do ta shpetojė botėn. Prandaj atdheu duhet t’ia u kthejė poetėve borxhin, t’i shpėtojė ata tani… 

Nė shoqerinė shqiptare veēanerisht... Ē’do tė thonit pėr poezinė sot? 

Besoj vertet se arrihet tė behet poezi e mirė edhe nė vendin tonė, mė tė varfrin nė Evropė, por do tė doja qė aq sa ēmojnė poezinė e tyre, tė ēmonin dhe tjetrin, njeriun, dashurinė, pse jo dhe mė shumė. Unė nuk besoj se vetėm me urrejtje bėhesh shkrimtar. 

Tė bėrit poet ishte rrjedhojė e paevitueshme e njė deshire tė mbrujtur brenda qė prej fėmijėrisė, apo...? 

Asnjėherė nė jetėn time, as tani, nuk kam patur e nuk e kam shqetėsimin nė u bėra apo jo poet. Mjafton qė dua poezinė dhe dua tė jetoj me tė, me tė gjitha format e saj, qė s’janė vetėm vargjet. Shpesh, sipas meje, s’ka rėndėsi se kush i shkruan. Jam me fat dhe i lumtur kur ndodh tė jem edhe unė autor i saj. Kam bezdi prej atyre qė duan tė shpallen vetė se janė poetė dhe kapen me thonj e me dhėmbė qė tė marrin tituj. I pėrēmoj ata qė duan medoemos ēmime. Poezia je ti, ashtu si jeton. Ju thashė, ėshtė si drita, mos e pengo tė vije kur tė doje dhe lėre tė erret kur t’i vijė. Edhe heshtja ėshtė ndonjėherė poezi. 

Nga «Bota Shqiptare», Roma, N. 175, 25 qershor-8 korrik 2007