DR. GIOVANNI ARMILLOTTA, PHD ON LINE PËR SHQIPTARËT

ALBANIAN VOLLEY IN INTERNATIONAL FIELD
(on line since September 24th, 2002)

Uploaded: December 17th, 2015

National Representatives (men)
National Representatives (women)
Clubs (men)
Clubs (women)
Friendly International Clubs Tournaments
National Championships and Cups (men and women)
National Spartakiadas (Men and Women)

 

Storia della Pallavolo albanese. Parte IV
Ela Tase, stella internazionale della pallavolo
Il quarto ciclo aureo: le Nazionali femminili: 1975-1993

(AlbaniaNews.it, 7 febbraio 2013)

Edhe në volejboll fiton gjeopolitika
(“Sport Ekspres”, Tiranë, N. 9, 13 janar 2012)

Storia della Pallavolo albanese. Parte III
Il terzo ciclo aureo: le donne. I Club nelle Coppe europee
(AlbaniaNews.it, 13 gennaio 2013)

Anche nella pallavolo vince la geopolitica (Sullo scandalo antialbanese Lohhof-CEV del dicembre 1981)
(Sito web di “Limes”, Rivista italiana di geopolitica;
10 gennaio 2013)

Storia della pallavolo albanese. Parte II
Il secondo ciclo aureo. I Club maschili nelle Coppe europee: Dinamo e Partizani, grandi fra le grandi

(AlbaniaNews.it, 27 dicembre 2012)

Storia della pallavolo albanese. Parte I
Origini e Nazionali maschili “A”, Juniores (“Under 20”) e Giovanile (“Under 18”). Dall’élite mondiale degli anni Cinquanta alla sopravvivenza odierna

(AlbaniaNews.it, 10 giugno 2010)

Diplomazia nello sport, pallavolo. Cade un altro muro:le albanesi affrontano le sovietiche
(“La Gazzetta dello Sport”, 23 febbraio 1990)

 

A book by Xhorxhi Vasili
on Albanian Volleyball Club “Butrinti” Sarandë

Kur luante “Butrinti”, Milosao, Sarandë, Shtator 2000

 

In background photo: Ela Tase

NATIONAL REPRESENTATIVES (men)

1946

Balkan Championship of Bucharest (Romania)
21.09 Romania-Albania 3-0
22.09 Yugoslavia-Albania 3-0
23.09 Bulgaria-Albania 3-0
Albania: 4th

1947

Balkan and Central Europe Championship of Tiranë (Albania, May 24th-June 2nd)
Albania-Yugoslavia 0-3
Albania-Bulgaria 1-3
Albania-Romania 0-3
Albania-Hungary 1-3
Albania: 5th

1955

V European Championship of Bucharest (Romania)
Group A
15.06 USSR-Albania 3-0 (15-8, 15-4, 15-5)
16.06 France-Albania 3-0 (15-7, 15-4, 15-2)
17.06 Albania-Finland 3-1 (15-13, 15-10, 4-15, 15-11)
Group 9th-14th place
20.06 Finland-Albania 3-2 (15-17, 10-15, 15-8, 15-9, 15-9)
21.06 Albania-Egypt 3-0 (15-12, 15-9, 16-14)
22.06 Albania-Austria 3-0 (15-7, 15-7, 15-1)
24.06 Albania-Belgium 3-2 (8-15, 15-13, 14-16, 15-11, 17-15)
25.06 Italy-Albania 3-2 (15-8, 9-15, 16-14, 9-15, 15-13)
Albania: 10th

World Youth Tournament of Warsaw (Poland)
Group A
Czechoslovakia-Albania 3-0
Poland-Albania 3-0
German Democratic Republic-Albania 3-0
Group 7th-11th place
Albania-German DR 3-1
Albania-Norway 3-0
Albania-Finland 3-1
Albania-Mongolia 3-0
Albania: 7th

1958

VI European Championship of Prague (Czechoslovakia)
Group D
30.08 Albania-Austria 3-0 (15-1, 15-2, 15-9)
31.08 Turkey-Albania 3-0 (17-15, 16-14, 15-8)
01.09 USSR-Albania 3-0 (15-2, 15-10, 15-6)
02.09 Yugoslavia-Albania 3-0 (15-4, 15-10, 15-9)
Group 9th-16th place
05.09 Albania-Turkey 3-1 (15-10, 15-11, 6-15, 15-7)
06.09 Albania-Tunisia 3-1 (9-15, 15 6, 15-12, 15-11)
07.09 Albania-Egypt 3-0 (15-9, 15-12, 15-10)
08.09 Albania-Finland 3-1 (15-10, 15-12, 12-15, 15-8)
09.09 German DR-Albania 3-0 (17-15, 15-11, 15-10)
10.09 Albania-Netherlands 3-2 (15-10, 12-15, 15-10, 7-15, 15-10)
11.09 Italy-Albania 3-0 (15-9, 15-10, 15-7)
Albania: 11th

Friendly in German Democratic Republic
German Democratic Republic-Albania  1-3 (in East Berlin)

1962

V World Championship of Moscow (Soviet Union)
Group C
13.10 Japan-Albania 3-0
15.10 German DR-Albania 3-1 (15-8, 15-11, 15-8)
16.10 Poland-Albania 3-1
Group 11th-20th place (in Kiev)
(German DR-Albania 3-1: the results of the preliminary games were taken over to the Group 11th-20th)
19.10 Israel-Albania 3-2
20.10 Albania-Tunisia 3-0
21.10 Albania-Finland 3-1
23.10 Netherlands-Albania 3-0 (15-12, 15-5, 17-15)
24.10 Albania-Austria 3-0
25.10 Italy-Albania 3-1
26.10 Albania-Mongolia 3-0
27.10 Democratic People’s Republic of Korea-Albania 3-1
Albania: 16th

1967

VIII European Championship of Îstanbul (Turkey)
Group D
26.10 Romania-Albania 3-0 (15-7, 15-7, 15-3)
27.10 Bulgaria-Albania 3-1 (7-15, 15-11, 15-9, 15-10)
28.10 Poland-Albania 3-0 (15-2, 15-7, 15-10)
Group 9th-16 place
(Bulgaria-Albania 3-1: the results of the preliminary games were taken over to the Group 9th-16th)
02.11 France-Albania 3-0 (15- 7, 14-16, 15-10, 15-10)
03.11 Belgium-Albania 3-0 (15-7, 15-9, 15-7)
04.11 Albania-Turkey 3-1 (15-13, 13-15, 15-9, 15-3)
06.11 Albania-Sweden 3-0 (15- 1 15- 7, 15- 6)
07.11 Albania-Netherlands 3-2 (15-10, 5-15, 10-15, 15-6, 15-9)
08.11 Israel-Albania 3-0 (16-14, 17-15, 15-10)
Albania: 13th

1970

VII World Championship of Sofia (Bulgaria) - Preliminary round
Played to reduce to 24 the teams in the Sofia Final Round 20.09-02.10
Group B

13.09 Albania-Turkey 3-0 (15-7, 15-5, 15-8)
14.09 Albania-Federal Republic of Germany 3-0 (15-7 15-10 15-10)
15.09 Netherlands-Albania 3-2 (16-14, 15-6, 9-15, 10-15, 15-13)
16.09 Albania-Greece 3-0 (15-6, 15-11, 15-6)
17.09 Finland-Albania 3-2 (13-15, 15-7, 15-11, 5-15, 15-8)
Albania: 3rd in group; qualified to VII World Championship of Sofia: Netherlands and Finland

1971

IX European Championship (Italy, September-October)
Albania refused to participate to not play with Soviet Union in Group A (in Imola)

1975

Balkan Championship of Athens (Greece, May 19th-24th)
Greece-Albania 3-2
Yugoslavia-Albania 3-0
Bulgaria-Albania 3-0
Romania-Albania 3-0
Albania: 5th

1977

Balkan Championship of Adana (Turkey, May)
Turkey-Albania 3-1
Albania-Greece 3-0
Romania-Albania 3-1
Yugoslavia-Albania 3-0
Bulgaria-Albania 3-0
Albania: 5th

Friendly in Albania
07.07 Albania Youth-PR of China Youth (Junior Vice World Champion) 3-1 (15-6, 13-15, 15-11, 15-3; in Tiranë)

1980

Balkan Championship of Athens (Greece)
21.05 Greece-Albania 3-1 (14-16, 15-10, 15-11, 15-10)
22.05 Romania-Albania 3-0
23.05 Bulgaria-Albania 3-1
24.05 Yugoslavia-Albania 3-0
Albania: 5th
Albanian referee: Babaçe Beqiri

“Under 18” Balkan Championship of Bucharest (Romania)
03.09 Romania-Albania 3-2
04.09 Albania-Turkey 3-2 ( ?, ?, ?-15, 16-14, 15-8)
05.09 Albania-Bulgaria 3-2 (15-10, 16-14, 6-15, 11-15, 15-9)
06.09 Greece-Albania 3-1
07.09 Albania-Yugoslavia 3-2 (15-11, 14-16, 13-15, 15-3, 15-13)
Class.: 1. Romania 9 p. (4-1), 2. Bulgaria 9 p. (4-1), 3. Greece 8 p. (3-2 11-7=+4), 4. Albania 8 p. (3-2 12-12=0), 5..., 6 ....
Albanian referees: Osman Plaku and Isa Boletini proclaimed the best ones of Balkan Championship

1981

“Under 18” Balkan Championship of Kalamata (Greece)
09.09 Greece-Albania 3-1
11.09 Bulgaria-Albania 3-0
12.09 Albania-Yugoslavia 3-0
13.09 Albania-Romania 3-0 (15-10, 16-14, 15-5)
Albania: BRONZE MEDAL
Albanian referee: Andrea Zhori

1982

“Under 18” Balkan Championship of Mihajlovgrad (Bulgaria)
01.09 Albania-Romania 3-2
02.09 Yugoslavia-Albania 3-0
03.09 Albania-Turkey 3-1
04.09 Bulgaria-Albania 3-1
06.09 Greece-Albania 3-1
Albania: 5th (for set-difference with Turkey 4th)

1983

“Under 18” Balkan Championship of Îzmit (Turkey)
24.08 Bulgaria-Albania 3-0
25.08 Yugoslavia-Albania 3-1
26.08 Albania-Turkey 3-1 (15-11, 15-8, 8-15, 15-12)
27.08 Albania-Romania 3-2 (15-7, 2-15, 14-16, 15-13, 15-5)
28.08 Albania-Greece 3-1 (2-15, 15-6, 18-16, 15-12)
Albania: BRONZE MEDAL

1984

“Under 18” Balkan Championship of Gradacac (Yugoslavia)
08.08 Albania-Yugoslavia 3-1 (15-8, 7-15, 15-6, 16-14)
09.08 Romania-Albania 3-0 (15-13, 15-11, 15-6)
10.08 Turkey-Albania 3-0 (15-2, 15-4, 15-7)
11.08 Bulgaria-Albania 3-1 (15-9, 15-9, 6-15, 15-11)
12.08 Albania-Greece 3-2
Albania: 4th

1985

“Under 18” Balkan Championship of Orestiás (Greece)
17.08 Albania-Greece “A” 3-1 (9-15, 15-9, 15-11, 15-7)
18.08 Albania-Turkey 3-2 (15-8, 15-11, 6-15, 11-15, 15-7)
19.08 Bulgaria-Albania 3-0 (15-5, 15-9, 15-1)
20.08 Albania-Greece “B” 3-0 (15-5, 15-9, 15-2)
21.08 Albania-Yugoslavia 3-1 (7-15, 15-11, 15-7, 15-1)
Albania: SILVER MEDAL

1986

“Under 18” Balkan Championship of Rîmnicu Vîlcea (Romania)
03.09 Albania-Turkey 3-2
04.09 Romania-Albania 3-0
05.09 Bulgaria-Albania 3-0
06.09 Greece-Albania 3-0
07.09 Yugoslavia-Albania 3-0
Albania: 6th

1987

“Under 18” Balkan Championship of Mihajlovgrad (Bulgaria)
05.09 Yugoslavia-Albania 3-2 (9-15, 9-15, 15-12, 17-15, 15-11)
06.09 Turkey-Albania 3-1
07.09 Romania-Albania 3-2 (15-13, 13-15, 15-4, 10-15, 15-11)
08.09 Bulgaria-Albania 3-0 (15-8, 15-13, 15-6)
09.09 Greece-Albania 3-0 (15-10, 15-7, 15-10)
Albania: 6th

1990

Balkan Championship of Dobric (former Tolbuhin, Bulgaria)
13.05 Bulgaria-Albania 3-0 (15-4 15-10, 15-10)
14.05 Romania-Albania 3-0 (15-8, 15-3, 15-2)
15.05 Yugoslavia-Albania 3-0 (15-4, 15-13, 15-4)
16.05 Greece-Albania 3-0 (15-10, 15-12, 15-10)
17.05 Turkey-Albania 3-0 (15-9, 15-10, 15-10)
Albania: 6th
Albania referee: Andrea Xhori

Friendly Durrës International Tournament
20.08 Albania-Albania “Under 18” 3-0 (15-6, 15-6, 15-10)
20.08 Lokomotiva Durrës-Syria 3-0 (15-3, 15-3, 15-13)
21.08 Albania-Lokomotiva Durrës 3-0 (15-6, 15-13, 15-7)
21.08 Syria-Albania “Under 18” 3-2 (7-15, 10-15, 15-7, 15-8, 17-16)
22.08 Albania “Under 18”-Lokomotiva Durrës 3-2 (9-15, 15-4, 15-9, 6-15, 15-9)
22.08 Albania-Syria 3-0 (15-8, 15-1, 15-1)
Class. 1. Albania WINNERS 6 p. (3-0 9-0), 2. Lokomotiva Durrës 4 p. (1-2 5-6=–1), 3. Albania “Under 18“ 4. p. (1-2 5-8=–3), 4. Syria 4 p. (1-2 3-8=–5)
The trainer of Syria was Soviet Valery Krivov, gold medal to Volleyball Tournament at XXII Olympic Games of Moscow (1980)

“Under 18” Balkan Championship of Siras (Greece)
05.09 Greece-Albania 3-0 (15-5, 15-5, 17-15)
06.09 Bulgaria-Albania 3-0 (15-8, 15-12, 15-13)
07.09 Turkey-Albania 3-1 (15-6, 14-16, 15-12, 15-6)
08.09 Albania-Romania 3-0 (15-11, 15-6, 15-8)
09.09 Yugoslavia-Albania 3-0 (15-13, 15-11, 15-13)
Albania: 6th

1991

Friendlies in Romania between major National Representatives
16.06 Romania-Albania 0-3 (8-15, 11-15, 9-15)
18.06 Romania-Albania 2-3 (15-4, 15-11, 11-15, 7-15, 10-15)

XI Mediterranean Games of Athens (Greece)
Group A
04.07 Italy-Albania 3-0 (15-8, 15-9, 15-8)
05.07 Albania-Egypt 3-2 (15-11, 3-15, 16-14, 10-15, 15-9)
06.07 Turkey-Albania 3-1 (15-13, ?-?, ?-?, 16-14)
08.07 France-Albania 3-0 (15-13, 15-7, 15-9)
Semifinal 5th-8th place
10.07 Greece-Albania 3-1
Final 7th-8th place
11.07 Albania-Algeria 3-0 (15-2, 15-3, 15-12)
Albania: 7th

“Under 18” Balkan Championship of Bucharest (Romania)
05.09 Bulgaria-Albania 3-0
06.09 Turkey-Albania 3-0
07.09 Romania-Albania 3-1
Albania: 4th

1992

Balkan Championship of Îzmir (Turkey)
14.05 Romania-Albania 3-0
15.05 Turkey “A”-Albania 3-0
16.05 Bulgaria-Albania 3-1
17.05 Albania-Turkey “B” 3-0
Albania: 4th

“Under 18” Balkan Championship of Kütahya (Turkey, August 18th-23rd)
Albania: 6th

1993

XII Mediterranean Games of Languedoc/Roussillon (France)
Group A
19.06
Bosnia/Herzegovina-Albania 3-2
20.06 France-Albania 3-0
21.06 Greece-Albania 3-0
22.06 Slovenia-Albania 3-0

“Under 18” Balkan Championship of Dobric (former Tolbuhin, Bulgaria)
04.08 Bulgaria-Albania 3-0
05.08 Albania-Turkey 3-0
07.08 Albania-Romania 3-1
08.08 Bulgaria “B”-Albania 3-1
Albania: SILVER MEDAL (Bulgaria “B” played out of Tournament)

1997

XIII Mediterranean Games of Bari (Italy, June 17-24th)
Group B (in Molfetta)
17.06 Turkey-Albania 3-0 (15-8, 15-9, 15-8)
19.06 Algeria-Albania 3-0 (total: 45-17)
20.06 Yugoslavia-Albania 3-0 (15-7, 15-8, 15-10)
21.06 France-Albania 3-0 (15-4, 15-7, 15-4)
Albania: 5th in group

1998

XVI Junior European Championships of Brno - Prequalification tournament, Pool 2 in FYR of Macedonia
10.04 Cyprus-Albania 3-0 (15-12, 15-5, 15-8)
12.04 Macedonia-Albania 3-0 (15-4, 15-6, 15-1)
Albania: 3rd in group

“Under 18” Balkan Championship of Orestiás (Greece)
Group A
09.08 Bulgaria-Albania 3-0
10.08 Moldova-Albania 3-0
11.08 Greece “A”-Albania 3-0
Albania: 4th in group

2001

XIV Mediterranean Games of Tunis (Tunisia)
Group D
06.09 Italy-Albania 3-0 (25-13, 25-17, 25-18)
07.09 Yugoslavia-Albania 3-0 (25-23, 25-14, 25-11)
Final 9-10th place
09.09 San Marino-Albania 3-1 (25-27, 25-18, 25-21, 25-19)
Albania: 10th

2002

“Under 20” Balkan Championship of Préveza (Greece)
Pool A
Yugoslavia-Albania 3-0
Greece-Albania 3-0
Play-off 5st-7th place:
Moldova-Albania 3-1
Albania: 7th

2003

International Tournament of San Marino (January)
Albania-San Marino 3-1
Albania-Ravenna 3-1
Albania:
WINNERS

“Under 20” Balkan Championship of Beograd (Serbia/Montenegro)
Pool B
12.08 Greece-Albania 3-0
13.08 Moldova-Albania 3-0
14.08 Bulgaria-Albania 3-0
Semifinal 5th-8th place:
15.08 Macedonia-Albania 3-0
Final 7th-8th place:
16.08 Albania-Romania 3-0
Albania: 7th

2004

“Under 20” Balkan Championship of Sakarya (Turkey)
Pool A
Turkey-Albania 3-0
Romania-Albania 3-0
Play-off 5th-7th place:
Moldova-Albania 3-0
Albania: 7th

“Under 18” Balkan Championship of Belgrade (Serbia/Montenegro)
Pool A
Greece-Albania 3-0
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Macedonia-Albania 3-1
Play-off 5th-7th
Romania-Albania 3-0
Albania: 7th

2005

XVI World Championship of Japan 2006 – Preliminary round of Tallinn (Estonia)
29.04 Estonia-Albania 3-0 (25-21, 25-7, 25-12)
30.04 Albania-Bosnia/Herzegovina 3-1 (25-23, 25-21, 28-29, 25-22)
01.05 Albania-Israel 3-1 (25-21, 20-25, 25-17, 28-26)
Albania: 2nd; Ene Xhelati the best scorer of tournament (55); Genti Lundra the best blocker of tournament (38); Altin Gorenca the best playmaker of tournament (60)

XV Mediterranean Games of Almería (Spain)
Group B
24.06 Tunisia-Albania 3-0 (25-12, 25-19, 25-15)
26.06 France-Albania 3-0 (25-23, 25-20, 25-20)
Albania: 3rd in group

2007

“Under 20” Balkan Championship of Sarköy (Turkey, July)
Pool C
Serbia-Albania 3-0
Bulgaria-Albania 3-0
Play-off 9th-10th place:
Greece-Albania 3-0
Albania: 10th

“Under 18” Balkan Championship of Buzau (Romania, July)
Pool A
Serbia-Albania 3-0
Macedonia-Albania 3-1
Play-off 5th-9th place:
Greece-Albania 3-0
Albania: 9th

2008

Friendly match
02.03 Montenegro-Albania 3-0 (in Podgorica) 

XXVI European Championships 2008/2009 of Îstanbul/Îzmir (Turkey)
1st round:
08.05 Albania-Azerbaijan 3-1 (25-21, 15-25, 25-21, 27-25; in Durrës)
11.05 Azerbaijan-Albania 3-1 (20-25, 25-18, 25-19, 25-22) (total: 187-176) (in Guba)

Friendly match
??.08 Albania-Kosova 2-3 

2009

XVII World Championships 2009-2010 in Italy
1st round: qualification tournament in Guba (Azerbaijan)
09.01 Albania-Azerbaijan 3-0
10.01 Montenegro-Albania 3-0
11.01 Albania-Moldova 3-1
Albania: 2nd

XVI Mediterranean Games of Pescara (Italy)
Group A
30.06 Spain-Albania 3-0 (25-16, 25-22, 25-19) (Montesilvano)
01.07 Turkey-Albania 3-0 (25-16, 25-18, 25-19) (Montesilvano)
02.07 Tunisia-Albania 3-0 (25-15, 25-21, 26-24) (Montesilvano)
03.07 Montenegro-Albania 3-0 (25-17, 25-12, 25-16) (Montesilvano)
Albania: 5th in group

“Under 20” Balkan Championship of Danilovgrad (Montenegro)
Group A
15.07 Bosnia/Herzegovina-Albania 3-1 (23-25, 25-19, 25-14, 26-24)
16.07 Serbia-Albania 3-0 (25-12, 25-11, 25-21)
17.07 Macedonia-Albania 3-0 (25-22, 25-17, 25-15)
Play-off 5th-8th place:
18.07 Romania-Albania 3-1 (25-18, 21-25, 31-29, 25-16)
Final 7th-8th place
19.07 Albania-Macedonia 3-1 (25-23, 25-19, 23-25, 25-23)
Albania: 7th

“Under 18” Balkan Championship of Kazanlak (Bulgaria)
Group A
22.07 Turkey-Albania 3-0 (25-16, 25-30, 25-20)
23.07 Serbia-Albania 3-0 (25-13, 25-16, 25-13)
25.07 Greece-Albania 3-0 (25-23, 25-21, 25-10)
Play-off 5th-8th place:
25.07 Romania-Albania 3-0 (25-8, 25-8, 25-17)
Final 7th-8th place
26.07 Macedonia-Albania (25-15, 25-22, 25-18)
Albania: 8th

NATIONAL REPRESENTATIVES (women)

1947

Balkan and Central Europe Championship of Tiranë (Albania, May 24th-June 2nd)
Albania-Yugoslavia 0-2
Albania-Romania 0-2
Albania-Bulgaria 0-2
Albania-Hungary 0-2
Albania: 5th

1972

Friendly matches in People’s Republic of China

1975

Ten friendly matches in People’s Republic of China

1976

Balkan Championship of Prishtinë (Kosova/Yugoslavia, June 23th-27th)
Bulgaria-Albania 3-0
(15-12, 15-1, 15-5)
Romania-Albania 3-0
(15-7, 15-3, 15-9)
Yugoslavia-Albania 3-2
(15-5, 7-15, 10-15, 16-14, 15-5)
Albania-Greece 3-0
(15-4, 15-7, 15-7)
Tamara Nikolla proclaimed the third best player of the Balkans
Albania: 4th

1977

Friendly in Albania
07.07 Albania Youth-PR of China Youth 1-3 (7-15, 15-17, 15-12, 12-15; in Tiranë)
13.07 Albania Youth-PR of China Youth 3-1 (14-16, 15-6, 17-15, 16-14; in Elbasan)

1979

Balkan Championship of Bucharest (Romania)
24.05 Bulgaria-Albania 3-0 (15-3, 15-8, 15-7)
25.05 Romania-Albania 3-1
26.05 Albania-Yugoslavia 3-1 (15-8, 3-15, 16-14, 17-15)
Albania: BRONZE MEDAL; Ela Tase proclaimed the best player of the Balkans
Albanian referee: Bilal Fuga

1980

Balkan Championship of Athens (Greece)
22.05 Bulgaria-Albania 3-0 (15-13, 16-14, 15-3)
23.05 Romania-Albania 3-0
24.05 Albania-Yugoslavia 3-2 (15-11, 6-15, 9-15, 15-8, 15-10)
Albania: BRONZE MEDAL
Albanian referee: Babaçe Beqiri

“Under 18” Balkan Championship of Bucharest (Romania)
04.09 Romania-Albania 3-0
05.09 Albania-Turkey 3-0 (15-13, 15-12, 15-7)
06.09 Bulgaria-Albania 3-0
07.09 Albania-Yugoslavia 3-1 (14-16, 15-1, 15-0, 15-8)
Albania: BRONZE MEDAL
Albanian referees: Osman Plaku and Isa Boletini proclaimed the best ones of Balkan Championship

1981

Friendlies
26.08 Albania Youth-Greece “A” 3-0 (15-4, 15-6, 15-2; in Durrës)
28.08 Albania Youth-Greece “A” 3-0 (17-15, 15-13, 15-10; in Korçë)
30.08 Albania “A”-Greece “A” 3-0 (15-4, 15-4, 15-7; in
Vlorë)

“Under 18” Balkan Championship of Corinth (Greece)
09.09 Albania-Yugoslavia 3-0 (15-4, 15-9, 15-6)
10.09 Albania-Greece 3-0
11.09 Albania-Romania 3-1 (15-12, 15-12, 10-15, 15-7)
13.09 Bulgaria-Albania 3-0 (15-4, 15-11, 15-11)
Albania: SILVER MEDAL; Mimoza Ibrahimi proclaimed the best youth player of the Balkans
Albanian referee: Mitat Abdurrahmani

1982

“Under 18” Balkan Championship of Sevlijevo (Bulgaria)
01.09 Albania-Turkey 3-0
02.09 Bulgaria-Albania 3-0
03.09 Albania-Yugoslavia 3-0
04.09 Albania-Greece 3-0
06.09 Romania-Albania 3-1
Albania: BRONZE MEDAL; Lavdie Hakrama proclaimed the best youth play-organizer of the Balkans

1983

Friendlies
11.08 Albania-Algeria 3-0 (in Tiranë)
13.08 Albania Youth-Algeria 3-0 (in Elbasan)

“Under 18” Balkan Championship of Îzmit (Turkey)
24.08 Bulgaria-Albania 3-0
25.08 Albania-Yugoslavia 3-0 (15-9, 15-10, 15-12)
26.08 Albania-Romania 3-0 (15-11, 15-8, 15-8)
27.08 Albania-Turkey 3-0 (16-14, 21-19, 15-2)
28.08 Albania-Greece 3-0 (15-2, 15-6, 15-11)
Albania: SILVER MEDAL

Friendlies in Algiers (Algeria)
27.08 Algeria-Albania 0-3
30.08 Algeria-Albania 0-3

1984

“Under 18” Balkan Championship of Gradacac (Yugoslavia)
08.08 Albania-Turkey 3-0 (15-8, 15-11, 15-10)
09.08 Bulgaria-Albania 3-1 (9-15, 15-5, 15-3, 15-12)
10.08 Yugoslavia-Albania 3-1 (15-9, 15-8, 13-15, 15-5)
11.08 Romania-Albania 3-0 (15-9, 15-9, 15-1)
12.08 Albania-Greece 3-0 (15-1, 15-10, 15-5)
Albania: 4th

1986

Friendlies in Albania
07.05 Albania-Turkey 3-0 (15-3, 19-17, 15-4; in Durrës)
09.05 Albania-Turkey 3-1 (15-6, 15-9, 11-15, 15-4; in Tiranë)

Balkan Championship of Arta (Greece)
27.05 Romania-Albania 3-2 (18-16, 5-15, 16-14, 3-15, 15-3)
28.05 Albania-Greece 3-1 (12-15, 15-12, 15-3, 15-4)
29.05 Albania-Turkey 3-2 (14-16, 15-9, 15-4, 14-16, 15-12)
30.05 Albania-Yugoslavia 3-2 (16-14, 11-15, 9-15, 15-11, 15-12)
31.05 Bulgaria-Albania 3-0
Albania: BRONZE MEDAL; Ela Tase proclaimed the best player of the Balkans

“Under 18” Balkan Championship of Rîmnicu Vîlcea (Romania)
03.09 Albania-Turkey 3-2 (15-6, 16-14, 4-15, 4-15, 15-10)
04.09 Romania-Albania 3-0 (15-13, 15-11, 15-8)
05.09 Albania-Bulgaria 3-1 (16-14, 8-15, 15-4, 15-13)
06.09 Albania-Greece 3-1 (15-6, 14-16, 15-8, 15-4)
07.09 Albania-Yugoslavia 3-0 (15-8, 15-1, 15-13)
Albania: SILVER MEDAL; Mimoza Dule proclaimed among first three best players of the Balkans

1987

Friendlies in Greece
05.08 Greece Youth-Albania Youth 1-3 (13-15, 8-15, 16-14, 8-15)
06.08 Greece Youth-Albania Youth 0-3
07.08 Greece Youth-Albania 0-3
08.08 Greece Youth-Albania 1-3
09.08 Greece-Albania 1-3 (7-15, 15-7, 8-15, 10-15)
Best player of tournée: Fausta Toska

“Under 18” Balkan Championship of Šumen (Bulgaria)
24.08 Greece-Albania 3-1
25.08 Albania-Yugoslavia 3-0
26.08 Albania-Romania 3-1 (15-6, 6-15, 15-6, 15-6)
27.08 Bulgaria-Albania 3-1
28.08 Albania-Turkey 3-1
Class.: 1. Bulgaria 10 p. (5-0 15-2), 2. Albania: SILVER MEDAL 8 p. (3-2 11-8), 3. Romania 8 p. (3-2 11-8), 4. Greece 8 p. (3-2 10-8), 5. Turkey 6 p. (1-4 6-14), 6. Yugoslavia 5 p. (0-2 2-15) 

X Mediterranean Games of Latakia (Syria)
14.09 Albania-Italy 3-1 (11-15, 15-6, 15-9, 15-4)
15.09 Albania-Turkey 3-0 (15-8, 15-3, 15-12)
16.09 Albania-Greece 3-1 (15-5, 15-17, 15-9, 15-12)
17.09 Albania-Lebanon 3-0 (15-5, 15-0, 15-1)
18.09 Albania-Syria 3-0 (15-4, 15-7, 15-7)
Albania: WINNERS

Albania: Emanuela Axhani, Agi Babuli, Eva Duni, Lulëzime Duka, Mimoza Dule, Mimoza Ibrahimi, Egla Miço, Ingrid Murzaku, Ela Tase (cap.), Fausta Toska; trainer: Kreshnik Tartari
Albanian referee: Andrea Xhori

1988

International Tournament of Salonika (Greece)
02.01 Greece “B”-Albania 1-3 (3-15, 15-12, 8-15, 4-15)
03.01 Greece-Albania 1-3 (10-15, 11-15, 17-15, 3-15)
04.01 Albania-Akademik Varna (Bul) 3-0 (15-6, 15-8, 15-7)
Albania: WINNERS

Friendlies in Albania
02.04 Albania-Greece 3-1 (15-5, 15-8, 11-15, 15-5; in Tiranë)
03.04 Albania-Greece 3-0 (15-12, 15-12, 15-13; in Elbasan)
04.04 Albania-Greece 3-1 (15-5, 15-10, 5-15, 15-5; in Durrës)

Balkan Championship of Tiranë (Albania)
I - 27.05
Albania-Greece 3-0 (15-4, 15-11, 16-14)
Bulgaria-Turkey 3-2 (15-11, 12-15, 15-10, 11-15, 15-13)
Romania-Yugoslavia 3-0 (15-6, 15-6, 15-5) in Durrës
II - 28.05
Albania-Yugoslavia 3-2 (15-6, 7-15, 13-15, 15-6, 15-13)
Bulgaria-Greece 3-2 (15-13, 14-16, 15-8, 12-15, 15-4) in Durrës
Turkey-Romania 3-2 (15-5, 5-15, 15-12, 4-15, 16-14)
III - 29.05
Bulgaria-Yugoslavia 3-0 (15-6, 17-15, 15-13) in Durrës
Romania-Albania 3-2
(15-11, 14-16, 16-14, 6-15, 15-11)
Turkey-Greece 3-0 (15-8, 15-9, 15-6)
IV - 30.05
Albania-Turkey 3-0 (15-13, 15-8, 15-7) in Durrës
Bulgaria-Romania 3-1 (15-11, 10-15, 15-8, 15-13)
Greece-Yugoslavia 3-1 (12-15, 15-10, 15-8, 15-12)
V - 31.05
Bulgaria-Albania 3-2 (3-15, 14-16, 15-4, 15-7, 15-9)
Romania-Greece 3-0 (15-9, 15-10, 15-3) in Durrës
Yugoslavia-Turkey 3-2 (12-15, 15-12, 9-15, 15-6, 15-0)
Class.: 1. Bulgaria 10 p. (5-0 15-9), 2. Albania SILVER MEDAL 8 p. (3-2 13-8=+5), 3. Romania 8 p. (3-2 12-8=+4), 4. Turkey 7 p. (2-3 10-11), 5. Greece 6 p. (1-4 5-13=–8 Gre-Yug 3-1), 6. Yugoslavia 6 p. (1-4 6-14=– 8 Yug-Gre 1-3)
Ela Tase proclaimed the best player of the Balkans
Albanian referees: Koço Gjoka and Andrea Xhori

“Under 18” Balkan Championship of Sakarya (Turkey)
30.08 Greece-Albania 3-2 (15-5, 15-3, 13-15, 5-15, 15-11)
01.09 Bulgaria-Albania 3-1
02.09 Albania-Yugoslavia 3-0
03.09 Turkey-Albania 3-1
Albania: 4th
Albanian referee: Andrea Xhori

1989

Friendlies in Albania
06.05 Albania-Romania 2-3 (15-7, 10-15, 16-17, 15-6, 9-15)
07.05 Albania Youth-Romania Youth 0-3 (4-15, 8-15 2-15; in Durrës)
09.05 Albania Youth-Romania Youth 1-3 (2-15, 13-15, 15-3, 7-15; in Elbasan)

Friendlies in France of Albanian Olympic Representative
24.05 France “A”-Albania Olympic 1-3 (8-15, 15-13, 11-15, 13-15)
26.05 France “A”-Albania Olympic 3-2 (15-5, 11-15, 15-7, 11-15, 17-15)

“Under 20” Balkan Championship of Durrës (Albania)
I - 05.09
Albania-Turkey 3-0 (15-10, 15-8, 15-7)
Bulgaria-Yugoslavia 3-0 (15-6, 15-4, 15-5)
Romania-Greece 3-0 (15-13, 15-6, 15-10)
II - 06.09
Albania-Yugoslavia 3-1 (4-15, 15-5, 15-4, 15-0)
Bulgaria-Greece 3-2 (13-15, 15-8, 15-10, 12-15, 15-10)
Romania-Turkey 3-0 (15-8, 15-10, 15-13)
III - 07.09
Albania-Greece 3-1 (12-15, 15-5, 16-14, 15-7)
Bulgaria-Romania 3-1 (15-9, 11-15, 15-6, 15-3)
Turkey-Yugoslavia 3-0 (15-5, 15-6, 15-11)
IV - 08.09
Albania-Romania 3-0 (15-11, 15-11, 15-10)
Bulgaria-Turkey 3-1 (6-15, 17-16, 15-4, 15-12)
Grecia-Yugoslavia 3-0 (15-13, 15-5, 15-12)
V - 09.09
Albania-Bulgaria 3-2 (15-9, 15-9, 12-15, 14-16, 15-10)
Romania-Yugoslavia 3-0 (15-4, 15-3, 15-13)
Turkey-Greece 3-1 (16-14, 15-6, 4-15, 15-6)
Class.: 1. Albania: WINNERS  10 p. (5-0 15-4), 2. Bulgaria 9 p. (4-1 14-7), 3. Romania 8 p. (3-2 10-6), 4. Turkey 7 p. (2-3 7-10), 5. Greece 6 p. (1-4 7-12), 6. Yugoslavia 5 p. (0-5 1-15)
Alketa Doçi
proclaimed the best player of the Balkan Championship
Albania: Merita Berisha, Vetjola Ceka, Mirela Deda, Nora Deda, Blerina Dervishi, Alketa Doçi, Enkelejda Ferra, Etleva Helmësi, Edlira Kasa, Enkelejda Kulla, Majlinda Rama (cap.), Donika Shtuka, Orgeta Tola, Majlinda Xhufi; trainers: Kreshnik Tartari, Ilir Cirinaku
Albanian referees:
Koço Gjoka and Andrea Xhori

1990

International Tournament of Bari (Italy)
Semifinal
09.04 Puglia Selection-Albanian Selection Representative 0-3
Final
10.04 Asso Vini Bari-Albanian SR 3-2
Albania SR: SILVER MEDAL

Friendlies in Italy of Albanian Selection Representative
11.04 Asso Vini Bari-Albanian SR 0-3
12.04 Ali Surgel Palermo-Albanian SR 0-3

XXI Balkan Championship of Pravec (Bulgaria)
I - 30.05
Albania-Yugoslavia 3-0 (15-12, 15-6, 15-6)
Bulgaria-Greece 3-1
Romania-Turchia 3-1
II - 31.05
Albania-Bulgaria 3-0 (15-10, 15-12, 15-13)
Romania-Greece 3-1
Yugoslavia-Turkey 3-0
III - 01.06
Albania-Romania 3-0 (15-12, 15-11, 17-15)
Turkey-Greece 3-0
Yugoslavia-Bulgaria 3-2
IV - 02.06
Albania-Greece 3-0 (15-1, 15-8, 15-8)
Bulgaria-Turkey 3-0
Romania-Yugoslavia 3-1
V - 03.06
Albania-Turkey 3-0 (15-8, 15-9, 15-6)
Bulgaria-Romania 3-1
Greece-Yugoslavia 3-0
Class.: 1. Albania: WINNERS 10 p. (5-0 15-0), 2. Bulgaria 8 p. (3-2 11-8=+3), 3. Romania 8 p. (3-2 10-9=+1), 4. Yugoslavia 7 p. (2-3 7-11), 5. Greece 6 p. (1-4 5-12=–7), 6. Turkey 6 p. (1-4 4-12=–8)
Mimoza Ibrahimi proclaimed the best player of the Balkans
Albania: Emanuela Axhani, Agi Babuli, Alketa Doçi, Lulëzime Duka, Mimoza Dule, Eva Duni, Mimoza Ibrahimi, Majlinda Kase, Egla Miço, Jorgjeta Qirici, Donika Shtuka, Ela Tase (cap.); trainers: Kreshnik Tartari, Ilir Cirinaku

“Under 18” Balkan Championship of Athens (Greece)
16.08 Bulgaria-Albania 3-1
17.08 Albania-Turkey 3-2 (15-11, 8-15, 6-15, 15-10, 15-9)
18.08 Albania-Yugoslavia 3-2 (10-15, 15-11, 8-15, 15-2, 15-8)
19.08 Albania-Greece 3-0 (15-11, 15-13, 15-10)
20.08 Albania-Romania 3-2 (13-15, 15-12, 6-15, 15-8, 15-12)
Albania: SILVER MEDAL; Alketa Doçi proclaimed the best shooter of the Balkan Championships
Albanian referee: Koço Gjoka

International Tournament of Palermo (Italy)
27.12 Ali Surgel Palermo-Albania 0-3
29.12 Tomos Barbera Valencia (Spa)-Albania 0-3
31.12 Nausicaa Reggio di Calabria-Albania 2-3 (15-?, 15-?, 6-15, 11-15, 12-15)
Albania: WINNERS
Nausicaa played with two Soviets, three Brazilians and an Argentine all of their National Representatives

1991

III International Tournament “Alexandria" of Salonika (Greece)
02.05 Albania-France 3-0 (16-14, 15-7, 15-11)
02.05 Greece-“All Stars” (Moscow Selection) (USSR) 3-1 (8-15, 15-9, 15-11, 15-7)
03.05 “All Stars” (Moscow Selection)-Albania 3-1 (15-7, 15-8, 12-15, 17-15)
03.05 Greece-France 3-1 (10-15, 15-9, 15-9, 15-7)
04.05 Albania-Greece 3-1 (6-15, 15-7, 15-13, 15-5)
04.05 “All Stars” (Moscow Selection)-France 3-0 (15-4, 15-8, 15-12)
Class.: 1st Albania p. 5 (7-4) and “All Stars” (Moscow Selection) (*) p. 5 (7-4), 3rd Greece p. 5 (7-5), 4th France p. 3 (1-9)
Play-off 1st-2nd place
05.05 “All Stars” Moscow Selection-Albania 3-0 (15-7, 15-12, 15-8)
Play-off 3rd-4th place
05.05 Greece-France 3-0 (15-4, 15-8, 15-12)
Albania: SILVER MEDAL
Albanian referee: A. Dervishi
Palmarès – 1988: 1. Levski Sofija, 2. Hungary; 3. France, 4. Greece; 1989: 1. Dinamo Moscow, 2. Levski Sofija, 3. Greece, 4. CSKA Sofija
(*): Uralochka Sverdlovsk (winners of Champion Clubs’ Cup in 1980-81, 1981-82, 1982-83, 1986-87, 1988-89 and 1989-90; Cup Winners’ Cup in 1985-86)+Dinamo Moscow (winners of Champion Clubs’ Cup in 1960-61, 1962-63, 1964-65, 1967-68, 1968-69, 1969-70, 1970-71, 1971-72, 1973-74 and 1974-75)

XVII European Championship of Ravenna (Italy) – Preliminary round of Salzburg (Austria)
07.06 Czechoslovakia-Albania 3-0 (15-6, 15-4, 15-10)
08.06 Albania-Austria 3-0 (15-13, 15-5, 15-7)
09.06 Albania-Sweden 3-0 (15-1, 16-14, 15-10)
Albania: 2nd; qualified to final tournament of Ravenna

Friendlies in Albania between major National Representatives
16.06 Albania-Romania 0-3 (10-15, 11-15, 11-15)
17.06 Albania-Romania 0-3 (14-16, 7-15, 8-15)
18.06 Albania-Romania 0-3 (9-15, 9-15, 6-15)

XI Mediterranean Games of Athens (Greece)
Group A
05.07 Albania-France 3-1 (10-15, 15-7, 15-9, 15-8)
06.07 Albania-Spain 3-0
07.07 Greece-Albania 3-2 (11-15, 15-2, 9-15, 15-7, 15-11)
Albania: 1st in group
Semifinal
10.07 Turkey-Albania 3-0 (15-9, 15-11, 15-10)
Final 3rd-4h place
11.07 Greece-Albania 3-0 (15-4, 15-4, 15-5)
Albania: 4th

“Under 18” Balkan Championship of Brâila (Romania)
03.09 Bulgaria-Albania 3-0
04.09 Romania-Albania 3-0
05.09 Turkey-Albania 3-0
06.09 Albania-Greece 3-1
07.09 Yugoslavia-Albania 3-2
Albania: 6th

IV International Tournament of Partinico (Palermo, Italy)
Semifinal:
23.09 Messina-Albania 0-3
Final:
24.09 Agrigento-Albania 2-3
Albania: WINNERS

XVII European Championship of Ravenna (Italy)
Group A
28.09 Italy-Albania 3-0 (15-3, 15-12, 15-1)
29.09 Greece-Albania 3-1 (15-7, 6-15, 15-8, 16-14)
30.09 USSR-Albania 3-0 (15-2, 15-7, 15-6)
02.10 Bulgaria-Albania 3-1 (15-7, 6-15, 15-11, 15-3)
03.10 France-Albania 3-0  (15-3, 15-1, 15-9)
Albania: 11th in European Championship

1992

Balkan Championship of Kütahya (Turkey)
13.05 Bulgaria-Albania 3-0 (15-10, 15-12, 15-2)
14.05 Albania-Yugoslavia 3-0
15.05 Albania-Turkey “B” 3-0 (15-8, 15-8, 15-11)
16.05 Romania-Albania 3-0
17.05 Turkey-Albania 3-0
Albania: 4th; Alketa Doçi and Enkelejda Ferra proclaimed the best shooter and defender of the Balkans

“Under 18” Balkan Championship of Bursa (Turkey, August 18th-23rd)
Albania: 6th

1993

International Tournament of Ancona (Italy)
20.06 Eliminatory round
Qualified: Albania, TTU Sankt Peterburg (Rus), Deltacons Tulcea (Rom), Vasas Budapest (Hun) vs. Ascoli Piceno (Ita), Hungary Youth, Porto di Ascoli (Ita), San Benedetto del Tronto (Ita)
Semifinals:
21.06 Albania-Deltacons Tulcea 2-0
21.06 TTU Sankt Peterburg-Vasas Budapest 2-1
Final:
21.06 Albania-TTU Sankt Peterburg 2-1
Albania: WINNERS

Triangular One-Day Tournament of Ancona (Italy)
22.06 Albania-Valce Conero Ancona (Ita) 2-1
22.06 Albania-Sankt Peterburg (Rus) 2-1
Albania: WINNERS

IV International Tournament “Antoniana Vermaz” of Pescara (Italy)
Group A
26.06 Albania-Representative of Abruzzo (Ita) 3-0
28.06 Albania-Oranfrizer Sestese Sesto Fiorentino (Ita) 3-1
Final
30.06 Albania-Vasas Budapest (Hun) 3-1 (11-15, 15-6, 15-7, 15-13)
Class: 1. Albania, 2. Vasas Budapest, 3. Slavia Bratislava (Cze), 4. Rijeka (Cro) 5. Oranfrizer Sestese, 6. Representative of Abruzzo
Albania: WINNERS: Edis Bonati Rudina Çaka, Nora Deda, Alketa Doçi (cap.), Manjola Deliallisi, Anila Fekollari, Edlira Kasa, Enkelejda Katiraj, Klara Leka, Kreuza Lako, Ogerta Tole; trainers: Ilir Cirinaku e Adrian Gorenxa.
Alketa Doçi and Kreuza Lako, proclaimed the best players of Tournament
Palmarès – 1990: Slavia Bratislava; 1991: Crvena Zvezda Beograd (Yug); 1992: CDJ Berlin (Ger)

“Under 18” Balkan Championship of Pravec (Bulgaria)
04.08 Albania-Romania 3-0
05.08 Bulgaria-Albania 3-0
06.08 Albania-Bulgaria “B” 3-0
07.08 Greece-Albania 3-2
08.08 Turkey-Albania 3-1
Albania: 4th

1997

XIII Mediterranean Games of Bari
Group A
16.06 Croatia-Albania 3-1 (15-8, 13-15, 15-8, 15-7)
17.06 Turkey-Albania 3-0 (total: 45-11)
18.06 Yugoslavia-Albania 3-0 (15-4, 15-10, 15-7)
Albania: 4th in group

1998

XVI European Junior Championships of  Vilvoorde (Belgium) – Qualification tournament, Pool A of Sakarya (Turkey)
27.05 France-Albania 3-0 (15-5, 15-9, 15-12)
28.05 Switzerland-Albania 3-1 (15-2, 15-11, 7-15, 15-5)
29.05 Turkey-Albania 3-0 (15-3, 15-4, 15-1)
30.05 Albania-Bosnia/Herzegovina 3-0 (15-2, 15-4, 15-5)
31.05 Spain-Albania 3-1 (16-14, 15-5, 7-15, 16-14)
Albania: 5th in group

1999-2000: soon

2001

“Under 18” Balkan Championship of Lehovo (Greece, July-August)
Group A
Romania-Albania 3-0
Greece-Albania 3-0
Albania-Macedonia 3-1
Semifinal 5th-8th place
Moldova-Albania 3-2
Final 7th-8th place
Macedonia-Albania 3-1
Albania: 8th

XIV Mediterranean Games of Tunis (Tunisia, September 6-13th)
Group A
Tunisia-Albania 3-1
Turkey-Albania 3-0
Greece-Albania 3-0
Spain-Albania 3-0
Final 9-10th place
Albania-San Marino 3-0
Albania
: 9th

2002

“Under 20” Balkan Championship of Tokat (Turkey, July)
Pool A
Greece-Albania 3-0
Turkey-Albania 3-0
Moldova-Albania 3-0
Semifinal 5th-8th place:
Romania-Albania 3-1
Final 7th-8th place:
Macedonia-Albania 3-0
Albania: 8th

“Under 18” Balkan Championship of Novi Pazar (Yugoslavia)
Greece–Albania 3-1
Yugoslavia–Albania 3-0
Bulgaria–Albania 3-0
Turkey–Albania 3-1
Romania–Albania 3-1
Albania: 5th

2003

International Tournament of Pescara (Italy, January)
Final
Albania Under 1
8 “A”-Albania Under 18 “B” 3-0
Class: 1st Albania Under 17 “A”, 2nd Albania Under 17 “B” 3-0, 3rd Chieti Volley (Ita), et cetera
Albania: WINNERS

“Under 18” Balkan Championship of Tiranë (Albania)
08.07 Albania-Serbia/Montenegro 3-2
09.07 Albania-Bulgaria 3-1
10.07 Albania-Greece 3-1
11.07 Albania-Romania 3-1
12.07 Albania-Turkey 0-3
Class: 1st Serbia/Montenegro 9 (14-3), 2nd Turkey 9 (12-4), 3rd Albania 9 (12-8), 4th Greece 7, 5th Romania 6, 6th Bulgaria 5
Albania: BRONZE MEDAL (for set-difference)

“Under 20” Balkan Championship of Aksaray (Turkey)
23.07 Serbia/Montenegro-Albania 3-0
24.07 Turkey-Albania 3-0
26.07 Romania-Albania 3-0
27.07 Albania-Greece 3-0
Albania: 4th

International Tournament of Constanta (Romania, August)
India-Albania 3-1
Moldova-Albania 3-0
Romania “A”-Albania 3-0
Romania “B”-Albania 3-0
Albania: 5th

2004

“Under 20” Balkan Championship of Ploiesti (Romania)
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Romania-Albania 2-3
Albania-Greece 3-0

Turkey-Albania 3-0
Moldova-Albania 3-2
Albania: 4th

“Under 18” Balkan Championship of Sarköy (Turkey)
Albania-Greece 3-0
Turkey-Albania 3-0
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Romania-Albania 3-1
Albania: 4th

2005

XV World Championship of Japan 2006 – Preliminary round of Sheffield (England)
12.01 Albania-Scotland 3-0
13.01 Serbia/Montenegro-Albania 3-0
15.01 Spain-Albania 3-0
16.01 Albania-England 3-0
Albania: 3rd; Amarilda Prenga the best scorer of tournament

XV Mediterranean Games of Almería (Spain)
Group A
25.06 Spain-Albania 3-1 (25-16, 24-26, 25-16, 25-11)
27.06 Turkey-Albania 3-0 (25-9, 25-15, 25-20)
29.06 Greece-Albania 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-18)
Albania: 4th in group

“Under 20” Balkan Championship of Ankara (Turkey, August)
Pool B
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Albania-Greece 3-0
Semifinal 1st-4th place:
Turkey-Albania 3-0
Final 3rd-4th place:
Albania-Romania 3-1

Albania
: BRONZE MEDAL

“Under 18” Balkan Championship of Pozarevac (Yugoslavia)
Pool B
Albania-Macedonia 3-0
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Semifinal 1st-4th place:
Turkey-Albania 3-0
Final 3rd-4th place:
Serbia/Montenegro-Albania 3-0
Albania: 4th

2007

“Under 20” Balkan Championship of Obrenovac (Serbia, July)
Pool B
Bosnia/Herzegovina-Albania 3-1
Albania-Greece 3-0
Semifinal 1st-4th place:
Serbia-Albania 3-0
Final 3rd-4th place:
Romania-Albania 3-2
Albania: 4th

“Under 18” Balkan Championship of Durrës (Albania, July)
Pool B
Greece-Albania 3-1
Albania-Moldavia 3-0
Romania-Albania 3-1
Semifinal 5th-8th place:
Albania-Macedonia 3-1
Final 5th-6th place:
Bulgaria-Albania 3-0
Albania: 6th

2008

Friendly match
03.03 Albania-Montenegro 2-3 (in Durrës) 

XXVI European Championships 2008/2009 in Poland
1st round:
08.05 Great Britain-Albania 3-1 (25-22, 25-21, 23-35, 25-20)
11.05 Albania-Great Britain 3-0 (25-15, 25-17, 25-20)

Friendly matches
??.05 Macedonia-Albania 3-2 (in Skopje)
??.05 Macedonia-Albania 1-3 (in Skopje)

2nd round: qualification tournament, Pool B in Maribor (Slovenia)
06.06 Albania-Moldova 3-1 (13-25, 25-20, 25-18, 25-19)
07.06 Slovenia-Albania 3-0 (25-22, 27-25, 25-18)
08.06 Czech Republic-Albania 3-0 (25-13, 25-13, 25-19)
13.06 Albania-Moldova 3-1 (25-22, 25-17 23-25, 25-12)
14.06 Albania-Slovenia 3-1 (25-23, 23-25, 25-23, 26-24)
15.06 Czech Republic-Albania 3-0 (25-14, 25-21, 26-24)
Albania: 3rd; Czech Republic and Slovenia (for set-difference 12-11 vs 9-12 of Albania) qualified in 3rd round

Friendly match
??.08 Albania-Kosova 3-0 

2009

“Under 20” Balkan Championship of Portaria (Greece)
Group A
01.07 Romania-Albania 3-0 (25-14, 25-17, 25-18)
02.07 Greece-Albania 3-0 (25-23, 25-12, 25-16)
03.07 Serbia-Albania 3-0 (25-10, 25-15, 25-18)
Play-off 5th-8th place:
04.07 Bosnia/Herzegovina-Albania 3-2 (17-25, 25-17, 23-25, 25-14, 15-12)
Final 7th-8th place
05.07 Montenegro-Albania 3-1 (25-18, 25-18, 20-25, 25-7)
Albania: 8th

“Under 18” Balkan Championship of Sarajevo (Bosnia Herzegovina)
Group A
22.07 Bosnia/Herzegovina-Albania 3:0 (25-14, 25-14, 25-22)
23.07 Montenegro-Albania 3-1 (25-16, 23-25, 25-10, 25-22)
24.07 Turkey-Albania 3-0 (25-7, 25-12, 25-17) 
Play-off 5th-8th place:
25.07 Greece-Albania 3-0 (25-13, 25-12, 25-18)
Final 7th-8th place
26.07 Montenegro-Albania 3-0 (25-19, 25-14, 25-10)
Albania: 8th

XVI Mediterranean Games of Pescara (Italy)
Group A
28.06 Bosnia/Herzegovina-Albania 3-2 (25-15, 18-25, 25-19, 21-25, 15-11) (Vasto)
29.06 Turkey-Albania 3-0 (25-17, 25-12, 25-14) (Vasto)
30.06 Greece-Albania 3-0 (25-16, 25-20, 25-20) (Vasto)
01.07 Algeria-Albania 3-2 (30-28, 18-25, 25-23, 19-25, 15-9) (Vasto)
Albania: 5th in group

 

CLUBS (men)
Champions League
CEV Cup
Challenge Cup
Balkan Volley Association Cup

 

CHAMPIONS LEAGUE (1959-60/1999-2000: Champions Clubs Cup; 2000-01/2007-08: European Champions League) Up

1960-61
1st round:
15.01.61 SC
ÖMV Blau-Gelb Vienna (Aut)-Partizani Tiranë 0-3 (8-15, 4-15, 8-15)
22.01.61 Partizani Tiranë-SC ÖMV Blau-Gelb Vienna 3-0 (15-12, 15-2, 15-5)
eighth-final: Stade Français Paris (Fra)-Partizani Tiranë
In the first leg of Tiranë, Stade Français Paris didn’t present themselves, so Yugoslav referee in Stadium “Studenti” (in Elbasan avenue of Tiranë) he proclaimed Partizani winners for French forfeit. Stade Français – thanks to great Soviet influence in FIVB against Albanians - it asked to play in Bucharest, as a neutral ground, notwithstanding Albania and France had very good diplomatic relations. Partizani refused, and CEV disqualified Albanians. What a shame! Instead the sportsmanlike Austrians of SC ÖMV Blau-Gelb Vienna play in Tiranë without preposterous pretexts!

1961-62/1965-66: Albanian Clubs didn't enrol

1966-67
1s round:
02.12.66 Dinamo Tiranë-Virtus Bologna (Ita) 3-0 (15-10 15-3 15-5)
10.12.66 Virtus Bologna-Dinamo Tiranë 3-0 (15-11, 15-10, 15-11; point-difference: 63-83)
eighth-final:
07.01.67 Dinamo Tiranë-Blokker Zeist (Net) 3-0 (15-10 15-11 15-8)
22.01.67 Blokkeer Den Haag-Dinamo Tiranë 3-0 (15-0 15-13 15-5;
point-difference: 74-73)

1967-68
1st round:  
05.12.1967 Dinamo Tiranë-Partizan Belgrade (Yug) 3-2 (16-14, 15-10, 8-15, 8-15, 15-13)
20.12.1967 Partizan Belgrade-Dinamo Tiranë 3-0 (15-8, 15-12, 15-12)

1968-69
1st round: Dinamo Tiranë-Muhafız Gücü Ankara (Tur), Muhafız Gücü withdrew
eighth-final

09.02.68 Dinamo Tiranë-CSKA Sofia (Bul) 1-3 (16-14, 10-15, 14-16, 15-17)
23.02.68 CSKA Sofia-Dinamo Tiranë 3-0 (15-10, 15-11, 15-3)
CSKA won Champion Clubs’ Cup 1968-69

1969-70
1st round: Akademik Sofia (Bul)-Dinamo Tirana, Akademik withdrew
eighth final:
08.02.1970 AMVJ Amstelveen Amsterdam  (Net)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-9, 15-1)
18.02.1970 Dinamo Tiranë-AMVJ Amstelveen Amsterdam 3-1 (9-15, 15-7, 15-6, 16-14)

1970-71
1st round:
15.11.70 Panathinaikos Athens (Gre)-Dinamo Tiranë 2-3 (15-7, 15-8, 11-15, 14-16, 13-15) 
22.11.70 Dinamo Tiranë-Panathinaikos Athens 3-0 (15-12, 15-3, 15-8)
eighth-final:
02.12.70 Mladost Zagreb (Yug)-Dinamo Tiranë 3-1 (15-8, 4-15, 15-10, 15-11)
09.12.70 Dinamo Tiranë-Mladost Zagreb 3-0 (15-5, 15-11, 15-10)
quarter-final:
31.01.71 Zetor Zbrojovka Brno (Cze)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-4, 15-10, 15-1) 
10.02.71 Dinamo Tiranë-Zetor Zbrojovka Brno 1-3 (7-15 10-15 15-13 9-15)
Spartak winners of Champion Clubs’ Cup 1967-68

1971-72: FINALISTS
eighth-final:
19.12.71 Dinamo Tiranë-Panathinaikos Athens (Gre) 3-0 (15-5, 15-1, 15-13)
25.12.71  Panathinaikos Athens-Dinamo Tiranë 1-3  (15-5, 18-15, 11-15, 10-15)
semifinal group (in Amsterdam, Netherlands)
07.01.72 AMVJ Amstelveen Amsterdam (Net)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-3, 15-2)
08.01.72 Dinamo Tiranë-CSKA Sofia (Bul) 3-2 (15-11, 11-15, 15-11, 7-15, 15-5)
09.01.72 Dinamo Tiranë-Rebels Lier (Bel) 3-1 (15-11, 14-16, 15-13, 15-11)
Dinamo: 2nd and qualified to final (CSKA Sofia won Champion Clubs’ Cup in 1968-69)
final group (in Bruxelles, Belgium)
04.02.72 AMVJ Amstelveen Amsterdam (Net)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-12 15-8 17-15)
05.02.72 Zetor Zbrojovka Brno (Cze; former Spartak)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-5, 15-8, 15-10)
06.02.72 Ruini Firenze (Ita)-Dinamo Tiranë 3-2 (3-15, 8-15, 15-0, 15-9, 15-11)
Class: 1st Zetor Zbrojovka p. 6 (won also Champion Clubs’ Cup 1967-68), 2nd AMVJ Amstelveen Amsterdam p. 5, 3rd Ruini p. 4, 4th Dinamo p. 3
Dinamo: Hajrulla Beriolli, Ilir Cirinaku, Dashamir Fagu, Edmond Gjerazi, Shkëlzen Hoxha, Kiço Lena, Asllan Rusi, Vladimir Starja, Kreshnik Tartari, Enis Terihati; trainer: Vangjel Koja.

1972-73:

1973-74: SEMIFINALISTS
eighth-final:
11.11.73 Partizani Tiranë-IETT Istanbul (Tur) 3-2 (16-14, 15-9, 10-15, 12-15, 15-8)
18.11.73 IETT Istanbul-Partizani Tiranë 2-3 (15-12, 14-16, 13-15, 15-13, ?-15)
quarter-final:
05.01.74 Partizani Tiranë-Ruini Firenze (Ita) 3-1 (15-12, 15-6, 13-15, 15-6)
19.01.74 Ruini Firenze-Partizani Tiranë 3-2 (15-5, 15-13, 11-15, 6-15, 15-11)
semifinal group (in Leipzig, German Democratic Republic)
Partizani forfeited in favour of Italians to escape playing vs. CSKA Moscow (USSR)

1974-75/1977-78: Albanian Clubs didn't enrol

1978-79:
eighth-final:
??.11.78 Dinamo Tiranë-Eczacibasi Istanbul (Tur) 3-0 (15-2, 15-10, 15-6)
??.11.78 Eczacibasi Istanbul-Dinamo Tiranë 3-1 (15-2, 15-7, 10-15, 15-3)
semifinal: Dinamo forfeited in favor of Turks because the Albanian Federation of Volleyball didn’t prepare Dinamo membership cards for semifinal, like that CEV wanted them

1979-80
1st round:
10.11.79 Klippan CUS Torino (Ita)-Dinamo Tiranë 3-2 (15-10, 12-15, 15-5, 6-15, 15-7)
19.11.79 Dinamo Tiranë-Klippan CUS Torino 2-3 (15-7, 4-15, 15-10, 13-15, 13-15)
note: Dinamo was the sole club to win 4 sets to Klippan, which won Champion Clubs’ Cup 1979-80

1980-81
1st round:
01.11.80 Dinamo Tiranë-Veliko Gradišta (Yug) 3-1 (15-8, 15-11, 7-15, 16-14)
08.11.80 Veliko Gradišta-Dinamo Tiranë 3-0 (15-12, 15-10, 17-15)

1981-82: Albanian Clubs didn't enrol

1982-83
1st round:
07.11.82 Mladost Zagreb (Yug)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-8, 16-14, 15-10)
13.11.82 Dinamo Tiranë-Mladost Zagreb 1-3 (6-15, 15-10, 11-15, 6-15; in Elbasan)

1983-84
eighth-final:
04.12.83 Dinamo Tiranë-AS Cannes (Fra) 3-1 (11-15, 15-13, 15-12, 17-15)
10.12.83 AS Cannes-Dinamo Tiranë 3-0 (15-11, 15-9, 15-6)
AS Cannes European vice-Champion 1982-83 and won CEV Cup in 1980-81

1984-85
1st round:
03.11.84 CSKA Sofia (Bul)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-5, 15-2, 15-1)
10.11.84 Dinamo Tiranë-CSKA Sofia 3-0 (15-5, 15-5, 15-6; point-difference: 53-61)
CSKA Sofia won Champion Clubs’ Cup in 1968-69 and Cup Winners’ Cup in 1975-76

1985-86
1st round:
02.11.85 Dinamo Tiranë-Panathinaikos Athens 3-2 (15-12, 15-11, 10-15, 11-15, 16-14)
09.11.85 Panathinaikos Athens-Dinamo Tiranë 3-2 (15-12, 14-16, 12-15, 15-8, 15-10; point-difference: 138-128)

1986-87
eighth-final:
02.11.86 Dinamo Tiranë-Mladost Zagreb (Yug) 1-3 (10-15, 15-17, 15-8, 4-15; in Korçë)
09.11.86 Mladost Zagreb-Dinamo Tiranë 3-0 (15-6, 15-5, 15-8)

1987-88/1988-89: Albanian Clubs didn't enrol

1989-90
1st round:
04.11.89 Dinamo Tiranë-Csepel Budapest (Hun) 3-0 (15-3, 15-9, 15-11)
11.11.89 Csepel Budapest-Dinamo Tiranë 3-1 (13-15, 15-10, 15-9, 15-13)
eighth-final:
02.12.89 Vojvodina Novi Sad (Yug)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-6, 15-5, 15-0)
09.12.89 Dinamo Tiranë-Vojvodina Novi Sad 3-0 (15-13, 15-12, 17-15; point-difference: 58-85)

1990-91
1st round:
03.11.90 Dinamo Tiranë-AZS Czestochowa (Pol) 3-2 (15-8, 12-15, 16-14, 9-15, 15-7)
10.11.90 AZS Czestochowa-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-9,15-11)

1991-92
1st round:
02.11.91 Dinamo Tiranë-Min’or Buhovo (Bul) 0-3 (16-17, 13-15, 11-15)
09.11.91 Min’or Buhovo-Dinamo Tiranë 3-2 (15-5 13-15 12-15 15-12 15-12)

1992-93
1st round:
03.10.92 Sportklub Tiranë (former 17 Nëntori)-Somogy Kaposvár (Hun) 0-3 (5-15, 14-16, 8-15)
10.10.92 Somogy Kaposvár-Sportklub Tiranë 3-0 (15-12, 15-12, 15-1)

1993-94 [thanks to Giovanni Nappi]
2nd round:
03.12.93 Sportklub Tiranë-OK Vileda Maribor (Svn) 0-3 (5-15, 9-15, 2-15)
04.12.93
OK Vileda Maribor-Sportklub Tiranë 3-0 (15-4, 15-5, 15-6; both matches in Maribor)

1994-95
1st round
11.11.94 Sportklub Tiranë-Lokomotiv Kharkiv (Ukr) 0-3 (5-15, 4-15, 6-15)
12.11.94 Lokomotiv Kharkiv-Sportklub Tiranë 3-0 (15-4, 15-0, 15-0; both matches in Kharkiv)

1995-96 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
13.10.95 Medikémia Szeged (Hun)-Studenti Tiranë 3-0 (15-7, 15-8, 15-3)
14.10.95 Studenti Tiranë-Medikémia Szeged 0-3 (5-15, 3-15, 6-15) (both matches in Szeged)

1996-97 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
12.10.96 Ardaf Cluj Napoca-Olimpik Tiranë
(former and nowadays Dinamo) 3-0 (15-7 15-0 15-2)
19.10.96 Olimpik Tiranë-Ardaf Cluj Napoca (Rom) 0-3 (15-17, 11-15, 11-15)

1997-98 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
13.10.97 Erzeni Shijak-Moldavahidromash Chisinâu (Mol) 3-0 (15-5, 15-13, 16-14; in Durrës)
20.10.97 Moldavahidromash Chisinâu-Erzeni Shijak 3-2 (10-15, 15-7, 15-13, 12-15, 15-13)
2nd round:
30.11.97 Erzeni Shijak-Donaukraft Wien (Aut) 0-3 (6-15, 8-15, 7-15; in Durrës)
06.12.97 Donaukraft Wien-Erzeni Shijak 3-0 (15-4, 15-8, 15-1)

1998-99 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
16.10.98 Ha-po‘el Tivol Mate Asher (Isr)-Erzeni Shijak 3-0 (15-3, 15-4, 15-6)
18.10.98 Erzeni Shijak-Ha-po‘el Tivol Mate Asher 0-3 (3-15, 5-15, 3-15) (both matches in Israel)

1999-2000: Albanian Clubs didn't enrol

from 2000-01 (since this season: European Champions League) to date Albanian clubs didn't qualify

 

CEV CUP (1972-73/1999-2000: Cup Winners’ Cup; 2000-01/2006-07: Top Team Cup) Up

1990-91
1st round:
04.11.90 17 Nëntori Tiranë-Lausanne (Swi) 3-0 (17-15, 15-10, 15-6)
10.11.90 Lausanne-17 Nëntori Tiranë 3-0 (15-12, 15-13, 15-13; point-difference: 76-85)
eighth-final:
01.12.90 TSV Milberstofer München (Ger)-17 Nëntori Tiranë 3-0 (15-2 15-5 15-5)
09.12.90 17 Nëntori Tiranë-TSV Milberstofer München 1-3 (2-15, 14-16, 15-5, 8-15)

1991-92: Albanian Clubs didn't enrol

1992-93
1st round:
03.10.92 Zeljeznicar Osijek (Cro)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-3, 15-1, 15-2)
10.10.92 Dinamo Tiranë-Zeljeznicar Osijek 0-3 (6-15, 9-15, 10-15)

1993-94 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
bye
2nd round:
11.12.94 Partizani Tiranë-CS Chênois 1-3 (10-15, 3-15, 15-13, 9-15)
12.12.94 CS Chênois (Swi)-Partizani Tiranë 3-0 (15-5, 15-7, 15-13) (both matches in Chênois)

1994-95
1st round: bye
2nd round:
10.12 Partizani Tiranë-Tungsram Budapest (Hun) 0-3
(2-15 9-15 7-15)
11.12 Tungsram Budapest-Partizani Tiranë 3-0 (
15-13 15-3 15-4) (both matches in Budapest)

1995-96
1st round: Sportklub Tiranë-Buducnost Podgorica (Mon), Buducnost withdrew [thanks to Giovanni Nappi]
2nd round
:
03.12.95 Eczacibasi Istanbul (Tur)-Sportklub Tiranë 3-0 (15-6, 15-2, 15-6)
10.12.95 Sportklub Tiranë-Eczacibasi Istanbul 0-3 (6-15, 7-15, 4-15)

1996-97 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
19.10.96 Sportklub Tiranë-OK Kakanj (Bos) 3-0 (15-11, 15-9, 15-8)
20.10.96 OK Kakanj-Sportklub Tiranë 1-3 (9-15, 3-15, 12-15, 9-15) (both matches in Tiranë)
2nd round:
30.11.96 Sportklub Tiranë-OK Maribor (Svn) 0-3 (1-15 12-15 8-15)
01.12.96 OK Maribor-Sportklub Tiranë 3-0 (15-2 15-5 16-14) (both matches in Maribor)

1997-98
1st round:
16.10.97 Studenti Tiranë-Stredo Straseni (Mol) 0-3 (2-15, 8-15, 2-15)
18.10.97 Stredo Straseni-Studenti Tiranë 3-1 (15-6, 8-15, 15-8, 15-8) (both matches in Moldova)

1998-99 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
11.10.98 Partizani Tiranë-Fibrex Rifil Savinesti 0-3 (2-15, 4-15, 6-15)
17.10.98 Fibrex Rifil Savinesti (Rom)-Partizani Tiranë 3-0 (15-2, 15-1, 15-1)

1999-2000
1st round:
09.10.99 Studenti Tiranë-Sinpos Sarajevo (Bos) 3-0 (30-28, 25-18, 25-18)
10.10.99 Sinpos Sarajevo-Studenti Tiranë 2-3 (23-25, 26-24, 26-24, 28-30, 13-15) (both matches in Durrës)
2nd round:
04.11.99 Papiron-Medikémia Szeged (Hun)-Studenti Tiranë 3-0 (25-13, 25-12, 25-15)
05.11.99 Studenti Tiranë-Papiron-Medikémia Szeged 0-3 (9-25, 8-25, 17-25) (both matches in Szeged)

2000-01 (since this season: Top Teams Cup)
1st round:
21.10.00 Studenti Tiranë-Lokomotiv Kharkiv (Ukr) 0-3 (16-25, 14-25, 11-25)
22.10.00 Lokomotiv Kharkiv-Studenti Tiranë 3-0 (25-17, 25-13, 25-12) (both matches matches in Kharkiv)
---
1st round:
14.10.00 Teuta Durrës-Midia Novodari (Rom) 1-3 (21-23, 25-23, 16-25, 16-25)
21.10.00 Midia Novodari-Teuta Durrës 3-0 (25-17, 25-20, 25-17)

2001-02
1st round:
12.10.01 SC Espinho (Por)-Studenti Tiranë 3-0 (25-11, 25-14, 25-19)
14.10.01 Studenti Tiranë-SC Espinho 0-3 (14-25, 29-31, 20-25; both matches in Portugal)
---
1st round:
13.10.01 Jihostroj Ceské Budêjovice (Cze)-Teuta Durrës 3-0 (25-12, 25-14, 25-11)
14.10.01 Teuta Durrës-Jihostroj Ceské Budêjovice 0-3 (5-25, 17-25, 13-25; both matches in Czech Republic)

2002-03
Qualification tournament n. 2 (in Nafels, Switzerland)
08.11.02 Concordia Nafels (Swi)-Studenti Tiranë 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
09.11.02 Salonit Anhivo Kanal (Svn)-Studenti Tiranë 3-1 (25-15, 23-25, 25-14, 25-15)
10.11.02 Chance Ololena Voda (Cze)-Studenti Tiranë 3-0 (25-15, 25-12, 25-15)
Studenti: 4th
---
Qualification tournament n. 7 (in Tiranë)
08.11.02 Dinamo Tiranë-Kommunalnik Grodno (Blr) 0-3 (16-25, 19-25, 15-25)
09.11.02 Dinamo Tiranë-Chenois Genève (Swi) 0-3 (15-25, 12-25, 21-25)
10.11.02 Dinamo Tiranë-Metro Baku (Aze) 1-3 (24-26, 22-25, 21-25)
Dinamo: 4th

2003-04
Qualification tournament n. 5 (in Zagreb, Croatia)
24.10.03 Lase-R Riga (Lat)-Studenti Tiranë 3-0 (25-9, 25-19, 25-19)
25.10.03 Mladost Zagreb (Cro)-Studenti Tiranë 3-0 (25-16, 25-22, 25-18)
26.10.03 Studenti Tiranë-Shkëndija Tetovo (Mac) 3-0 (25-20, 25-18, 25-19)
Studenti: 3th
---
Qualification tournament n. 7 (in Anhovo Kanal, Slovenia)
24.10.03 Petrom Ploiesti (Rom)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-15, 25-17, 25-20)
25.10.03 Salonit Anhovo Kanal (Svn)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-14, 25-14, 25-20)
26.10.03 Azerneft Baku (Aze)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-14, 30-28, 25-20)
Dinamo: 4th

2004-05
Qualification Tournament n. 8 (in Tiranë)
22.10.04 Technopribor Mogilev (Blr)-Studenti Tiranë 3-2 (25-20, 22-25, 25-19, 21-25 15-8)
23.10.04 Studenti Tiranë-Azerneft Baku (Aze) 3-0 (25-13, 25-19, 25-19)
24.10.04 Ziraat Bankasi Ankara (Tur)-Studenti Tiranë 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)
Studenti: 3th

2005-06
Qualification Tournament n. 4 (in Pärnu, Estonia)
Studenti Tiranë withdr
ew from the competition
---
Qualification Tournament n. 6 (in Skopje, Macedonia)
07.10.05 Rabotnicki Fersped Skopje (Mac)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-12, 25-15, 25-13)
08.10.05 Nea Salamina Ammochostos (Cyb)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-14, 25-22, 25-16)
09.10.05 Azerneft Baku (Aze)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-21, 25-9, 25-15)
Sportklub: 4th

2006-07
Qualification Tournament n. 5 (in Rovaniemi, Finland)
15.12.06 Lase-R Riga (Lat)-Dinamo Tirane 3-1 (25-14, 20-25, 25-17, 25-18)
16.12.06 Perungan Pojat Rovaniemi (Fin)-Dinamo Tirane 3-0 (25-12, 25-18, 25-13)
17.12.06 Volley Gentofte (Den)-Dinamo Tirane 3-0 (25-20, 25-21, 25-8)
Dinamo: 4th

2007-08 (from this season: CEV Cup)/2008-09/2009-10/2010-11/2011-12: Albanian Clubs didn't enrol

 

CHALLENGE CUP (1980-81/2006-07: CEV Cup) Up

1993-94 [thanks to Giovanni Nappi]
2nd round
06.11.93 Galatasaray Istanbul (Tur)-Studenti Tiranë 3-0
(15-1, 15-3, 15-8)
0
8.11.93 Studenti Tiranë-Galatasaray Istanbul 1-3 (3-15, 5-15, 15-13, 2-15; both matches in Istanbul)

1994-95
1st round: 
Dauer Daugavpils (Lat)-Studenti Tirana, Studenti withdrew
2nd round
: Vigo SC Riga (Lat)-Dinamo Tiranë, Dinamo withdrew
 

1995-96
1st round: Erzeni Shijak-Buducnost Podgorica (Yug), Erzeni withdrew
---
Qualification tournament n. 6 (in Perttelin, Finland)
08.12.1995 Perttelin Peikot (Fin)-Olimpik Tiranë 3-0 (15-9, 15-3, 15-5)
09.12.1995 SCC Berlin (Ger)-Olimpik Tiranë 3-0 (15-5, 15-10, 15-8)
10.12.1995 Olimpik Tiranë-Moldavahidromash Chisinâu (Mol) 3-2 (13-15, 12-15, 15-10, 15-12, 15-12)
Dinamo: 3rd
---
Qualification tournament n. 6 (in Porto, Portugal)
08.12.95 Ha-po‘el Kfar Saba (Isr)-Studenti Tiranë 3-0 (15-11, 15-10, 15-9)
09.12.95
Castelo da Maia GC (Por)-Studenti Tiranë 3-0 (15-11, 15-8, 15-5)
10.12.95 Studenti Tiranë-Kilmarnock (Sco) 3-2 (5-15, 16
-14, 15-8, 13-15, 15-2)
Studenti: 3rd

1996-97
Qualification tournament n. 3 (in Nizhnevartovsk, Russia)
29.11.96 Samotlor Nizhnevartovsk (Rus)-Olimpik Tiranë 3-0
30.11.96 Banka Olimpija Ljubljana (Svn)-Olimpik Tiranë 3-0
01.12.96 Rentokil Zevenhuizen (Net)-Olimpik Tiranë 3-0
Olimpik: 4th

1997-98
1st round [thanks to Giovanni Nappi]:
01.11.97 EN Paralimni (Cyp)-Olimpik Tiranë 3-0 (15-12, 15-9, 15-7)
03.11.97 Olimpik Tiranë-EN Paralimni 3-1 (15-12, 9-15, 15-13, 15-13) (both matches in Cyprus)
---
Qualification tournament n. 11 (in Soria, Spain)
28.11.97 Caja Salamanca y Soria (Spa)-Studenti Tiranë 3-0 (15-1, 15-1, 15-2)
29.11.97 KuPS-Volley Kuopio (Fin)-Studenti Tiranë 3-0 (15-1, 15-3, 15-1)
30.11.97 Lokomotiv-Olwest Kharkiv (Ukr)-Studenti Tiranë 3-0 (15-2, 15-8, 15-9)
Studenti: 4th

1998-99
1st round:
10.10.98 Innsbrücker AC (Aut)-Teuta Durrës 3-0 (15-2, 15-6, 15-2)
11.10.98 Teuta Durrës-Innsbrücker AC 0-3 (7-15, 7-15, 12-15) (both matches in Innsbrück)
---
Qualification tournament n. 6 (in Mosjøen, Norway) [thanks to Giovanni Nappi]
04.12.98 Mosjøen VBK (Nor)-Partizani Tiranë 3-0 (15-4, 15-6, 15-4)
05.12.98 Panathinaikos Athens (Gre)-Partizani Tiranë 3-0 (15-7, 15-7, 15-12)
06.12.98 Montpellier UC (Fra)-Partizani Tiranë 3-0 (15-4, 15-5, 15-8)
Partizani: 4th
---
Qualification tournament n. 10 (in Brest,, Belarus)
Erzeni Shijak forfeited; in Qt10 there were: Dunaferr SE Dunaújváros (Hun), Iskra Odinstovo (Rus) and Zapadny Bug Brest (Blr)

1999-2000: Albanian Clubs didn't enrol

2000-01
1st round:
20.10.00 Tourcoing Lille Métropole (Fra)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-19, 25-14, 25-17)
21.10.00 Dinamo Tiranë-Tourcoing Lille Métropole 0-3 (16-25, 18-25, 16-25) (both matches in France)
---
Qualification tournament n. 8 (in Salo, Finland)
24.11.00 Viesti-Trolley Salo (Fin)-Studenti Tiranë 3-0 (25-11, 25-17, 25-10)
25.11.00 Milicionar Belgrade (Yug)-Studenti Tiranë 3-0  (25-16, 25-14, 25-14)
26.11.00 GVK-Ruor Gomel (Blr)-Studenti Tiranë 3-0  (25-21, 25-15, 25-16)
Studenti: 4th
---
Qualification tournament n. 9 (in Istanbul, Turkey)
01.12.00 Galatasaray Istanbul (Tur)-Teuta Durrës 3-0  (25-14, 25-13, 25-16)
02.12.00 Stade Poitevin Poitiers (Fra)-Teuta Durrës 3-0  (25-11, 25-11, 25-17)
03.12.00 Holte IF (Den)-Teuta Durrës 3-0  (25-16, 25-21, 25-13)
Teuta: 4th

2001-02
1st round:
10.11.01 Studenti Tiranë-Lirija Zerovjane (Mac) 3-1 (25-18, 19-25, 25-15, 25-17)
11.11.01 Lirija Zerovjane-Studenti Tiranë 0-3 (15-25, 18-25, 18-25; both matches in Tiranë)
Qualification tournament n. 10 (in Jaroslav, Russia)
07.12.01 Neftianik Jaroslav (Rus)-Studenti Tiranë 3-0 (25-10, 25-13, 25-9)
08.12.01 Jastrzebie Borynia (Pol)-Studenti Tiranë 3-0 (25-21, 25-22, 25-16)
09.12.01 Panathinaikos Athens (Gre)-Studenti Tiranë 3-0 (25-22, 25-11, 25-15)
Studenti: 4th
---
1st round:
10.11.01 Nacional Funchal (Por)-Teuta Durrës 3-0 (25-16, 25-14, 25-14)
11.11.01 Teuta Durrës-Nacional Funchal 0-3 (18-25, 22-25, 17-25; both matches in Portugal)

2002-03: Albanian Clubs didn't enrol

2003-04
Qualification tournament n. 12 (in Durrës)
07.11.03 Markokhim Mariupol (Ukr)-Teuta Durrës 3-0 (25-5, 25-12, 25-8)
08.11.03 OK Varazdin (Cro)-Teuta Durrës 3-0 (25-18, 25-23, 25-12)
09.11.03 Marek Union Ivkoni Dupnica (Bul)-Teuta Durrës 3-0 (25-11, 25-19, 25-10)
Teuta: 4th

2004-05/2005-06: Albanian Clubs didn't enrol

2006-07
Qualification tournament n. 8 (in Liberec, Czech Republic)
05.01.07 Napredak Odzak (Bos)-Teuta Durrës 3-0 (25-21, 25-21, 25-19)
06.01.07 Dukla Liberec (Cze)-Teuta Durrës 3-0 (25-7, 25-15, 25-12)
07.01.07 OK Maribor (Svn)-Teuta Durrës 3-1 (25-20, 25-17, 23-25, 25-14)
Teuta: 4th

2007-08 (since this season: Challenge Cup)
1st round:
30.09.07 Halkbank Ankara (Tur)-Teuta Durrës 3-0 (25-13, 25-17, 25-14)
06.10.07 Teuta Durrës-Halkbank Ankara 0-3 (18-25, 17-25, 14-25)

2008-09: Albanian Clubs didn't enrol

2009-10
2nd round
02.12.09 Studenti Tirana-Stade Poitevin Poitiers (Fra) 0-3 (20-25, 15-25, 20-25)
09.12.09 Stade Poitevin Poitiers-Studenti Tirana 3-0 (25-16, 25-15, 25-18)

2010-11
1st round
23.10.10 Studenti Tirana-CVC Gabrovo (Bul) 0-3 (19-25 17-25 15-25)
24.10.10 CVC Gabrovo-Studenti Tirana 3-0 (25-18, 25-18, 25-20; both games at Gabrovo)

2011-12
2nd round
14.12.11 Galatasaray Istanbul (Tur)-Teuta Durrës 3-0 (25-11 25-13 25-17)
21.12.11 Teuta Durrës-Galatasaray Istanbul 0-3 (13-25, 15-25, 14-25)

 

BALKAN VOLLEYBALL ASSOCIATION CUP Up

2008
Group A (in Strumica, Macedonia)
19.09 Buyuksehir Istanbul (Tur)-Teuta Durrës 3-0 (25-20, 25-21, 25-19)
20.09 VC Gio Strumica (Mac)-Teuta Durrës 3:2 (20:25, 23:25, 25:19, 25:22, 17:15)
Teuta: 3rd in Group: Buyuksehir Istanbul won BVA Cup

 

CLUBS (women)
Champions League
CEV Cup
Challenge Cup

 

CHAMPIONS LEAGUE (1960-61/1999-2000: Champion Clubs’ Cup; 2000-01/2007-08: European Champions League) Up

1968-69
1st round: 17 Nëntori Tiranë-Fenerbahçe istanbul (Tur), Fenerbahçe withdrew
eighth-final: 17 Nëntori Tiranë-Rapid Bucharest (Rom) 0-3 0-3

1969-70
eighth-final: 17 Nëntori Tiranë-Fenerbahçe istanbul (Tur) 3-0 3-2
quarter-final: 17 Nentori withdrew in favour of Fenerbahçe to avoid playing vs. CSKA Moscow (USSR)

1970-71/1977-78: Albanian Clubs didn't enrol

1978-79
1st round: Post SV Vienna (Aus)-Dinamo Tiranë, Post SV withdrew
eighth-final:
09.12.78 Slavia Bratislava (Cze)-Dinamo Tiranë 1-3 (13-15 8-15 15-13 7-15)
16.12.78 Dinamo Tiranë-Slavia Bratislava 1-3 (9-15, 16-14, 9-15, 9-15; point-difference: 101-102)
Slavia Bratislava won Cup Winners’ Cup in 1975-76

1979-80: FINALISTS
eighth-final
08.12.79 SV Schwerte (FRGer)-Dinamo Tiranë 1-3 (15-8, 7-15, 13-15, 9-15; in Meinerzhagen)
15.12.79 Dinamo Tiranë-SV Schwerte 3-0 (15-6, 15-3, 15-11)
quarter-final
09.02.80 2000Uno Bari (Ita)-Dinamo Tiranë 3-1 (17-15, 15-7, 9-15, 15-9)
16.02.80 Dinamo Tiranë-2000Uno Bari 3-0 (15-9, 15-5, 15-1)
final group (in Jicín, Czechoslovakia)
07.03.80 Ruda Hvezda Bratislava (Cze)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-3, 15-4)
08.03.80 Dinamo Tiranë-NIM/SE Budapest (Hun) 3-0 (15-11, 15-13, 15-12)
09.03.80 Eczacibasi Istanbul (Tur)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-2, 15-13, 15-8)
Class.: 1st Ruda Hvezda p. 6 (9-0) (already winners in 1975-76, and Cup Winners’ Cup in 1978-79), 2nd Eczacibasi p. 4 (3-6; points: 97-113), 3rd NIM/SE p. 4 (3-6; p. 105-127) (winners in 1972-73), 4th Dinamo p. 4 (3-6; p. 82-126); Dinamo in the fourth place only for the point-difference!!!

Dinamo: Tatjana Aliko, Eva Duni, Lulëzime Duka, Emona Gripshi, Eva Kavaja, Mimoza Ibrahimi, Irini Iftiu, Fatmira Podgorica, Flora Pushaj, Ela Tase, Silva Turdiu; trainers: Kreshnik Tartari, Ilir Cirinaku

1980-81: SEMIFINALISTS
eighth-final:
13.12.80 Dinamo Tiranë-Uni Basel (Swi) 3-0 (15-7, 15-5, 15-11)
20.12.80 Uni Basel-Dinamo Tiranë 0-3 (5-15, 6-15, 2-15)
quarter-final:
10.01.81 Dinamo Tiranë-SC Traktor Schwerin (GerDR) 2-3 (15-9, 11-15, 10-15, 15-6, 6-15)
18.01.81 SC Traktor Schwerin-Dinamo Tiranë 3-0 (15-5, 15-5,15-3)
note: SC Traktor Schwerin, winners of Champions Clubs’ Cup 1977-78 and Cup Winners’ Cup 1974-75

1981-82
eighth-final:
12.12.81 SV Lohhof (FRGer)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-6, 15-12, 15-11)
19.12.81 Dinamo Tiranë-SV Lohhof 3-0 (15-5, 15-12, 15-3; point-difference: 74-65 for Dinamo) (*)
(*): CEV didn’t send a second international referee in the Tiranë match, but permitted a second Albanian one (as always in Albanian home matches). CEV accepted Lohhof complaint after 10 days and not only 48 hours (art. 10 of CEV regulations), and it asked Albanian Volleyball Federation that Dinamo played a third match in a neutral Country. AVF refused to do it, and Dinamo Tiranë unfairly eliminated. Lohhof wasn’t Federal German Champion 1980-81, and it had no right to play in Champion Clubs’ Cup 1981-82, according to art. 1.3 of CEV regulations. USC Münster was German Champion, see: «Suddeutsche Zeitung», April 6th, 1981; SV Lohhof won CEV Cup in 1980-81. Read here in Italian language.

1982-83: SEMIFINALISTS
1st round: SC ÖMV Blau-Gelb Vienna (Aut)-Dinamo Tiranë, SC ÖMV Blau-Gelb withdrew
eighth-final:
04.12.82 Dinamo Tiranë-Eczacibasi Istabul (Tur) 3-0 (15-4, 15-3, 15-1)
12.12.82 Eczacibasi Istabul-Dinamo Tiranë 0-3 (12-15, 14-16, 8-15)
quarter-final:
12.01.83 Dinamo Tiranë-Vasas Izzó Budapest (Hun) 1-3 (15-13, 4-15, 8-15, 7-15)
19.01.83 Vasas Izzó Budapest-Dinamo Tiranë 3-0 (15-4, 15-3, 15-6)
Vasas Izzó Budapest won Cup Winners’ Cup 1979-80 and 1980-81

1983-84
eighth-final:
03.12.83 SC Traktor Schwerin (GerDR)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-11, 15-11, 15-6)
10.12.83 Dinamo Tiranë-SC Traktor Schwerin 1-3 (15-13, 10-15, 10-15, 10-15)
SC Traktor Schwerin won Cup Winners’ Cup in 1974-75 and Champion Clubs’ Cup in 1977-78

1984-85
1st round: APOEL Limassol (Cyp)-Dinamo Tiranë, APOEL withdrew
eighth-final:
01.12.84 Olimpia Ravenna (Ita)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-10, 20-18, 15-2)
08.12.84 Dinamo Tiranë-Olimpia Ravenna 3-1 (9-15, 15-7, 15-12, 15-5)

1985-86
1st round:
03.11.85 Czarni Slupsk (Pol)-Skënderbeu Korçë 3-0 (15-1, 15-1, 15-9)
09.11.85 Skënderbeu Korçë-Czarni Slupsk 3-1 (9-15, 15-9, 15-5, 15-3)

1986-87/1987-88: Albanian Clubs didn't enrol

1988-89
1st round:
06.11.88 Dinamo Tiranë-Universitatea Craiova (Rom) 0-3 (12-15, 13-15, 12-15)
13.11.88 Universitatea Craiova-Dinamo Tiranë 3-0 (15-10, 15-1, 15-5)

1989-90: BRONZE MEDAL
1st round:
05.11.89 Stal Bielsko-Biala (Pol)-Dinamo Tiranë 1-3 (14-16, 12-15, 15-9, 8-15)
12.11.89 Dinamo Tiranë-Stal Bielsko-Biala 3-2 (9-15, 15-10, 15-12, 12-15, 15-9)
eighth-final:
02.12.89 Dynamo Berlin (GerDR)-Dinamo Tiranë 3-1 (10-15, 15-11, 15-13, 15-7)
10.12.89 Dinamo Tiranë-Dynamo Berlin 3-0 (15-8, 15-10, 15-9)
Dynamo Berlin won Cup Winners’ Cup in 1977-78, 1983-84 and 1984-95
quarter-final:
18.01.90 Dinamo Tiranë-Dinamo Bucharest (Rom) 3-1 (15-6, 10-15, 15-9, 15-4)
25.01.90 Dinamo Bucharest-Dinamo Tiranë 3-1 (15-12, 13-15, 15-7, 15-9; point-difference: 98-92)
final group (in Forlì, Italy)
23.02.90 Uralochka Sverdlovsk (USSR)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-3, 15-7, 15-3)
Uralochka Sverdlovsk won Champion Clubs’ Cup in 1980-81, 1981-82, 1982-83, 1986-87 and 1988-89; Cup Winners’ Cup in 1985-86
24.02.90 Olimpia Ravenna (Ita)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-3, 15-2, 15-7)
Teodora Ravenna won Champion Clubs’ Cup in 1987-88
25.02.90 Dinamo Tiranë-Racing Paris (Fra) 3-1 (15-11, 3-15, 16-14, 15-5)
Class.: 1st Uralochka p. 6, 2nd Teodora p. 5, 3rd Dinamo p. 4, 4th Racing p. 3
Dinamo: Agi Babuli, Merita Berisha, Alketa Doçi (first in 65 point as Soviet Smirnova), Mimoza Ibrahimi, Gentiana Kambo, Dorina Nishku, Jorgjeta Qirici, Ela Tase, Ogerta Tola, Majlinda Xhufi; trainers: Kreshnik Tartari, Eva Kavaja

1990-91: SEMIFINALIST
eighth-final:
01.12.90 Královopolská Brno (Cze)-Dinamo Tiranë 3-1 (15-7, 13-15, 15-9, 15-9)
08.12.90 Dinamo Tiranë-Královopolská Brno 3-0 (15-6, 15-6, 15-13; in Durrës)
quarter-final:
16.01.91 Avero Os Sneek (Net)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-7, 15-8)
23.01.91 Dinamo Tiranë-Avero Os Sneek 1-3 (15-10, 4-15, 12-15, 4-15)

1991-92
eighth-final:
08.12.91 Dinamo Tiranë-CJD Feuerbach Stuttgart (Ger) 0-3 (8-15, 2-15, 7-15)
15.12.91 CJD Feuerbach Stuttgart-Dinamo Tiranë 3-0 (15-7, 15-12, 15-5)

1992-93
2nd round:
14.12.92 Post SV Vienna (Aus)-Sportklub Tiranë (former 17 Nëntori) 3-0 (15-5, 15-3, 15-0)
15.12.92 Sportklub Tiranë-Post SV Vienna 0-3 (4-15, 3-15, 2-15; both matches in Vienna)

1993-94 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
06.11.93
Centgrostal Palac Bydgoszcz (Pol)-Lushnja 3-0 (15-6, 15-9, 15-6)
07.11.93 Lushnja-Centgrostal Palac Bydgoszcz 0
-3 (8-15, 6-15, 11-15; both matches in Bydgoszcz)

1994-95 [thanks to Giovanni Nappi]
1st round:
05.12.1994 Sportklub Tiranë-Makedonija Strumica (Mac) 3-0 (15-7,15-1, 15-8; in Durrës)
1
2.12.1994 Makedonija Strumica-Sportklub Tiranë 3-1 (17-15, 15-13, 6-15, 15-10)
2nd round: OK Celje (Svn)-Sportklub Tiranë, Celje withdrew
eighth-final:
17.01.1995 Latte Rugiada Matera (Ita)-Sportklub Tiranë 3-0 (15-0, 15-1, 15-7; in Bisceglie, Italy)
18.01.1995 Sportklub Tiranë
-Latte Rugiada Matera 0-3 (4-15, 5-15, 5-15; in San Severo, Italy)

1995-96
2nd round:
08.12.95 Olimpik Tiranë (former Dinamo)-Vrilission Athens (Gre) 0-3 (2-15, 7-15, 3-15)
10.12.95 Vrilission Athens-Olimpik Tiranë 3-0 (15-1, 15-13, 15-7) (both matches in Athens)

1996-97: Albanian Clubs didn't enrol

1997-98
1st round:
11.10.97 Erzeni Shijak-Moldavgidromash Chișinău (Mld) 3-0 (15-4, 15-13, 16-14)
18.10.97 Moldavgidromash Chișinău-Erzeni Shijak 3-2 (10-15, 15-7, 15-13, 12-15, 15-13)
2nd round:
30.11.97 Erzeni Shijak-Donaukraft Vienna (Aut) 0-3 (6-15, 8-15, 7-15)
06.12.97 Donaukraft Vienna-Erzeni Shijak 3-0 (15-4-, 15-8, 15-1) 

1998-99: Albanian Clubs didn't enrol

1999-2000
1st round:
09.10.99 OK & FCL Lukavac (Bos)-Teuta Durrës 0-3 (19-25, 19-25, 17-25)
10.10.99 Teuta Durrës-OK & FCL Lukavac 3-1 (25-23, 25-7, 24-26, 25-19) (both matches in Lukavac)
2nd round:
27.11.99 Slavia UKAj Ozap Bratislava (Svk)-Teuta Durrës 3-0 (25-8, 25-7, 25-16)
28.11.99 Teuta Durrës-Slavia UKAj Ozap Bratislava 0-3 (14-25, 11-25, 17-25) (both matches in Bratislava)

from 2000-01 (since this season: European Champions League) to date Albanian clubs didn't qualified

 

CEV CUP (1972-73/1999-2000: Cup Winners’ Cup; 2000-01/2006-07: Top Team Cup) Up

1986-87: FINALISTS
1st round:
02.11.86 Dinamo Tiranë-Olympiakos Nicosia (Cyp) 3-0 (15-1, 15-0, 15-1; in Vlorë)
09.11.86 Olympiakos Nicosia-Dinamo Tiranë 0-3 (2-15, 0-15, 3-15)
eighth-final:
06.12.86 Dinamo Tiranë-Uni Lausanne (Swi) 3-0 (15-5, 15-7, 15-6)
13.12.86 Uni Lausanne-Dinamo Tiranë 0-3 (3-15, 6-15, 11-15)
quarter-final:
14.01.87 Mladost Zagreb (Yug)-Dinamo Tiranë 0-3 (7-15, 7-15, 12-15)
21.01.87 Dinamo Tiranë-Mladost Zagreb 3-1 (15-5, 9-15, 15-12, 15-8)
final group
Dinamo forfeited to escape playing vs. Soviet club Kommunalnik Minsk
Dinamo: Agi Babuli, Merita Berisha, S. Budo, Alketa Doçi, Lulëzime Duka, Mimoza Ibrahimi, E. Koja, Dorina Nishku, Jorgjeta Qirici, Ela Tase, Fausta Toska, Majlinda Xhufi; trainers: Kreshnik Tartari, Eva Kavaja

1987-88/1988-89/1989-90: Albanian Clubs didn't enrol

1990-91
1st round:
02.11.90 Skënderbeu Korçë-Eczacibasi Istanbul (Tur) 1-3 (15-5, 14-16, 14-16, 4-15)
09.11.90 Eczacibasi Istanbul-Skënderbeu Korçë 3-0 (15-1, 15-8, 15-6)

1991-92: Albanian Clubs didn't enrol

1992-93
1st round:
03.10.92 Ha-po‘el Bat Yam (Isr)-Teuta Durrës 2-3 (7-15, 15-10, 9-15, 15-12, 10-15)
10.10.92 Teuta Durrës-Ha-po‘el Bat Yam 3-0 (15-3, 15-6, 15-5)
2nd round:
08.11.92 Panellinios Athens (Gre)-Teuta Durrës 0-3 (9-15, 9-15, 8-15)
15.11.92 Teuta Durrës-Panellinios Athens 3-2 (15-3, 14-16, 14-16, 15-7, 16-14)
eighth-final:
05.12.92 Teuta Durrës-Vasas Budapest (Hun) 0-3 (3-15, 7-15, 13-15)
12.12.92 Vasas Budapest-Teuta Durrës 3-0 (15-6, 15-8, 16-14)

1993-94
2nd round:
04.12.93 MOK Rijeka (Cro)-Elbasani 3-0 (15-9, 15-10, 15-2)
06.12.93 Elbasani-MOK Rijeka 3-2 (9-15, 15-12, 5-15, 15-4, 15-13) (both matches in Rijeka)

1994-95
2nd round:
08.12 CSKA Moscow (Rus)-Dinamo Tiranë 3-0 (15-13,15-6,15-9; in San Benedetto del Tronto, Italy)
10.12 Dinamo Tiranë-CSKA Moscow 0-3 (9-15,7-15,8-15; in Ancona, Italy)

1995-96
2nd round: Gomeldrav Gomel (Blr)-Lushnja, Lushnja withdrew for vicissitudes during journey to Belarus

1996-97
2nd round:
30.11.96 Augusto Kalisz (Pol)-Olimpik Tiranë (former Dinamo) 3-0 (15-1 15-7 15-0)
01.12.96 Olimpik Tiranë-Augusto Kalisz 0-3 (1-15 8-15 1-15) (both matches in Poland)

1997-98/1998-99: Albanian Clubs didn't enrol [thanks to Giovanni Nappi]

1999-2000
2nd round:
27.11.99 HOK Kastela Split (Cro)-Partizani Tiranë 3-0 (25-5, 25-12, 25-7)
28.11.99 Partizani Tiranë-HOK Kastela Split 0-3 (12-25, 10-25, 7-25) (both matches in Croatia)

2000-01 (since this season: Top Team Cup)
Pool 7
06.12.00 ASPTT Mulhouse (Fra)-Teuta Durrës 3-0 (25-8, 25-6, 25-21)
13.12.00 Teuta Durrës-Apollon Limassol (Cyp) 3-0 (25-7, 25-10, 25-19)
20.12.01 Isola Tongeren (Bel)-Teuta Durrës 3-0 (25-18, 25-18, 25-20)
10.01.01 Teuta Durrës-Isola Tongeren (Bel) 0-3 (17-25, 19-25, 19-25)
16.01.01 Apollon Limassol (Cyp)-Teuta Durrës 1-3 (25-19, 9-25, 17-25, 14-25)
23.01.01 Teuta Durrës-ASPTT Mulhouse (Fra) 0-3 (18-25, 22-25, 16-25)
Teuta: 3rd

2001-02
1st round:
07.10.01 Fortis Herentals (Bel)-Teuta Durrës 3-0 (25-10, 25-12, 25-22)
08.10.01 Teuta Durrës-Fortis Herentals 0-3 (19-25, 14-25, 18-25; both matches in Belgium)

2002-03
Qualification tournament n. 1 (in Durrës)
08.11.02 DHG Odense (Den)-Polo Kalesija (Bos) 3-1 (23-25, 28-26, 25-16, 25-18)
09.11.02 Teuta Durrës-Polo Kalesija (Bos) 2-3 (22-25, 25-21, 25-16, 14-25, 14-16)
10.11.02 Teuta Durrës-DHG Odense (Den) 3-0 (25-23, 25-20, 25-14)
Wüstenrot Salzburg (Aut) withdrew from the competition
Teuta: 1st (qualified to League phase)
League Phase
Pool 4
04.12.02 RC Villebon 91 (Fra)-Teuta Durrës 3-0 (25-13, 25-15, 25-13)
12.12.02 Teuta Durrës-Nova KBM Branik Maribor (Svn) 0-3 (18-25, 19-25, 11-25)
18.12.02 Asterix Kieldrecht (Bel)-Teuta Durrës 3-0 (25-9, 25-7, 25-9)
08.01.03 Teuta Durrës-Asterix Kieldrecht (Bel) 0-3 (12-25, 20-25, 6-25)
15.01.03 Nova KBM Branik Maribor (Svn)-Teuta Durrës 3-0 (25-15, 25-13, 25-19)
21.01.03 Teuta Durrës-RC Villebon 91 (Fra) 0-3 (17-25, 14-25, 16-25)
Teuta: 4th (among first 16 in Top Teams Cup)
---
Qualification tournament n. 2 (in Lichtenvoorde, Netherlands)
08.11.02 Longa ’59 Lichtenvoorde (Net)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-20, 25-20, 25-12)
09.11.02 Dinamo Tiranë-HIT Nova Gorica (Svn) 3-0 (25-23, 25-19, 25-23)
10.11.02 Panellinios Athens (Gre)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-21, 25-12, 25-13)
Dinamo: 4th

2003-04
Qualification tournament n. 4 (in Tiranë)
24.10.03 Studenti Tiranë-Apollon Limassol (Cyp) 3-0 (25-15, 25-14, 25-17)
25.10.03 Unic Piatra Neamt (Rom)-Studenti Tiranë 3-2 (25-16, 25-12, 20-25, 17-25, 15-13)
26.10.03 Castelo da Maia GC (Por)-Studenti Tiranë 3-1 (27-25, 25-16, 23-25, 26-24)
Studenti: 3th

2004-05
Qualification tournament n. 8 (in Moscow, Russia)
22.10.04 Dinamo Moscow (Rus)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-14, 25-14, 25-16)
23.10.04 Eczacibasi Istanbul (Tur)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-12, 25-12, 25-13)
24.10.04 Belbusinessbank Minsk (Blr)-Dinamo Tiranë 3-0 (25-19, 25-14, 25-17)
Dinamo T.: 4th

2005-06
Qualification tournament n. 7 (in Zürich, Switzerland)
07.10.05 Panathinaikos Athens (Gre)-Minatori Rrëshen 3-0 (25-10, 25-12, 25-10)
08.10.05 Voléro Zürich (Swi)-Minatori Rrëshen 3-0 (25-10, 25-13, 25-15)
09.10.05 Vanajan Hämeenlinna (Fin)-Minatori Rrëshen 3-0 (25-14, 25-13, 25-22)
Minatori: 4th

2006-07
Qualification tournament n. 1 (in Engelholm, Sweden)
15.12.06 Engelholm VK (Swe)-Teuta Durrës 3-2 (16-25, 25-23, 21-25, 25-20, 18-16)
16.12.06 AO Markopoulo (Gre)-Teuta Durrës 3-0
(25-18, 25-10, 25-16)
17.12.06 Slavia UK SLSP Bratislava (Svk)-Teuta Durrës 3-0
(25-21, 25-16, 25-18)
Teuta: 4th

2007-08 (since this season CEV Cup)/2008-09/2009-10: Albanian Clubs didn’t enrol

2010-11
sixteenth-final
08.12.10 Universiteti “Marin Barleti” Volejboll Tiranë-Volley Koniz (Sui) 0-3 (20-25, 12-25, 12-25)
15.12.10 Volley Koniz-Universiteti “Marin Barleti” Volejboll Tiranë 3-0 (25-9, 25-12, 25-14)

2011-12: Albanian Clubs didn’t enrol

 

CHALLENGE CUP (1980-81/2006-07: CEV Cup) Up

1994-95
1st round:
05.11.94 Elbasani-CV Albacete (Spa) 0-3 (2-15, 5-15, 7-15)
08.11.94 CV Albacete-Elbasani 3-0 (15-4, 15-9, 15-9; both matches in Albacete)

1995-96
Qualification tournament n. 6 (in Tiranë)
08.12.95 Vasama Vasaan (Fin)-Sportklub Tiranë 3-0 (15-5, 15-1, 15-7)
09.12.95 CV Albacete (Spa)-Sportklub Tiranë 3-0 (15-8, 15-3, 15-3)
10.12.95 Sportklub Tiranë-Klimacommerce Bled (Svn) 3-0 (15-0, 15-0, 15-0) 
Sportklub: 3rd
---
Qualification tournament n. 12 (in Salonika, Greece)
08.12.95 Filathlitikos Salonika (Gre)-Elbasani 3-0 (15-3, 15-7, 15-5)
09.12.95 BSE-CSM Budapest (Hun)-Elbasani 3-0 (15-7, 15-7, 15-4)
10.12.95 Infond Branik Maribor (Svn)-Elbasani 3-0 (15-7, 15-2, 15-9)
Elbasani: 4th

1996-97
Qualification tournament n. 5 (in Novo Mesto, Slovenia)
29.11.96 Panathinaikos Athens (Gre)-Teuta Durrës 3-0
30.11.96 TPV Novo Mesto (Svn)-Teuta Durrës 3-0
01.12.96 Teuta Durrës-VC Mamer (Lux) 3-0
Teuta: 3rd
---
Qualification tournament n. 6 (in Cheseaux, Switzerland)
29.11.96 Filathlitikos Salonika (Gre)-Elbasani 3-1
30.11.96 VBC Cheseaux (Swi)-Elbasani 3-1
01.12.96 Poštar Zrenjanin (Yug)-Elbasani 3-0
Elbasan: 4th

1997-98
Qualification tournament n. 1 (in Gent, Belgium)
28.11.97 Filathlitikos Salonika (Gre)-Sportklub Tiranë 3-0
29.11.97 HOK Kastela Split (Cro)-Sportklub Tiranë 3-0
30.11.97 VDK Gent (Bel)-Sportklub Tiranë 3-0
Sportklub: 4th
---
Qualification tournament n. 8 (in Osijek, Croatia)
28.11.97 Dinamo-Jenestra Odesa (Rus)-Teuta Durrës 3-0
29.11.97 ABC Promet Osijek (Cro)-Teuta Durrës 3-0
30.11.97 Haakkiryatim Kiryat Haim (Isr)-Teuta Durrës 3-1
Teuta: 4th

1998-99 [thanks to Giovanni Nappi]
Qualification tournament n. 6 (in Tuzla, Bosnia-Herzegovina)
27.11.98 Zmaj od Bosne Tuzla (Bos)-Studenti Tiranë 0-3 (11-15, 5-15, 4-15)
28.11.98 Dacia ULPS Pitesti (Rom)-Studenti Tiranë 3-0 (15-10, 15-0, 15-4)
Studenti: 2nd
---
Qualification tournament n. 12 (in Zilina, Slovakia
)
27.11.98 Klepp VBL (Nor)-Teuta Durrës 3-1 (15-6, 14-16, 15-12, 15-4)
28.11.98 Slavia ZU Zilina (Svk)-Teuta Durrës 3-0 (15-3, 15-0, 15-3)
29.11.98 Dinamo-Jenestra Odesa (Rus)-Teuta Durrës 3-0 (15-1, 15-10, 15-0)
Teuta: 4th

1999-2000
Qualification tournament n. 4 (in Athens, Greece)
26.11.99 Panellinios Athens (Gre)-Studenti Tiranë 3-0 (25-8, 25-15, 25-12)
27.11.99 Kalbo Dimeks Šumen (Bul)-Studenti Tiranë 3-0  (25-12, 25-13, 25-21)
28.11.99 Universitatea Craiova (Rom)-Studenti Tiranë 3-0  (25-20, 25-22, 25-23)
Studenti: 4th

2000-01
Qualification tournament n. 8 (in Bucharest, Romania)
24.11.00 Belbusinessbank Minsk (Blr)-Dinamo Tiranë 3-0  (25-21, 25-12, 25-22)
25.11.00 Dinamo Bucharest (Rom)-Dinamo Tiranë 3-0  (25-14, 25-11, 25-11)
26.11.00 Dinamo Tiranë-Volley 80 Petange (Lux) 3-0  (25-12, 26-24, 25-15)
Dinamo: 3rd

2001-02
1st round:
10.11.01 Kanti Schaffausen (Swi)-Teuta Durrës 3-0 (25-16, 25-8, 25-20)
11.11.01 Teuta Durrës-Kanti Schaffausen
3-2 (25-19, 25-22, 12-25, 23-25, 15-9; both matches in Switzerland)
---
Qualification tournament n. 11 (in Bacâu, Romania)
07.12.01 Sportklub Tiranë-Apollon Limassol (Cyp) 3-0 (then 0-3 for disqualification)
08.12.01 Universitatea Amici Bacâu (Rom)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-11, 25-17, 25-14)
09.12.01 Speks-R Rîga (Lva)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-14, 25-22, 25-13)
Sportklub: 4th

from 2002-03 to 2006-07: Albanian Clubs didn't enrol

2007-08 (since this season: Challenge Cup)
1st round:
24.11.07 AEL Limassol (Cyp)-Teuta Durrës 3-2 (25-16, 18-25, 28-26, 24-26, 15-5)
01.12.07 Teuta Durrës-AEL Limassol 2-3 (20-25, 18-25, 25-18, 25-18, 13-15)

2008-09
2nd round:
05.11.08 HIT Nova Gorica (Svn)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-20, 25-11, 25-15)
12.11.08 Sportklub Tiranë-HIT Nova Gorica 0-3 (19-25, 22-25, 18-25)

2009-10
1st  round
17.10.09 Volley Koniz (Sui)-Sportklub Tiranë 3-0 (25-18, 25-18, 25-15)
24.10.09 Sportklub Tiranë-Volley Koniz 0-3 (14-25,18-25,11-25)

2010-11
sixteenth-final
06.01.11 Sportklub Tiranë-Slavia Bratislava (Cze) 0-3 (20-25 22-25 17-25)
11.01.11
Slavia Bratislava-Sportklub Tiranë 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 26-24)

2011-12: Albanian Clubs didn't enrol

 

FRIENDLY INTERNATIONAL CLUBS TOURNAMENTS

1990

Women Friendly match in Athens
21.10 Panathinaikos Athens-Dinamo Tiranë 0-3

1991

International Women Tournament of Bari (Italy)
Semifinal
25.05 Asso Vini Bari-Dinamo Tiranë 2-3
Final
26.05 Italy Youth-Dinamo Tiranë 0-3 (8-15, 7-15, 7-15)
Dinamo: WINNERS

1992

IV International Women Tournament of Partinico (Italy)
Semifinal
29.12 KIW Agrigento (Ita)-Sportklub Tiranë 1-3
Final
30.12 Alias Palermo (Ita)-Sportklub Tiranë 3-0 (15-11, 15-12, 15-13)
Sportklub: SILVER MEDAL

 

NATIONAL CHAMPIONSHIPS AND CUPS

Season
Championships (M) Cups (M) Championships (W) Cups (W)

1946

Ylli i Kuq Durrës (Lok.) - 17 Nëntori -

1947

17 Nëntori - Vllaznia Shkodër -

1948

17 Nëntori - 17 Nëntori -

1949

17 Nëntori - Durrësi (Lok.) -

1950

Partizani - Tirana (17 Nën.) -

1951

Puna Durrës (Lok.) - Puna Tiranë (17 Nën.) -

1952

Partizani - Puna Tiranë -

1953

Partizani - Studenti Tiranë -

1954

Partizani Partizani Partizani Partizani

1955

Partizani - Puna Tiranë -

1956

Dinamo Dinamo Studenti Korçë (Skë.) Skënderbeu Korçë

1957

Spartaku Tiranë (17 N.) Spartaku Tiranë Puna Shkodër (Vll.) Puna Tiranë

1958

Partizani 17 Nëntori Skënderbeu Korçë -

1959

Partizani - 17 Nëntori -

1960

Partizani Partizani Vllaznia Shkodër 17 Nëntori

1961

Partizani Dinamo 17 Nëntori 17 Nëntori

1962

Partizani Dinamo 17 Nëntori Vllaznia Shkodër

1963

Lokomotiva Durrës Partizani 17 Nëntori Vllaznia Shkodër

1964

Dinamo 17 Nëntori 17 Nëntori Vllaznia Shkodër

1965

Dinamo Dinamo Flamurtari Vlorë 17 Nëntori

1966

Dinamo Dajti Tiranë 17 Nëntori 17 Nëntori

1967

Dinamo Dinamo 17 Nëntori 17 Nëntori

1968

changes season to 68-69 Dinamo changes season to 68-69 17 Nëntori

1968-69

Dinamo Vllaznia Shkodër 17 Nëntori Studenti Tiranë

1969-70

Dinamo Vllaznia Shkodër Studenti Tiranë Studenti Tiranë

1970-71

Dinamo Partizani Studenti Tiranë Skënderbeu Korçë

1971-72

Dinamo Dinamo Skënderbeu Korçë Skënderbeu Korçë

1972-73

Partizani Vllaznia Shkodër Skënderbeu Korçë Skënderbeu Korçë

1973-74

Dinamo Partizani Dinamo Dinamo

1974-75

Dinamo Dinamo Dinamo Skënderbeu Korçë

1975-76

Partizani Dinamo Dinamo Skënderbeu Korçë

1976-77

Dinamo Partizani Dinamo Dinamo

1977-78

Dinamo Dinamo Dinamo Skënderbeu Korçë

1978-79

Dinamo Dinamo Dinamo Flamurtari Vlorë

1979-80

Dinamo Dinamo Dinamo Dinamo

1980-81

Partizani Dinamo Dinamo Dinamo

1981-82

Dinamo Partizani Dinamo Dinamo

1982-83

Dinamo Dinamo Dinamo Dinamo

1983-84

Dinamo Dinamo Dinamo Dinamo

1984-85

Dinamo Vllaznia Shkodër Skënderbeu Korçë Dinamo

1985-86

Dinamo Dinamo Skënderbeu Korçë Dinamo

1986-87

17 Nëntori 17 Nëntori Dinamo Dinamo

1987-88

17 Nëntori Vllaznia Shkodër Dinamo Dinamo

1988-89

Dinamo Vllaznia Shkodër Dinamo Dinamo

1989-90

Dinamo Dinamo Dinamo Dinamo

1990-91

Dinamo 17 Nëntori Dinamo Dinamo

1991-92

Sportklub (f. 17 Nën.) Sportklub Sportklub Teuta Durrës (f. Lok.)

1992-93

Sportklub Partizani Lushnja Elbasani (f. Lab.)

1993-94

Sportklub Partizani Sportklub (f. 17 Nën.) Dinamo

1994-95

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Dinamo Dinamo

1995-96

Olimpik (Dinamo) Sportklub Lushnja Olimpik  (Dinamo)

1996-97

Erzeni Shijak Studenti Tiranë Lushnja Lushnja

1997-98

Erzeni Shijak Erzeni Shijak Lushnja Lushnja

1998-99

Erzeni Shijak Erzeni Shijak Teuta Durrës Teuta Durrës
99-2000
Studenti Tiranë Teuta Durrës Teuta Durrës Teuta Durrës
2000-01
Teuta Durrës Studenti Tiranë Teuta Durrës Dinamo
2001-02
Studenti Tiranë Studenti Tiranë Dinamo Dinamo
2002-03
Studenti Tiranë Dinamo Studenti Tiranë Dinamo
2003-04
Studenti Tiranë Studenti Tiranë Dinamo Studenti Tiranë
2004-05
Studenti Tiranë Studenti Tiranë Studenti Tiranë Studenti Tiranë

2005-06

Dinamo Studenti Tiranë Teuta Durrës Dinamo

2006-07

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Dinamo Teuta Durrës

2007-08

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Sportklub (f. 17 Nën.) Sportklub (f. 17 Nën.)

2008-09

Studenti Tiranë Teuta Sportklub (f. 17 Nën.) Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir.

2009-10

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Sportklub (f. 17 Nën.) Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir.

2010-11

Teuta Durrës Studenti Tiranë Minatori Rrëshen Minatori Rrëshen

2011-12

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Minatori Rrëshen Sportklub (f. 17 Nën.)

2012-13

Studenti Tiranë Studenti Tiranë Sportklub (f. 17 Nën.) Sportklub (f. 17 Nën.)
2013-14 Studenti Tiranë Studenti Tiranë Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir. Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir.
2014-15 Studenti Tiranë Studenti Tiranë Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir. Universiteti “Marin Barleti” Volej Tir.

 

NATIONAL SPARTAKIADAS

Year
Men Women

1959

Partizani 17 Nëntori

1969

Dinamo Studenti Tiranë

1974

Partizani 17 Nëntori

1979

Dinamo Dinamo

1984

17 Nëntori Dinamo

1989

Dinamo Dinamo

Index

The new book of Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar — Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio albanese — Yearbook of Football Second National Level (1930/2008-09) and of Albanian Soccer

 

Visitatori dal 24 settembre 2002: 3.762 +